Buhar Banyosunun Faydaları Nelerdir?

Ocak 7, 2019 Sağlık

 

Günlük hayatımızda pek çok etken cildimizin sağlıksız görünmesine neden olmaktadır. Makyaj kalıntılar ya da ölü deriler cilt sağlığını etkilemektedir.

Buhar banyosu ile cilt üzerinde kir, makyaj kalıntıları ve ölü derilerden kolayca kurtulabilirsiniz. Derinlemesine cilt bakımı denildiği zaman akıllara buhar banyosu gelmektedir. Buhar banyosu cilt üzerinde makyaj kalıntılarından, gözeneklerde biriken kir ve yağ koşullarından tamamen arındırmak için en etkili yöntemler arasındadır. Bu nedenle haftalık cilt bakımı rutinine eklenmesi gerekir.

Buhar banyosu genel olarak karma ve yağlı cilt yapılarına sahip kişilere önerilir. Kuru ya da hassas cilt tipine sahip insanların sık olmaması ile beraber sadece ihtiyaç duyulması durumunda bu uygulamadan yararlanabilişiniz.

Buhar Banyosunun Faydaları

  • Vücut üzerinde yer alan toksinlerin atılmasına yardımcı olur
  • Ölü deriyi yumuşak hale getirir ve cildin kolayca ovulmasına yardımcı olur. Bu sayede alttan taze ve canlı dokunun ortaya çıkmasını sağlar.
  • Gözeneklerin açılmasını sağlar. Cilt üzerinde görülen kir ve makyaj kalıntılarını temizlemektedir. Bu sayede sivilce ve akne oluşumlarını engellemektedir.
  • Yüz kaslarının rahatlamasına yardımcı olur. Stresin etkilerini düşürür.
  • Siyah bölgelerin etkili şekilde temizlenmesine yardımcı olur.
  • Kan dolaşımını hızlı hale getirir.
  • Cilt yapısının canlı ve parlak görünmesini sağlar.
  • Ciltte ortaya çıkan yağların etkisini azaltır.
  • Kırışıklıkların azalmasında etkilidir.

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Buhar banyosu cilt üzerinde yer alan gözenekleri açmasından dolayı cilt işlem öncesi mutlaka temizlenmesi gerekir. Aksi durumda yüzeyde yer alan kir ve makyaj gözenekler tıkanmakta ve cilt üzerinde sivilce ya da akne problemlerine neden olabilmektedir. Haftalık cilt bakım rutinleri üzerinde genel olarak cilt temizliği sonrasında peeling işlemlerinden yararlanılmaktadır. Buhar banyosu öncesinde peeling yapmamanız önerilir. Buhar banyosu yönteminden yararlanmadan önce yüzünüzü cilt yapınıza uygun bir temizleyici ile yıkamanız gerekir. Daha sonra ise kaynatmış olduğunuz suyu önünüze alın ve başınızı kap içerisinde tutarak buharın yüzünüze doğru getirin. Bu işlemi gerçekleştirirken baş üzerinde havlu koyabilir buharın daha yoğun olarak cildinize nüfus etmesini sağlayabilirsiniz.

Yüze uygulanacak olan buhar banyosunu ev içerisinde kendiniz yapabileceğiniz gibi güzellik salonlarında kullanabilirsiniz. Tüm vücudunuz üzerinde buhar uygulamak için ise buhar odalarından yararlanabilirsiniz.

Buhar Banyosu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buhar banyosu gerçekleştirirken dikkatli olmanız önerilir. Kaynamış suya çok yakın şekilde durmak ya da cildi bu alanda uzun süre tutmak zarar verebilir. Aşırı sıcak nedeniyle cildiniz üzerinde yanık oluşabilir. Buhar banyosu konusunda ideal süre 5 ila 10 dakika arasında yer almaktadır.

Buhar Banyosunun Zararı Varmı?

Buhar banyosunun zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Buhar banyosundan yararlanırken yüzü buhara çok yakın ve uzun süreli tutmamanız gerekir. Aksi durumda buharın yakıcı özelliği ile beraber ciltte kızarıklık, tahriş ya da yanık görülebilir. Buhar banyosu, kuru veya hassas cilt yapısına sahip kişilerin cildi üzerinde asit ve nem oranını değiştirebilmektedir. Bu uygulama ise cildin daha fazla kurumasına neden olabilir. Buhar odaları içerisinde ortam sürekli olarak buhar etkisi altında yer almaktadır. Bu yüzden bu odalarda nem ve rutubet oranı son derece yüksek olmaktadır. Saunada ise buhar odalarına göre daha kuru bir ortam olabilir. Buhar odaları ve sauna arasındaki temel farklardan bir tanesi de bu olmaktadır.

Buhar banyosu ve sauna arasında yapı malzemesi farkı da yer almaktadır. Buhar odalarında nem oranı yüksek olmasından dolayı zemin sürekli ıslak olmaktadır. Buhar odaları içerisinde sıcaklık 45, sauna içerisinde ise 90 dereceye kadar yükselmektedir. Bununla beraber saunadaki ortam kuru olmasından dolayı bu sıcaklık kişileri daha az etkileyebilir. Buhar odaları sauna odalarına göre daha fazla tercih edilmektedir.

Buhar Banyosunun Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir