Bromür Un Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ocak 7, 2019 Gıdalar

 

Daha sağlıklı bir yaşama ulaşmak için sıklıkla bahsedilen bromür un ile ilgili size en doğru bilgileri sunarız.

Bromür özellikle ekmekte kullanımı ile bilinir. Ekmekteki bromür unun ne olduğu çok sık sorulan sorular arasında yerini alır. Ayrıca bromür unu ile yapılan ekmeklerin faydalarının ve zararların neler olduğu da insanlar tarafından merak edilen konular arasında bulunur.

Bromür Nedir?

Bromür bir kimyasal maddedir. İçerisinde ağır metal olduğu için de kanserojen bir madde olarak bilinir. Bromür konusunda ilk tartışma Canan Karatay ile başlamıştır Çünkü Canan Karatay insanları ekmeklerde bromür un kullanıldığı konusunda da uyarır.

Canan Karatay ile birlikte başlayan bu kavga zaman içerisinde iyice büyüdü. Canan Karatay ekmeğin içerisinde bromür un kullanıldığını iddia ederken ekmek üreticileri de bu durumun doğru olmadığını belirtir. Ekmek üreticileri de hiçbir şekilde bu iddiayı kabul etmez.

Bromür Un Kullanımı

Canan Karatay’ın iddiası olan bromür un kullanıldığı konusunda biraz daha açıklık getirmek gerekir. Öncelikli olarak insanlar bromür unun nasıl kullanıldığını merak eder. Bu nedenle de bromür un nedir sorusunu sıklıkla merak eder.

Ekmekler için ürünün kabarması son derece önemlidir. İnsanlar her zaman kabarmış ekmekleri daha fazla tüketmek ister. İşte bromür tartışması da bu noktada devreye girer. Çünkü Canan Karatay insanlara ekmek üretirken daha kabarması için bromür kullanıldığını belirtir. Bromür nedeni ile ekmekler hem daha çok kabarır. Hem de tutucu bir özellik kazanır. Bu sayede de ekmeğin çabuk dağılması ya da sönük bir görüntüye sahip olması gibi bir sorun ile karşı karşıya gelinmez.

Bromür un pek çok ülkede yasaklanmıştır. Başta Amerika ve İngiltere olma üzere bromür konusunda son derece ciddi engeller ortaya koyar. Ekmek üreticilerin bu ülkelerde bromür un kullanıldığı tespit edildiğinde büyük yaptırımlar da ortaya çıkar. Ancak ülkemizde bromür un kullanımının yasak olması ile ilgili herhangi bir yaptırım söz konusu değildir. Bromür un ile yapılan ekmek de Canan Karatay’a göre pek çok ekmek üreticisi tarafından yapılır.

Canan Karatay’ın bu iddiaları ise diğer beslenme uzmanları ve doktorlar tarafından da netlik ile karşılanmaz. Bir kısım doktor ekmekte böyle bir kullanımın olmadığını belirtir. Ayrıca ekmek üreticileri de bu iddiaları kesin bir dil ile reddeder.

Bromür Un Kullanmanın Zararları

  • Bromür maddesinin un ile karıştırılması nedeni ile pek çok kişi bu kimyasal maddeyi vücuduna alır. Özellikle ekmek ile hayatımıza giren bu kimyasal son derece zararlıdır. İnsanlardaki en önemli zararlarının başında da kısırlık gelir. Bromür unu ile yapılan ekmeği tüketen erkekler ve kadınlar kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalır.
  • Bromür unu kullanımının tek zararlı etkisi kısırlık değildir. Çocuklar için de son derece önemli bir etkisi bulunur. Çocukların beslenmesine bromür ununun karışması pek çok sorunu da beraberinde getirir. Bunların başında ise zekâ geriliği gelir. Özellikle Amerika’da bu konuda yapılan araştırmalar tüm gerçekleri gözler önüne çıkarmıştır. Buna göre bromür unu tüketen çocukların zekâlarında ciddi bir gerileme olduğu da tespit edilir.
  • Bromür içerisindeki kimyasalların kansere neden olduğu artık herkes tarafından bilinir. Bu nedenle de ekmeğe karıştırılan bromür nedeni ile insanlar kanser hastalığı riski ile karşı karşıya kalır. İnsanların bağışıklıkları üzerinde de ciddi bir etkisi bulunur. Bromür un kullanmanın zararları arasında yer alan bağışıklık sistemini zayıflatma, pek çok hastalığın da oluşmasına neden olur. İnsanın doğal yapısına zarar verdiği için de çoğu ülkede yasaklanır.

Bromür Un Nedir, Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir