Buz Yemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ağustos 28, 2018 Sağlık

Sıcak havalarda özellikle buz yemek yaygın olarak tercih edilmektedir. Buz, suyun katı haline verilen addır. Serinlemek amacıyla yenilen buz aynı zamanda farklı amaçlar için kullanılabilir. İçecek ve yiyeceklerin soğutulması amacıyla kullanılabileceği gibi çarpma veya düşme durumlarında özellikle soğuk kompres uygulamak amacıyla da kullanılmaktadır.

Mutfak robotu içine atılarak frappe haline getirilmesiyle yaz aylarında yaygın olarak tüketilmektedir. Ancak bazı durumlarda insanlar buzu sade haliyle direkt olarak tüketebilmektedir. Hem kış hem de yaz aylarında özellikle alışkanlık olması durumunda buz yenilmesi söz konusu olabilir. Buz yeme alışkanlığı kişi de demir eksikliğine neden olabilir. Özellikle demir eksikliği yaşayan kişilerde buz tüketimi görülmektedir. Gözlemlere göre yoğun olarak buz tüketme alışkanlığı olan kişilerde demir eksikliği problemi olduğu belirtilmektedir.

Buz Yemenin Zararları

Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan buz özellikle direkt olarak tüketilmesi durumunda zararlı olabilir. Bu nedenle buz yemenin zararları konusunda özellikle tüketicilerin daha dikkatli olması gerekir. Direk buz yenilmesi mineral kaybına neden olabilir. Sıcak havalarda özellikle aşırı terleme durumunda rahatlamak amacıyla tercih edilir. Vücut sıcaklığı altında bir maddenin vücuda temas etmesi durumunda oluşacak olan ısı değişiminin telafi edilebilmesi için vücut özellikle temasın oluştuğu bölgede daha fazla ısıtma ihtiyacı duymaktadır.

Buz yemek aynı zamanda dişler üzerinde de zararlı etkiler oluşturabilir. Buzu parçalama durumunda diş ve diş etlerinin zarar görmesi söz konusudur. Dişetlerine parça girmesi durumunda mikroskobik yakınmalar söz konusu olabilir. Bu durumda ağza giren zararlı mikroorganizmalar özellikle diş etlerinde rahatsızlık oluşmasına neden olabilir.

  • Sıcak havada serinlemek amacıyla kuzenin mesaj durumunda vücut ısısı ani düşeceği için vücuttan daha fazla miktarda tuz ve mineral atılmasına neden olabilir.
  • Buz yemek özellikle sıcak havalarda olduğu gibi soğuk havalarda da şiddetli bir şekilde soğuk algınlığı geçirilmesine neden olabilir.
  • Bademciklerde hassasiyet olan kişilerde boğaz iltihabına veya yüksek ateşli rahatsızlıklara neden olabilir.
  • Terli bir şekilde buz yiyen kişilerde özellikle akciğerlerin üşütülmesi söz konusu olabilir.
  • Buz parçaları sert olması nedeniyle ezerek yenilmesi durumunda diş minesine zarar vererek diş çürüklerine neden olabilir.

Buz Nasıl Yenir?

Yaz mevsimi aşırı sıcak olması nedeniyle özellikle serinlemek ihtiyacı duyanlarda buz yeme alışkanlığı olabilir. Genel olarak yenilen ve içilen gıdaların soğuk olması tercih edilir. Çoğu zaman içilen içeceklerin içerisine buz eklenir. Ancak bazı durumlarda direk olarak buz tüketme ihtiyacı duyulabilir. Buz pek çok farklı şekilde tüketilebilir. Hamile kadınlarda özellikle demir eksikliği olması durumunda kil toprağı veya pirinç gibi maddelerin tüketilmesi gibi bazı kişilerde alışkanlık haline gelmesi engellenemez bir şekilde buz yenilmesine neden olabilir.

Buz Yemenin Faydaları Var Mıdır?

Buz yemek isteyenler için merak edilen konular arasında buz yemenin faydaları var mıdır? Sorusu yer almaktadır. Gıdaların veya içeceklerin içerisine konulması durumunda özellikle sıcak havalarda serinlemeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle yazın hava sıcak olması durumunda yaygın olarak kullanılması söz konusu olmaktadır. Ancak buzun direk olarak yenilmesinin insan vücuduna faydası yerine zararı bulunmaktadır.

Doğru şekilde kullanılması halinde faydalı olabileceği gibi yanlış kullanımı zararlı olabilir. Bu nedenle kişilerin özellikle bu konuda daha dikkatli hareket etmesi gerekmektedir. Alışkanlık olması durumunda özellikle kişilerin bu alışkanlığı bırakmak için uzman yardımı alması söz konusu olabilir. Kişilerde oluşacak zararlar devamlı olarak tüketilmesi durumunda artabilir. Diş etlerinde veya vücutta oluşabilecek farklı zararlar durumunda mutlaka kişinin tedavi edilmesi gerekir.

 

 

Buz Yemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir