Bromelain Nedir, Bromelainin Faydaları Nelerdir?

Haziran 8, 2020 Sağlık

Bromelain Nedir, Bromelainin Faydaları Nelerdir?

Ananasın içeriğinde bulunan protein enziminin faydalarının ortaya çıkması ile birlikte Bromelain içerikli takviyelerin oldukça popüler hale geldiği görülüyor.

Bromelain Nedir?

Bromelain enzimi, ananasın saplarından ya da meyvelerinden elde ediliyor. Bromelain içeriğinde yüksek zenginlikte bulunan aktif maddeler arasında vücuttaki proteinleri parçalayan enzimler ilk sırada yer alıyor. Bromelain enzimi aktif bileşenleri, ananas bitkisinin suyunda ve sap kısmında yer alıyor. Sakat kısmı bu anlamda daha zengin bir içeriğe sahiptir.

Bromelain Emilimi

İnsan vücudu, yüksek oranlarda Bromelaini emebilme kapasitesine sahipti. Bromelain enziminin yaklaşık yüzde 40’ı yüksek moleküler formda bağırsaktan emiliyor. Bromelain enziminin en başta kemoterapi, antibiyotik ve bazı kan basıncı ilaçları olmak üzere bazı ilaçların emilimini daha üst seviyeye çıkararak tedavinin başarı durumu arttırıcı etkisi olduğu belirtiliyor.

 

Bromelain Faydaları Nelerdir?

Bromelain faydaları oldukça geniştir. Bu sebeple günümüzde bu faydalardan yararlanmak için Bromelain katkılı tablet ve toz takviyeleri üretiliyor. Bromelainin faydaları ise şu şekildedir;

Sindirim sistemi faydası: Bromelain enzimi protein ayrıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı bir özelliğe sahiptir. Bromelain enzimi kişilerin etten aldığı proteinlerin vücut tarafından kullanılabilir hale gelmesini ne yardımcı oluyor.

 • Mide rahatsızlıkları faydası: Bromelain  enzimi lipaz ve amilaz gibi diğer enzimler ile birlikte kullanıldığında mide ekşimesi ve mide rahatsızlığının etkilerinin büyük oranda azalmasına yardımcı oluyor.
 • İltihapların giderilmesi: Bromelain enzimi enfeksiyon ya da fiziki darbe sonucu ortaya çıkabilecek iltihaplanmanın ortadan kalkmasına yardımcı etkisi bulunuyor.
 • İnflamasyon, yanma ve ağrıya faydaları: Bromelain enzimi yaralanma durumlarında ortaya çıkan yanma, inflamasyon ve ağrıyı azaltıcı etkisi bulunuyor. Aynı zamanda bu enzim zedelenmiş olan dokuların iyileşme süresini azaltarak sürecin hızlanmasına yardımcı oluyor.
 • Virüs ve bakterilerle mücadele: Bromelain takviyesi bazı virüs ve bakterilerle vücudun savaşmasına yardımcı oluyor.
 • Damarlarındaki pıhtılaşmaya etkisi: beslenme alışkanlığının sağlıksızlığından ya da farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan damar tıkanıklığı ve pıhtı oluşumu durumunda bu enzim faydalı oluyor. Bromelain enzimi kan damarlarında depolanan ve kanın dolaşımını azaltan fibrinlerin parçalanmasını sağlamak suretiyle kan dolaşım hızının tekrar normal seviyeye gelmesine yardımcı oluyor.
 • Kan inceltici etki: Bromelain enzimi kan inceltici bir etkiye sahip bir enzim olarak ön plana çıkıyor.
 • Kansere karşı koruyucu etki: Bromelain enziminin kansere karşı etkili olduğuna dair bulgulara sıklıkla rastlanıyor.
 • Solunum yolu rahatsızlıklarına etkisi: Bromelain enzimi astım, bronşit ve anjin gibi rahatsızlıkların olumsuz etki ve belirtilerinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Bunun için düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekiyor.
 • Osteoartrit ağrılarına etkisi: Bromelain enzimi osteoartrit ile bağlantılı ağrıların azalmasında doğal ve ilaçlar kadar etki gösteriyor.
 • Lenf ödemine etkisi: yapılan araştırmalar ve Almanya Sağlık Bakanlığı komisyonu Bromelain enziminin lenf ödemine karşı kullanılabileceği yönünde görüş bildirmişlerdir.
 • Selülit sorununa karşı etkisi: Bromelain enziminin yağ hücrelerinin etrafında bulunan ve deforme olmuş kolajen dokuyu parçalayıcı özelliği bulunuyor. Bu özelliği ile birlikte bu enzim insanlarda yağların depolanmasını önleyerek selülitsorununa karşı etkili oluyor.
 • Bağışıklık sistemine etkisi: Bromelain enzimi bağışıklık sisteminin dış etkilere karşı korunması ve vücut direncinin güçlenmesini sağlayan enzimlerin başında geliyor. Enzimin bu özelliği sayesinde hastalıklara yakalanmama ve yorgunluğa bağlı olarak oluşması muhtemel rahatsızlıkların önlenmesine Bromelain enzimi oldukça faydalı oluyor. Bu amaçla geliştirilen Bromelain hapının düzenli kullanımı ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve yıl içerisinde yakalanılan hastalık yüzdesini düşürdüğünü göstermektedir.
 • Adet ağrılarını hafifletici etkisi: Bromelain enziminin adet ağrılarını azaltıcı etkisi bulunuyor.
 • Alerjik semptomların azalmasında etkisi: Bromelain enzimi alerjik reaksiyonların azaltılmasında yardımcı etkisi bulunuyor.

Tüm bu etkilerin sağlanabilmesi için genellikle Bromelain enzimi hap olarak Bromelain takviyesi şeklinde kullanıma sunuluyor.

Bromelain Nedir, Bromelainin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir