Böğürtlen Çayı Faydaları, Zararları, Nasıl Yapılır?

Kasım 19, 2018 Bitki Çayları

 

Kuzey ve Güney Amerika ile Asya ve Avrupa’da doğal olarak yetişen böğürtlen meyvesi çilek ve ahududu ile akraba olarak bilinir. Aynı zamanda yaklaşık iki bin yıldır çeşitli sağlık sorunlarına karşı kullanılır.

Günümüzde böğürtlen meyvesi yetiştirilen yerlerin başında ABD, Almanya, Sırbistan ve Rusya gelir.  Hem lezzetinin güzelliği hem de vücuda faydalı olması böğürtlene olan talebi daha da artırır. Mineral ve vitamin bakımından zengin olan böğürtlenin kök kısmı, meyveleri ve yaprakları farklı şekillerde kullanılabilir. Özellikle böğürtlenin yaprak kısmı pek çok hastalığa iyi geldiği düşünülerek çeşitli hastalıkların tedavisinde çay şeklinde demlenip içilir. Bu çayın hastalıklar üzerinde ne derece ekili olduğu konusunda kesin bir açıklama yoktur.

Böğürtlen Çayı Nasıl Hazırlanır?

Böğürtlen çayı başta olmak üzere bitki çayı hazırlarken doğru şekilde demlenmesi oldukça önemlidir. Bu sayede bitkinin faydaları daha kolay vücuda geçebilir. Bunun için öncelikle bir fincan kaynamış suya ihtiyaç vardır. Çay için böğürtlenin yaprakları kurutulmuş şekilde kullanılır. İki çay kaşığı kurutulmuş böğürtlen yaprağı çay için yeterli olacaktır. Kaynamış olan suyun içerisine belirtilen ölçüde böğürtlen yaprakları atılarak yaklaşık beş ile on dakika kadar demlenmesi için beklenir. Bu süre içerisinde kaynamış suyun rengi yavaş yavaş değişecek ve böğürtlen suya rengini verecektir.

Böğürtlen çayı hazırlanışı için kurutulmuş yaprakların yerine taze böğürtlen de kullanılabilir. Bunun için ilk olarak böğürtlenler ezilerek suyu çıkarılır. Elde edilen bu posalı su kaynamış olan suyun içerisine atılır ve yaklaşık on dakika kadar kaynatılır. Bu sürenin ardından çayın posası süzülür ve içmeye hazır hale gelir.

Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen çayının faydaları oldukça fazladır. En çok bilinen faydası genellikle sindirim sistemi ile ilgili olandır. Bunun haricinde kanserden kalp sağlığına kadar pek çok konuda böğürtlen çayının fayda sağladığı iddia edilir. Farklı alanlarda kullanılan bu meyve bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesini sağlar. İshale ve basura iyi gelmesiyle bilinir. Aynı zamanda boğaz ağrısını da aldığı söylenen böğürtlen çayı varis tedavisinde de yardımcı olarak kullanılır. Bunun yanı sıra böğürtlen çayının kalp sağlığını koruyucu etkisinin olduğu da söylenir. Ayrıca çeşitli kanser türlerine de iyi geldiği belirtilir.

Böğürtlen Çayının Yan Etkileri Var Mıdır?

Genel olarak bitki çaylarına bakıldığında fazla tüketim vücutta istenmeyen bazı etkilerin meydana gelmesine sebep olabilir. Benzer durum böğürtlen çayı için de geçerlidir. Bu nedene böğürtlen çayı yan etkileri incelendiğinde bunlar arasında mide bulantısı, çeşitli mide rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlığı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Özellikle karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilerin böğürtlen çayı içmemeleri tavsiye edilir.

Böğürtlen çayının tanecikli yapıda olması vücuttaki demir ve kalsiyumun emilimini azaltabilir. Bunu dengelemek adına böğürtlen çayı yeterli miktarda içilmeli ve içerken içerisinde birkaç damla limon suyu ilave edilmelidir. Doğru şekilde tüketilen böğürtlen çayı kemik sağlığı üzerinde olumlu etkiler meydana getirebilir.

Böğürtlen Çayı Nasıl Bulunur?

Evde yapılabileceği gibi böğürtlen çayı dışarıdan hazır olarak da satın alınabilir. Bunun için hem aktarlar hem de bazı marketler kurutulmuş bitkilerin satışını yapar. Dışarıdan satın alınacağı zaman böğürtlen yapraklarının üzerinde beyaz lekeler olmamasına ve bir yıldan eski olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Eğer taze böğürtlen çayı yapılacaksa bu durumda ağustos ve eylül ayları idealdir. Bu dönemde büyük marketlerden ya da semt pazarlarından böğürtlen meyvesi alınarak taze böğürtlen çayı yapılabilir. Bunun haricindeki dönemlerde çay için kurutulmuş böğürtlen yaprakları tercih edilir.

Böğürtlen Çayının Sağlığa Etkileri

Böğürtlen çayı taze meyvelerden hazırlandığı takdirde tıpkı malta eriği gibi kan şekerini düzenleyici etki meydana getirir. Soğuk havaların gelmesiyle birlikte artan nezle ve grip gibi hastalıklarla mücadelede iyileşme sürecine hız kazandırdığı ifade edilir.  İçerisine bal ilave edilip içildiğinde içen kişiyi sıcak tutmakta ve bu sayede terleme yoluyla hastalığın daha çabuk atılmasına yardımcı olmaktadır. Kurutulmuş böğürtlen yaprakları ile hazırlanan böğürtlen çayı öksürük ve bademcik şişmesi gibi sorunlara da fayda sağlayabilir. İçerisinde yer alan cyaniding 3 glükoz isimli madde sayesinde vücutta bulunan kanserli hücrelerin de yayılmasına engel olduğu ifade edilir. Bu ve buna benzer pek çok etkiye sahip olan böğürtlen çayı faydaları bunlarla sınırlı değildir.

Böğürtlen Çayı Neye İyi Gelir?

Böğürtlen çayı güçlü bir antioksidan kaynağı olarak bilinir. Bu sayede vücuda girerek aktive olmaya çalışan zararlılara karşı mücadele verir. Aynı zamanda kilo kontrolüne de yardımcı olan böğürtlen çayı düşük şeker miktarı ve lifli olması sayesinde bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle diyet programlarında ara öğünlerde böğürtlen çayı içilmesi tavsiye edilir.

Faydaları incelendiğinde cilt bakımı için böğürtlen çayı içildiği görülebilir. İçerisinde cilt dostu antioksidanlar, C vitamini ve E vitamini bulunması sayesinde cilt kırışıklıklarının önlenmesine fayda sağlar. Ayrıca cilt yağının korunmasına da yardımcı olan böğürtlen çayı cildin sıkı tutulmasını sağlayan kolajen yapısının güçlenmesine de katkıda bulunur. Özellikle içerisinde bulunan C vitamini ciltteki mevcut bağ dokusunu korur.

Göz ve kemik sağlığı için böğürtlen çayı içilmesi tavsiye edilir. Düzenli olarak tüketildiğinde radyasyondan korunmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra içerisinde yer alan çeşitli maddeler sayesinde gece körlüğü ve katarakt gibi göz rahatsızlıklarının oluşumuna da engel olduğu söylenir. Ayrıca içinde bulunan mineraller vücuttaki kalsiyum ve potasyum emilimini daha kolay hale getirir. Buna ilave olarak güçlü kemiklerin oluşumu için ihtiyaç duyulan fosfor mineralinin hücresel işleyişine katkı sağlar. Normal kan pıhtılaşmasına yardımcı olması da böğürtlen çayı yararları arasında yer alır. Sahip olduğu K vitamini ile normal kan pıhtılaşmasına katkıda bulunur. Yaranın iyileşmesinde ve aşırı kanamanın oluşmasına engel olur. İçinde yer alan K vitamini osteoporoz hastalığına karşı da koruyucu özelliğe sahiptir.

Böğürtlen Çayı

Hastalıklara karşı böğürtlen çayı içilecekse bazı durumlarda hazırlanma ve içilme şekli farklılık gösterebilir. İshal için böğürtlen çayı gün içerisinde iki ya da üç bardak ve içerisinde bal ilave edilmiş şekilde içilebilir. Bunun haricinde romatizma hastalığına karşı böğürtlen çayı içileceği zaman yaklaşık bir iki hafta boyunca günde iki bardak içilmesi tavsiye edilir. İstenilen etkinin elde edilebilmesi bakımından düzeli tüketim önem taşır. Bu durum tüm bitki çayları için geçerlidir. Bu nedenle böğürtlen çayının demlenmesi ve içilmesi dikkat isteyen konulardır.

Böğürtlen Çayı Faydaları, Zararları, Nasıl Yapılır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir