Burundaki Siyah Noktalar Neden Oluşur, Nasıl Geçer?

Aralık 30, 2019 Sağlık

Burunda Siyah Noktalar

Görüntüsü nedeniyle insanlara rahatsızlık veren siyah noktalara karşı çözüm bulmak için ilk olarak siyah noktanın ne anlama geldiğini bilmemiz gerekir.

Hem erkek hem de kadınlarda görülen siyah noktalar akne türlerinden bir tanesidir. Özellikle burun bölgesinde ortaya çıkan siyah noktalar vücudun her alanında görülebilir.

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Burundaki siyah nokta, cilt üzerinde foliküllerde tıkanma ortaya çıktığı zaman kendisin göstermeye başlar. Lolikül, içerisinde kıl ve yağ bezi içerir. Yağ bezi cildinizi yumuşak tutmak için aktif olarak görev alır. Ölü cilt hücreleri ve yağlar cildi kapatmaya başlarsa siyah nokta oluşumu görülür.

Bazı faktörler, siyah noktanın çıkışını hızlandırabilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Vücudun sürekli yağ üretmesi,
  • Ölü cilt hücrelerin temizlenmemesi,
  • Gençlik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler,
  • Lityum ya da androjen gibi bazı ilaçların kullanılması

Yapılan araştırmalara göre yediğiniz ya da içtiğiniz şeyler bile siyah noktaların çıkmasına neden olabilir. Kan şekeri seviyesini artıran besinler siyah noktanın oluşmasına aktif olarak rol almaktadır. Koyu renkleri nedeniyle siyah noktalar cilt üzerinde kolayca ortaya çıkabilir.

Siyah Noktalara İyi Gelen Şeyler

Siyah noktalar konusunda günümüzde bir çok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Tedavi uygulamaları siyah noktanın yoğunluğuna göre değişim gösterebilir.

Dermotozmetik Ürünler

Siyah noktaların tedavisi için dermokozmetik ürünlerden destek alabilirsiniz. Bu ürünler krem, jel ya da maske olarak tasarlanabilir. Siyah nokta oluşumunu engellemek için üretilen bu markalar doğal içeriklerden destek alır. Kullanıldıkları alanda fazla yağı kurutarak ve cildi ölü cilt hücrelerinden arındırarak etki gösterirler.

Reçeteli İlaçlar

Dermokozmetik ürünler, akne ve siyah noktaların tedavisinde tam olarak aradığınız desteği veremezse reçeteli ilaçlardan destek alabilirsiniz. A vitamini içeren ilaçlar, kıl köklerinin tıkanmasını önleyerek cilt hücrelerinin hızla toparlanmasına yardımcı olur. Bu ilaçlar doğrudan cilt üzerine uygulanır.

Elle temizleme

Özel olarak eğitim gören cilt bakımı uzmanları, siyah noktaya neden olan tıkanıklık sorunlarını yok etmek için siyah nokta çıkarıcı ürünlerden destek alır.

Kimyasal Peeling

Kendi kendinize uygulayabileceğiniz hafif yapılır peelingler eczanelerde yer almaktadır. Kimyasal peelingler ise cilt uzmanı tarafından uygulanır. Kimyasal peeling ölü derileri cilt üzerinden arındırır. Peeling esnasında, cilde güçlü bir kimyasal çözelti uygulanmaktadır. Zamanla cildin üst katmanları soyularak pürüzsüz alan elde edilmeye çalışılır.

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir?

Yazımız içerisinde yer alan bazı uygulamaları deneyerek siyah notaların ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Siyah noktalarınız evde uyguladığınız cevap vermiyorsa mutlaka uzmana danışmanız gerekir.

Düzenli Yıkama

Sabahları yüzünüzde yağ birikmesini gidermek için yatmadan önce yıkamanız tavsiye edilir. Günde iki defadan fazla yıkamak cildinizi daha kötü hale getirebilir. Cildinizi yıkarken kızartmayan veya tahriş etmeyen ürünlerden destek almalısınız.

Yağsız Ürünler Tüketin

Yağ içeren yiyecekler cilt üzerinde siyah noktaların çıkmasına neden olabilir. Sorununuzu daha da kötüleştirmemek için içeriğinde yağ bulundurmayan makyaj malzemeleri, nemlendiriciler ve güneş kremlerinden destek alabilirsiniz.

Peeling Ürünleri

Peeling süngerleri ölü cilt hücrelerini yüzünüzden almanıza yardımcı olur. Siyah noktaların azaltılması konusunda sıklıkla destek alınan ürünü uygularken cildinizi tahriş etmemeye dikkat etmeniz gerekir.

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Dermatolojik bir probleminiz bulunmuyorsa ve sadece burnunuz üzerindeki siyah noktalardan şikayetçiyseniz farklı kozmetik ürünlerden destek alabilirsiniz. Doğal maskeler dışında, eczane ve kozmetik dükkanlarında satılan burun bantları da bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Burun bantlarını uygulamadan önce buhar banyosu yaparak gözeneklerinizi genişletebilir siyah noktaların daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda yer alan uygulamaları yaparak siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Burundaki Siyah Noktalar Neden Oluşur, Nasıl Geçer? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir