Bodur Otu Çayı Faydaları, Zararları, Tarifi

Aralık 29, 2017 Bitki Çayları

Günümüzde bitkilerin iyileştirici gücünden daha çok faydalanılmaktadır. Bu faydalanma yöntemlerinin başında da bu bitkilerin çayını yaparak içmek gelmektedir. Bu şekilde çeşitli sorunları bulunan insanlar bu çayları içerek fayda görmektedirler. Zaten günümüzde de alternatif tıp adı altında bu tamamlayıcı tedavileri uzman doktor tavsiyeleri ile de uygulamaktadırlar.

Bu faydalı otlar içinde bodur otu denilen ve ülkemizdeki insanlar tarafından çok fazla bilinmeyen ve adını pek duymadığımız şifalı bitkilerden bir tanesi karşımıza çıkmaktadır. Bu bitki ülkemizde çok tanınmasa da birçok ülkede farklı adlarla kullanılmaktadır. Tadı çok fazla iyi olmadığından dolayı çayı yapılarak tüketilmesi en çok önerilen tüketim şeklidir.

Bodur Otu Nedir?

Bodur otu şifalı bitkiler gurubundadır ve çay olarak bol bol tüketilmektedir. Görüntü olarak sarmaşığı andıran ot organik asit türlerini barındırmaktadır. Sindirim sisteminin güçlü olmasını sağlar ve gaz giderir. En belirgin özellikleri bunlardır. Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Bodur otuna İspanyol ya da Fransız lavantası denilmektedir.

Boy olarak otuz ila yüz santimetreye kadar uzamaktadır. İlkbahar mevsiminin son aylarına doğru çiçek açar. Bazı zamanlarda ise yaz mevsiminin ilk aylarında çiçek açabilmektedir. Açan çiçeklerinin rengi mor ve pembedir. Özellikle mevsiminde toplanan bu otun çayı tam anlamıyla bir şifa deposu görevi üstlenmektedir. Avrupa’da uzun yıllardır oldukça yaygın olarak tüketilen bodur otu çayı ülkemizde de artık ciddi oranda tüketilmeye başlanmış durumdadır.

Bodur Otu Kullanım Alanları

Bodur otunun kullanıldığı yerler ise çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Lavanta bitkisine benzeyen bu ot kozmetik sektöründe oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sektörde parfüm ürünlerinde ve sabun yapımında koku veren yapısı ile özellikle tercih edilmektedir. Bu bitkinin çiçekleri dökülür ve bu sırada bitki toplamanın en doğru zamanı olarak kabul edilmektedir.

Gövde kısmından yağ elde edilmektedir. Bu yağ cilt rahatsızlıklarına oldukça faydalı olduğu kullananlar tarafından belirtilmektedir. Çeşitli ilaçların yapımında da yardımcı madde olarak kullanılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra yağın kullanıldığı başka bir amaç ise yaraların temizlenmesidir. Antiseptik özelliği bulunur. Kasları gevşeten bir yapısı vardır ve vücudu rahatlatır. Bu yönünden dolayı masaj uygulamalarında en çok tercih edilen yağ bu bitkiden elde edilmektedir. Ayrıca bu gevşetici etkiyi çay olarak içen insanlarda da görmek mümkündür.

Bodur Otu Çayı Tarifi

Bodur otu çayı tarifi ise şu şekildedir; Bir bardak kaynamış suyun içerisine yaklaşık bir çay kaşığı kurutulmuş bitkiden konulmaktadır. 5 dakika demlenmesi beklenir günde iki defa aç ve ya tok karnına içilmektedir. Kurutulmuş olandan çok daha faydalı bir çay çıkmaktadır.

Bodur Otu Çayı Doğru Demlenmesi

Bu çayı hazırlamak için bitkinin kurutulmuş veya taze halde olanını satın alabilirsiniz. Bu sizin sadece keyfinize kalmış bir durumdur. Kurutulmuş şekilde bulacağınız yerlerin başında aktarlar gelir. Aktardan kurutulmuş bodur otunu rahatlıkla temin edebilirsiniz. Gerekli olan malzemeler üç ila dört çay kaşığı bodur otu ve su şeklindedir. Şeker kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bu ölçü iki bardak çay için ideal ölçü durumundadır. Su kaynatılır ve kaynamış suyun içine bodur otu ilave edilir. Ocak kapatılır, dört dakika bodur otu çayının demlenmesi beklenir. Çok fazla beklemesi acımtırak bir tat yaratacağı için ve gevşetici etkisinin çok daha fazla olacağı için önerilmemektedir. Bodur Otu çayı doğru demlenmesi bu şekilde gerçekleşmektedir.

Bodur Otu Çayı Tüketilmesi

Bitkinin en taze olan çiçeksi olan dalları toplanıp serin bir ortamda iyice kurutulduktan sonra sıcak suda demlenmek suretiyle çak hazırlanır ve tüketilir. Ayrıca, bu çay ile yaralara pansuman uygulanırsa, yaraların iyileşmesinin de hızlanma görülmektedir. Bundan dolayı birçok evde böyle bir durumda kullanılması amacıyla bulundurulmaktadır. Doğal bir temizleyici görevi üstlenmektedir.

Bodur Otu Çayının Faydaları

Bodur otu çayını faydaları ise şu şekildedir;

  • Sinirlerin sakinleşmesi için düzenli kullanılmalıdır. Kan dolaşımını düzenleme özelliği bulunmaktadır
  • Antibiyotik olarak kullanılabildiği için her evde muhakkak bulunması gereklidir.
  • Konsantrasyon sorunu yaşayan, odaklanamayan kişiler bu çayı tüketmesi önerilmektedir. Hafızayı güçlendirme özelliği olduğu için derse odaklanamayan öğrenciler bu çayı denediklerinde faydasını göreceklerdir.
  • Çok sık rastlanan baş ağrısının birden çok nedeni olabilir. Sinirsel nedenlerden dolayı meydana gelen baş ağrılarının tedavisi için bodur otu çayı tüketilebilir. Bu çay sinirleri uyararak ağrının kesilmesini sağlamaktadır
  • Farklı sebeplerden kaynaklı olarak meydana gelen ateşi düşürme üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir.
  • Vücudun kuvvet kazanmasına ciddi oranda destek vermektedir. Enerji sağlar bu sayede kişinin vücudu kısa sürede yorulmalar gözlenmez. Fiziksel aktivitelerden önce bir bardak bu çaydan içmek genel olarak vücuda çok iyi gelmektedir.
  • Hazımsızlık gibi sorunlarda bodur otu çayı tüketilebilir. Sindirim sitemini belirli bir düzene sokmakta olumlu fayda sağlamaktadır. Sindirim sorunu çeken kişilerin günde 2 bardak içtiklerinde bu sorunlarında ciddi oranda azalma olduğu görülmüştür.
  • Çağımızın sorunu olan sigarayı bırakmakher kişi için kolay olmayabilir. Fakat sigarayı bırakmak için doğal yollar denenebilir. Sigarayı bırakma üzerinde etkileri olan çayı düzenli olarak tüketebilirsiniz. Sadece çay tüketerek sigarayı bırakmak hayal olabilir. Dolayısı ile kişi doktora danışmalı ve önerilen adımları izlemelidir. Bu çay sadece size bu konuda bir miktar yardımcı olabilmektedir. Burada en önemli nokta her zaman iradedir.
  • Stres, negatif olma, karamsarlık, kaygılı ruh hali gibi rahatsızlıklarda bu çayı tüketerek biraz da olsa bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bu gibi durumlarda insanı rahatlatan etkisi ile fayda sağladığı görülmektedir.

Bodur Otu Çayının Zararları

Bodur otu çayının zararları ise şu şekildedir; bu çay gelişi güzel, sürekli veya yüksek oranda kullanıldığında başta karaciğer ve diğer organlara ciddi oranda zarar verebilir.  Hatta bu durum ileriki safhalarda ciddi oranda hayati riske yol açmaktadır. Kullanan kişilerde kusma görüldüğü zaman derhal içilmesi bırakılmalıdır. Çünkü devam edilmesi durumunda vücudun ters reaksiyon verme olasılığı fazlasıyla bulunmaktadır. Enerji içecekleri ile beraber alındığında tehlikeli olabilmektedir. Birçok kişi sigarayı bıraktırdığını söylemekle beraber asla böyle bir etkisi saptanmamıştır. Bırakmak amacıyla çok fazla içilen çay insan vücudunda sorunlara yol açmaktadır. Yine fazla tüketildiği zaman ishal oluşmasına yol açabilmektedir. Bundna dolayı ideal ölçü olan günde 2 çay bardağının geçmemek oldukça yararlı olacaktır.

Bodur Otu Çayı Faydaları, Zararları, Tarifi Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir