Cadı Fındığının Faydaları Nelerdir? Özellikleri ve Kullanım Alanları

Aralık 13, 2019 Doğal Bitkiler

Cadı Fındığı

Cadı fındığı bir bitkidir. Peki, cadı fındığının faydaları nelerdir? Özellikleri ve kullanım alanları nedir? İşte sorularınızın yanıtı veriliyor.

Cadı fındığı çeşitli şekillerde kullanılabilecek, farklı tıbbi özelliklere de sahip olan bir bitki olarak açıklanıyor. Cadı fındığının faydaları nelerdir sorusunun yanıtına göre hareket edilmesi halinde, düzenli ve doğru tüketim ile faydalarının elde edilmesi mümkün olabilir. Bitki genel olarak hamamelis virginiana olarak da biliniyor. Pek çok cadı fındığı türü de olduğundan, farklı etkileri de söz konusu olmaktadır.

Cadı Fındığı Hakkında

Cadı fındığının çeşitlerine bakıldığında, üretiminin yaygın olduğu yerler çeşitlere göre değişiyor. Bitki, Kuzey Amerika’ya özgü bir çalılık türü olarak biliniyor. ABD’de bu bitkinin halk hekimliğinde yani daha çok alternatif tıpta kullanıldığı görülüyor. Bu bitkinin yapraklarından direkt olarak kullanım için merhem ya da çay gibi ürünler elde edilebiliyor. Çay, merhem gibi ürünler cadı fındığı bitkisinin yapraklarından ve kabuğundan yapılabilir. Genel anlamda iltihap için ve cilt – kafa derisi için tercih edildiği biliniyor. Bitki çaylarına eklenmesi ya da farklı şekillerde kullanılması da söz konusu olabiliyor.

Cadı Fındığı Özellikleri

Faydalı olduğu söylenen cadı fındığı özellikleri neler? Güçlü tıbbi özellikleri olduğu biliniyor ve Amerika’da kullanılıyor. Ancak bunun dışında içeriğinde neler var? Bitkinin en önemli etkisi ne? Etkili olduğundan ve özelliklerinin de etkisinin yüksek olmasından ötürü ağız yolu ile tüketiminin çok az olması istenir. Az miktarda ağızdan alınması ile de sağladığı faydaların etkili olması mümkün olabiliyor. Yaprakları ve kabuğu olan bu bitkinin hem yaprakları hem de kabukları etkili şekilde kullanılabiliyor. Bu durumda direkt olarak cadı fındığının özellikleri kapsamında vücuda etki etmesi de sağlanabiliyor.

Cadı Fındığı Kullanımı

Cadı fındığının kullanımı nasıl olacak? Evet, bilinen bir bitki olan cadı fındığının kullanımı farklı şekillerde olabiliyor. Yapraklarının kaynatılması, kabuğunun kaynatılması gibi işlemler yapılabilir. Bunun dışında direkt olarak cadı fındığının kullanımında merhem yapılması da söz konusu oluyor. Kullanım alanı değişen bu bitki için hangi amaçla kullanılacak olduğunun belirlenmesi ile de ne şekilde kullanılacak olduğu belli olacaktır. Cadı fındığı nasıl kullanılır sorusunun yanıtına göre hareket ederek, siz de direkt olarak kullanımın avantajlı hale gelmesi sağlanabilir.

  • Merhem: Yapraklarından merhem yapılabilir. Cadı fındığının kullanım alanlarının yaygın olduğu şekillerden biridir. Direkt olarak merhem olarak sürülmesi, istenen bölgelerde etkili olmasına destek olabilir. Merhemi yaparken yaprak ve kabukların kullanımı söz konusu olabilir. Ayrıca farklı karışımların da eklenmesi ile merhemin yapılması sağlanabilir.
  • Çay: Bitkinin direkt olarak tek başına çay olarak kullanımı söz konusu değil. Ancak farklı bitki çaylarının içine karıştırılması, direkt olarak kullanımının da sorunsuz şeklide gerçekleşmesi demektir. Az miktarda yaprak ile bitki çaylarında kullanımı sağlanabilir. Etkili olması açısından karıştırıldığı bitkilerin de etkisine bakılarak hareket edilebilir.

Yukarıda verilen şekillerde kullanımın olması söz konusu. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde hem doğru hem de düzenli kullanımın büyük ölçüde etki edeceği biliniyor. Değerlendirip, siz de bu alanda direkt olarak cadı fındığının faydasından yararlanabilirsiniz.

İltihaba Etkisi

Bakıldığında cadı fındığı faydaları kapsamında ilk olarak akla gelen iltihaba olan etkisidir. İnflamasyon, vücudu yaralanma ve enfeksiyonlara karşı koruma açısından normal bir bağışıklık tepkisi olarak anılır. Bunun yanında kronik inflamasyon ise bazı hastalıkların gelişiminde önemli rol oynar. Bu sebeple cadı fındığının tüketimi, gallik asit ve tanenler dahil olmak üzere son derece güçlü antienflamatuar özellikleri sayesinde birçok bileşik içeriyor. İltihaplanma söz konusu olduğunda ise bu içeriğin etkisi iltihaplanmanın yok edilmesine etki edebiliyor. Yaygın iltihaplanma sorunu yaşayan kişiler için serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesi gerekiyor. İltihaplanmaya dair kurutucu etki, son derece etkili olabilir. Düzenli kullanım, doğru kullanım, doktora danışarak kullanım elbette önerilenler arasındadır. İltihaplı akne, sedef hastalığı, gibi durumlarda da anti – inflamatuar özellikleri ile ortadan kalkması hedeflenir. Bunları değerlendirip, kullanımın faydaları açısından siz de inceleme yapabilirsiniz. Faydalı olabilir, etkili sonuç alabilirsiniz.

Cilt Kızarıklığına Etkisi

Cilt kızarıklığı sorunu yaşanabiliyor. Bu durumda cadı fındığı faydası aslında cilt konusunda da etkili olabiliyor. Anormal duygusal semptomların sonucunda hassas cildin kızarması sonucu ortaya çıkabiliyor.  Olarak cilt %45 olarak cildin hassas olması gibi bir durumun söz konusu olduğu bilinmeli. Hassas ciltlere yapılan uygulama sonucunda ise çatlamış, tahriş olmuş, kızarıklık gibi sorunların da ortadan kalkması söz konusu olabiliyor. Yapılan araştırmalara göre kızarıklık, tahriş gibi sorunları bu bitkinin %27 oranında azalttığı görülmüş. Araştırma sonuçlarına göre düzenli kullanımın önemli olduğu da biliniyor. Bunun dışında losyon olarak kullanılmasında cilt iltihaplanması varsa onu da azalması söz konusu olabiliyor. Bu şekilde cilt kızarıklığı, iltihapları gibi sorunlara da çözüm bulması sağlanabilir.

Hemoroit Tedavisine Faydası

Hemoroitler rektum ve anüsteki damaların şişmesi demektir. Bu durumda kişinin kaşıntı kanama gibi sorunları olur. Yaşanan bu semptomlar, kişiye rahatsızlık verir. Cadı fındığının sık sık bu sorunu yaşayan kişilerin hastalığını hafiflettiği söylenmektedir. Konuya dair yapılan araştırmalar kısıtlı olduğundan, tamamen geçireceği konusunda bilgi verilmez. Ancak, acının hafiflemesi, sorunun azalması gibi etkilerinin olacağı bilinir. Ek olarak hemostatik özelliklere sahip olan, yani buna neden olan kanamanın durması da sağlanabilir. Ağrı ve şişliğin azalması konusunda da etkili olabilir. Cadı fındığının faydaları kapsamında sunulanlar arasında mutlaka hemoroitlerin etkisinin azalması yer alıyor. Doktor kontrolünde ek takviyenin olması faydalı olabilir.

Boğaz Ağrısına Etkisi

Etkisi, aynı zamanda boğaz ağrılarının tedavisinde kullanılmasını da sağlamıştır. Bir çay kaşığı cadı fındığının bir bardak suda yaklaşık 10 dakika kaynatılmasından sonra, gargara yapılması önerilir. Bu durumda hem boğazın enfeksiyondan arınması hem de boğazın rahatlaması sağlanabilir. Bitkiyi ağız yolu ile almak mide tahrişine neden olabileceğinden, mutlaka doktora danışmanız da önerilenler arasındadır.

Saç Derisi Hassasiyetine Faydası

Sedef hastalığı, seboreik dermatit gibi durumlara karşı etkili olabileceği biliniyor. Kafa derisi hassasiyeti olan kişilerin cadı fındığı özünün içeriğinde yer aldığı şampuanlar kullanması son derece faydalı olabilir. Kepek kuruluk gibi sorunu olan kişiler için de doğal bir ilaç görevi göreceksiniz. Bu durumların etkisini değerlendirmek üzere cadı fındığı özlü olan şampuan, içerikle rya da farklı ürünler kullanımı söz konusu olabilir.

 

Cadı Fındığının Faydaları Nelerdir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir