Cafestol ve Sağlık Üzerindeki Etkileri

Mart 28, 2019 Sağlık

 

Sağlığa olumlu etkisi olan maddeler birçok kişinin dikkatini çeken konudur. Cafestolün sağlığa faydaları da ayrıca ele alınması gereken bir konudur.

Cafestol Nedir?

Cafestol bileşiği, kahvede yer almaktadır.   Özellikle son dönemlerde faydalarıyla isminden bahsettiren bu madde araştırmacıların giderek daha fazla odağındadır. Bunda kahve hakkında yapılan araştırmaların da etkisi elbette büyüktür.

Tip 2 Diyabet ve Cafestol

Günümüzde şeker hastalığı, en yaygın görülen sorunlardan biridir ve cafestolün faydaları içerisinde en öne çıkanı Tip 2 diyabet riskini önlemesidir. Yapılan araştırmalarda sabah kahvaltısından sonra içilen düzenli sade kahvenin %25’e yakın oranda diyabet riskini azalttığı görülmüştür. Gün içerisinde 4 fincan kahve içen bir kişinin, günde bir fincan içenlere göre çok daha az diyabete yakalandığı kaydedilmiştir.

Araştırmada kaydedilen önemli bir diğer ayrıntı ise sabah aç karnına tatlı yiyen ve sigara içen kişilerde diyabete yakalanma riskinin daha fazla olduğudur.  Vücudun yağ bağlaması kolaylaştığı için, şeker hastalığını tetikleyen bir etken olmaktadır. Yani sanılanın aksine kahvaltı yapan kişiler yapmayanlara oranla daha az kiloya sahiptir ve daha az yağlanmaktadır.  Uzmanların da özellikle vurguladığı gibi sabahları kahvaltı yapmak hem kilo almayı engelliyor hem de genel sağlık açısından büyük katkı yapıyor.

Kahvaltıda tüketilen içeceklere de ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Bu noktada en uygun içeceğin kahve olduğunu da belirtmekte fayda var. Kan şekeri dengesini korumak için meyve suyu ve şekerli asitli içecekler yerine kahvaltı sonrası sade kahve tüketmek gerekiyor. Tip 2 diyabeti önleyen cafestol bileşeni de zaten bu noktada önem kazanıyor.

Nasıl Tip 2 Diyabeti Engelliyor?

Tip 2 diyabeti engelleyen cafestol bunu açlık şekerini azaltan etkisiyle yapmaktadır. Yani bu bileşenin kendi özelliği gereği pankreastan insülin salgılanmasını artırıcı bir etkisi vardır. İnsülin kan şekerini dengeleyen bir madde olduğu için ve şeker hastalığının da temel nedeni insülin salgısının azalması olduğu için faydası daha iyi anlaşılabilir.

Bileşenin daha da içeriğini incelemeye alan araştırmacılar, kahweol adındaki etken maddenin da kahve çekirdeğinde olduğunu ve diyabete yakalanma riskini engelleyen başka bir madde olarak kayıtlara geçtiğini aktarmıştır. Bu iki maddenin içerikleri ayrıca kanser oluşumunu da engellemektedir.

Kan şekerinin yükselmeden dokulara ulaşmasını sağlayan insülin hormonu, eğer pankreas tarafından yeterli miktarda üretilmezse kandaki glikoz şekeri seviyesi artar ve kan şekeri yüksekliği durumu yaşanır. Bu durum, sinirlerde hasar bırakması ve körlük gibi etkileri nedeniyle sanılandan daha da tehlikelidir. Sade kahvenin içerisindeki cafestol maddesi bu açıdan daha da önemli bir etki göstermektedir. Şeker hastalarının ilaç olarak kullandığı anti diyabetikler doğal olarak kahve içerisinde bulunmaktadır.

Kahve Türlerinden Hangisi Seçilmeli?

Diyabete faydası olan kahveler konusunda seçici olmak gerektiğini vurgulamak önemlidir.   Çünkü şekerli hazır paket kahvelerin diyabeti engelleyen etki yaptığını söylemek ne yazık ki mümkün değildir.  Bu noktada cafestol barındıran kahveleri ele almak gerekmektedir.  Ancak cafestol içeren kahveleri seçerken ayrıca kolesterolü çok yükseltmeyenleri de bulmak gerekir. Çünkü kahve bir yandan diyabeti engellerken diğer yandan kötü kolesterolleri de yükselten bir etki yapmaktadır. Özellikle kahve içerisinde cafestol ve kahweol bir aradaysa daha da yükseltici etki yapacaktır.

Diyabeti azaltmak için hangi kahve doğru tercih olur sorusuna gelince, uzmanlar, çok fazla filtresiz, Fransız press kahve tüketilmediği sürece kolesterol konusunda endişe etmemek gerektiğini belirtmektedir. Bunun başka bir ifadesi de kolesterol sorunu olan kişilerin espresso ve filtre kahve içmeleri gerektiğidir. Eğer tansiyon sorunu yaşıyorsanız da çarpıntıları engellemek ve dengeli bir tansiyon oranına sahip olmanız için kafeini olmayan kahvelere yönelmek faydalı olacaktır. Kafeinsiz kahveler içerisinde de cafestol ve kahweol maddeleri bir miktar bulunmaktadır. Eğer kahve sevmiyorsanız da başka yöntemlerle bu maddeleri nereden alabileceğinizi araştırabilirsiniz.

 

Cafestol ve Sağlık Üzerindeki Etkileri Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir