Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Aralık 9, 2017 Bitki Çayları

Kış ayalarının yaklaşması ile birlikte soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına çözüm arayışı da başlar. Bu amaçla ilk başvurulan ise bitki çayları olmaktadır. Havalar soğuduğu zaman sabah boğaz ağrısı ile kalkmanız muhtemeldir. Daha sonra öksürük ve burun akıntısı da eklenince iş içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. İşte bu yüzden çok geç olmadan boğaz ağrısına karşı önlem almalısınız.

Boğaz ağrısına karşı en iyi yöntem boğazı yumuşatmaktır. Bunun için de sıcak bitki çayları tüketmek iyi gelecektir. Aynı zamanda boğazınızı sıcak tutmanız da çok önemlidir. Sizin için boğaz ağrısına iyi gelen birkaç bitki çayı önerimiz var.

Adaçayı

Adaçayı kış aylarında en çok tercih edilen çaylardan biridir. Soğuk algınlığı denilince akla ilk gelen adaçayıdır. Adaçayının yapraklarında bulunan bileşenler sayesinde boğazdaki enfeksiyon ve iltihaplara iyi gelmektedir. Öksürüğün tedavisi için de adaçayı çok tercih edilir. Adaçayı için tabiri caizse doğal bir antibiyotiktir diyebiliriz. Adaçayının etkisini en iyi şekilde göstermesi için doğru şekilde demlenmesi gerekir.

Adaçayını demlemek için bir bardak suya birkaç tutam adaçayı ilave edin ve 10-15 dk. kaynatın. Adaçayı demlerken bitkisi fazla olursa tadı acımsı olur. Bu yüzden kıvamında yapmak önemlidir.  Günde iki kere adaçayı içerek kış aylarını sağlıklı geçirebilirsiniz. Adaçayına limon ekleyerek C vitamini alımını da arttırabilirsiniz. Dilerseniz tatlandırıcı olarak da bal tercih edebilirsiniz.

Nane Çayı

Nane çayı, boğaz kuruluğu için oldukça etkilidir. Boğazı yumuşatan ve kuruluğu gideren bu çay ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Reflüsü olanlar için nane çayı uzak durulması gereken bir şeydir.

Nanenin oldukça hoş olan aroması sayesinde kullanım alanı oldukça fazladır. Dört mevsim kullanılabilen nane sayesinde bu çayı her zaman yapabilirsiniz. Nane çayını kaynatırken buharını da solumanız iyi gelecektir. Buharı burun tıkanıklığını giderir ve sinüslerin açılmasına yardımcı olur. Nanenin ferahlatıcı etkisi kendisini gösterecektir. Nane çayının faydaları nelerdir için http://faydalarinelerdir.net/nane-cayi-faydalari-nelerdir sayfamıza göz atabilirsiniz.

Nanenin ferahlığı sayesinde çayı ile gargara yapmak da çok faydalıdır. Ağız sağlığı için çok faydalıdır ve ağız kokusunu da alır. Boğaz ağrısını geçirmenin yolları aslında ağız sağlığından gelmektedir. Bu yüzden ağız hijyenine de dikkat etmek gerek.

Nar Kabuğu Çayı

Nar kabuğunun çayını muhtemelen ilk kez duyuyorsunuzdur. Ancak narın kabuğundaki bileşenler boğaz ağrısına karşı oldukça etkilidir. Nar kabuğunu nasıl tüketeceğiz diye düşünüyorsanız oldukça basit. Nar kabuğu yenilerek değil, kurutularak kullanılır. Kuruyan nar kabuğu çok daha faydalıdır. Bir bardak suya iki çay kaşığı kurutulmuş nar kabuğu koyarak kaynatın. Soğuyan çayı süzerek içebilirsiniz.

Nar meyvesi kış aylarının meyvesi olsa da kurusu sayesinde her mevsim kullanmanız mümkündür. Kış başında kuruttuğunuz nar ile tüm kış boyunca çay yapabilirsiniz. Böylece taze nar kurusu kullanmak daha da etkili olacaktır.

Karanfil Çayı

Karanfilin kendisi oldukça hoş bir koku ve aromaya sahiptir. Ferahlatıcı bir etkisi vardır. Karanfil içindeki bileşenler bu durumu sağlamaktadırlar. Boğazdaki yanmayı gidermek için karanfil çayı iyi gelecektir. Boğaz ağrısının giderilmesine de yardımcı olacaktır. Boğazınız ağrıdığı zaman karanfil çiğneyebileceğiniz gibi bitki çaylarınızın içine de karanfil katabilirsiniz.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir diye merak edenler karanfili mutlaka denemelisiniz. Karanfilin ağrılara karşı hafif uyuşturucu özelliği de olduğu için ağrınızı hafifletecektir.

Meyan Kökü Çayı

Boğaz ağrısı ile birlikte çoğu zaman balgam da oluşmaktadır. Balgam atılmadıkça rahatlama sağlanamaz. Balgamı sökmek için de meyan kökü çayı tüketilmelidir. Bir bardak suya, bir tatlı kaşığı meyan kökü katarak demleyin. Bu çayı günlük olarak tüketmeye çalışın. Boğazınızdaki balgamı sıvılaştıracaktır. Rahatlama hissedene kadar bitki çayına devam edebilirsiniz. Balgamı söken meyan kökü çayı, aynı zamanda öksürüğe de çok iyi gelmektedir.

Meyan kökü çayı boğaz enfeksiyonunun yanında ağız içi yaralarına da iyi gelmektedir. Alerji ve viral enfeksiyonlar için de bu çay oldukça faydalıdır. Sıcak olarak tüketebileceğiniz gibi soğuduktan sonra gargara da yapabilirsiniz.

Meyan kökünün fazla tüketilmesi tansiyonu yükseltebileceği için aşırıya kaçmamak gerekir.

Papatya Çayı

Papatya çayı genellikle sakinleştirici olarak bilinir. Uykusuzluğa da iyi gelen papatya çayının daha pek çok faydası vardır. Bunlardan biri de boğaz ağrısına iyi gelmesidir. Papatya çayı sıcak olarak içilebileceği gibi gargara da yapılabilir. Papatya çayı uyku getirdiği için gün içinde tüketmekte zorlanıyorsanız, gargara yöntemini deneyebilirsiniz. Boğaz ağrısına evde çözüm arayanlar mutlaka denemelidirler.

Karaağaç Çayı

Karaağaç çayı özellikle Kuzey Amerika’da tüketilen bir bitki çayıdır. Geleneksel bir ilaç olarak tüketilmektedir. Karaağacın iç kabuklarından elde edilen bu çay, boğaz ağrısına da iyi gelmektedir. karaağaç kabuğu suyla temas etmesi halinde jelimsi bir kıvam alır. Çayı içildiği zaman bu jel boğazı kaplayarak tahrişe karşı engeller. Boğaz ağrısını azaltır ve hastalığınıza iyi gelir.

Karaağaç çayı bulamazsanız da karaağaç içeren şurup ya da pastil gibi takviye edici gıdalar alabilirsiniz.

Okaliptüs

Ferahlığı ile herkesi etkileyen okaliptüs, boğaz ağrısı için de oldukça iyi bir çözüm sunuyor. Soğuk algınlığı, grip ya da boğaz ağrısı şikayetleriniz başladığı anda okaliptüs çayı ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Okaliptüs boğazı yatıştırır, bronşit ve sinüsleri açar. Bitki çayı olarak okaliptüsü hazırlayabilirsiniz. Bir bardak kaynar suya bir tutam okaliptüs atarak kaynatın. Kaynarken üzerine eğilerek buharını solumaya çalışın. Burnunuzun ve sinüslerinizin açılması için çok etkili olacaktır. Kaynayan okaliptüs çayını dökmeyin çünkü kullanmaya devam edebilirsiniz. Soğuyan okaliptüs çayı ile ara ara gargara yapmak iyi gelecektir.

Bitki Çayı İçerken Dikkat Edilecekler

Boğaz ağrısı için bitki çayı arayanlara pek çok öneri sunduk. Bu bitki çaylarının kullanımı oldukça basit görünmektedir. Ancak bitki çayları bazen tehlikeli olabileceği için kullanımına dikkat etmek gerekir. Bitki çayları kullanırken alerjiniz olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Alerjiniz var ise mide bulantısı, kusma, ciltte kaşıntı ya da kızarıklık gibi yan etkiler olabilir. Bu yüzden ilk kez içeceğiniz bitki çayını az miktarda denemekte fayda vardır.

Bitki çaylarının fazla içilmesi de yan etkilere sebep olacaktır. Bu yüzden günde üç bardaktan fazla  bitki çayı içmemelisiniz. Günde 1 ile 3 bardak arasında bitki çayı içebilirsiniz.

Bitkileri karıştırarak tek çay yapmak yerine ayrı ayrı tüketmek daha sağlıklıdır. Her bitki çayını tek başına demlemelisiniz. Böylece şifası daha yüksek olacaktır. Karışan bitkilerin etkisi değişebilir ve beklenmeyen sonuçlara yol açabilir.

 

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir