Brezilya Cevizi Nedir, Brezilya Cevizi Faydaları Nelerdir

Aralık 6, 2018 Gıdalar

Günümüzde özellikle ardından sıklıkla söz edilmekte olan Brezilya cevizi sahip olduğu faydalar ile kişilerin sağlığına destek olabilir.

Güney Amerika’da aynı ismi taşımakta olan bir ağaçtan elde edilmekte olan Brezilya cevizi nedir ve ne şekilde kullanılır? Özellikle merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kalp sağlığı, cilt bakımı, kilo verme veya yaşlanma belirtilerini azaltmak gibi pek çok durum üzerinde destek olması amacıyla kullanılabilir.

Fındık türü olarak bilinmektedir. Besin açısından yoğundur. Güney Amerika’ya özgüdür. Çoğunlukla bölgede özellikle büyük nehirlerin kıyılarında yer almaktadır. Güney Amerika kıtasından bu fındıklar ihraç edilerek dünya geneline yayılmaktadır. Son dönemde özellikle popüler olarak tercih edilen besinler arasında yer almaktadır.

Brezilya Cevizi Nedir?

Anavatanı güney Amerika olan Brezilya cevizi özellikle kremsi ve kıtır bir lezzete sahiptir. Çiğ ve tuzlu olarak tüketimi sağlanabilir. Yaklaşık olarak 2 kg ağırlığında olan kapsüller içerisinde sekiz ila 24 arasında çekirdek bulunmaktadır. Bu çekirdekler Brezilya cevizi olarak adlandırılmaktadır. Bölgedeki ağaçlar yaklaşık olarak 50 metreye kadar ulaşabilirler. Ömürlerini 500 yıl kadar olabilir.

Brezilya Cevizi Faydaları Nelerdir?

Günümüzde yaygın olarak tüketilmekte olan Brezilya cevizin faydaları özellikle insan vücudu açısından sağlıklı etkiler sağlayabilir. İçerisinde bulunan sağlıklı yağlar, antioksidan, lif, vitamin ve mineraller özellikle insan vücudu açısından önemli değeri sahiptir. Çoğu zaman ilk defa tüketiciler tarafından yaygın olarak beğeniye sahiptir. Özellikle vücutta sağlamış olduğu olumlu etkilerinin yanı sıra kansere karşı önlem almak isteyenler tarafından da tercih edilebilir. Tüketilmesi durumunda faydaları şunlardır;

 • İçerisinde yüksek oranda selenyum bulunmaktadır. Antioksidan özelliğine sahip olması nedeniyle özellikle vücutta olumlu etkiler sağlayabilir. Gün içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu selenyum miktarının 6 adet Brezilya cevizi tüketilmesi halinde %744’ü karşılanabilir.
 • Tansiyona düzenlemeye yardımcı olabilir. İçerisinde bulunan magnezyum, sodyum, kalsiyum ve potasyum miktarından özellikle dengeli şekilde dağılması sayesinde tansiyon kontrol üzerinde etkili olabilir.
 • Kalp sağlığını destekleyici etki sağlayabilir. Özellikle içerisinde bulunan oleik ve palmitoleik asit kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.
 • Testosteron hormonunun artmasını sağlayabilir. Yüksek oranda selenyum içeriğine sahip olması özellikle kullanımı sayesinde testosteron hormonun artması üzerinde etkili olabilir.
 • Tiroit fonksiyonunun iyileşmesine yardımcı olabilir. Kişide özellikle vücutta selenyum eksikliği olması halinde tiroit metabolizmayı olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu nedenle kullanımı özellikle vücutta olumlu etkilere neden olabilir.
 • Ciltte özellikle akne ve sivilce oluşumunu engelleyici etki sağlayabilir. Bunun yanı sıra cildin güzelleşmesine yardımcı olabilir. İçerisinde bulunan selenyum cildin elastikiyetinin artmasını sağlayabilir. Bu sayede daha güzel bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olabilir.
 • Kansere karşı vücudun savaşmasını destekleyebilir. Brezilya cevizinin içerisinde bulunan antioksidanlar özellikle vücutta kronik hastalığa karşı savaşmayı destekleyebilir.
 • Beynin güçlenmesine, stres ve yorgunluğun azalmasına yardımcı olabilir. Düzenli şekilde tüketilmesi özellikle depresyon, stres veya yorgunluk gibi durumların azalmasını destekleyebilir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir.
 • Yüksek protein içeriğine sahiptir. Bu nedenle özellikle bu vücutta ihtiyaç duyulan proteinin büyük miktarda karşılanmasını sağlayabilir.
 • Çinko eksikliği olan kişilerde özellikle tedaviye yardımcı olması amacıyla kullanılabilir.
 • Sindirim sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. Bu sayede özellikle besinlerin emilimini arttırma üzerinde olumlu etkiler sağlayabilir.
 • Kas fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda kemik yoğunluğunun artmasını da destekleyebilir.

Düzenli şekilde kullanılması özellikle faydalı olabileceği gibi aşırı kullanımı durumunda Brezilya cevizi yan etkileri söz konusu olabileceğinden dikkatli olunması gerekir. Bu nedenle her kullanıcı için özellikle önerilen miktarda tüketilmesi olumlu etkiler sağlaması açısından etkili olabilir.

 

 

Brezilya Cevizi Nedir, Brezilya Cevizi Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir