Cehennem Topuzu (Kohlrabi) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ocak 7, 2019 Doğal Bitkiler

 

Ülkemizde daha çok Alabaş ismi ile bilinen Cehennem topuzu son derece faydalı ve içerdiği besinlerle oldukça zengin bir turp çeşidi olarak kabul görüyor.

Kıbrıs’ta cehennem topuzu olarak bilinen dünya literatüründe Kohlrabi olarak bilinen bu turp türü ülkemizin birçok noktasında alabaş bitkisi olarak biliniyor. Ülkemizde daha çok İzmir Ödemiş bölgesinde üretimi gerçekleştirilmektedir. Günümüzde sağladığı yardımcı etkilerin insanlar tarafından bilinmesine başlaması ile birlikte cehennem topuzu bitkisi oldukça popüler bir hale gelmeye başlamıştır.

Cehennem topuzu birçok sağlık sorununa karşı gösterdiği yardımcı etki ile ön plana çıkan bir turp bitkisi olarak görülüyor. Görünüş olarak şalgam ve lahanaya benzemek ile birlikte daha küçük bir boyuta sahiptir. Açık yeşil ve pembe renklerde 2 türü bulunuyor. Hem yumru kısmı hem de yaprakları tüketilebilmektedir. Yılın 12 ayı üretilebilmesi ve çok çeşitli yemeklerde kullanılabilmesi sayesinde bu bitkinin yarımcı etkilerinden en iyi şekilde istifade edebilmek mümkün görünüyor.

Cehennem Topuzu Bitkisinin İçeriği

Cehennem topuzu bitkisinin 100 gram içeriğinde; 350 mg potasyum, 20 mg sodyum, 24 mg kalsiyum, 19 mg magnezyum, 6 g karbonhidrat, 36 mg A vitamini, 62 mg C vitamini yer alıyor. Ayrıca 100 gram cehennem topuzu bitkisinin kalsiyum oranı ise 27 mg’dir. Yüksek lif içeriğine sahip olan bu bitki tam bir vitamin ve mineral deposu olarak görülüyor.

Cehennem Topuzu Bitkisinin Faydaları

Cehennem topuzu bitkisinin faydaları oldukça fazla ve etkili olarak görülüyor. Birçok sorunun iyileşmesi ve önlenmesi konusundaki yardımcı özelliği ile dikkat çeken bu bitkinin geniş bir fayda çeşitliliğine sahiptir. Cehennem topuzu bitkisinin faydaları ise;

  • İçeriğinde ihtiva ettiği yüksek orandaki potasyum nedeniyle tansiyonun dengelemesine oldukça yardımcı olabilir bir bitki olarak görülüyor. Yüksek tansiyon sorunu olan kişiler için bu bitki son derece etkili bir yardımcı niteliğe sahip olabiliyor.
  • Kalp ve damar hastalıkları riskinin azaltılması konusunda fayda sağlayabiliyor. Düzenli kullanımında bu riskin azaltılmasına oldukça yardımcı olabilir.
  • Kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olabilen bir özelliğe sahiptir. Düzenli tüketildiğinde yorgunluk, sinir ve stres gibi durumları azaltılmasına yardımcı olabilir.
  • Sahip olduğu geniş vitamin çeşitliliği sayesinde emziren annelerde süt miktarını arttırması yardımcı olabiliyor.
  • Oldukça zengin bir demir kaynağı barındırdığından dolayı kansızlık sorunun çözümünde fayda sağlayabilir.
  • Oldukça etkili bit antioksidan özelliği olan cehennem topuzu bu özelliği ile vücuda giren zararlı radikallerden vücudun kurtulmasına yardımcı olabilir. Bu özelliği neticesinde ilk sırada akciğer kanseri olmak üzere pek çok kanser türüne karşı vücudu korumaya oldukça yardımcı olabilir.
  • Cehennem topuzu turpu şeker hastalığı için etkili besin gurubunda olduğu için tüketimi şeker hastaları için fayda sağlayabilir.
  • Zengin lif içeriği sayesinde uzun süre tokluk hissinin sağlanmasına yardımcı olabilir. Bu özelliği ile bu turp birçok diyet listesinde kendine yer buluyor.

Cehennem Topuzu Bitkisinin Tüketimi

Cehennem topuzu bitkisi tüketimi çiğ olarak hem yumru hem de yaprak kısımları tüketilebiliyor. Rendelenerek salataların içerisinde de oldukça yoğun bir şekilde tüketildiği görülüyor. Günümüzde bu sebzenin çorbası yapılarak da tüketimi sağlanıyor. Rendelenip yumurta galeta ununa bulanarak kızartması da yapılan bu bitki günümüzde 15 çeşit tarifte aktif olarak kullanılan bir sebze konumundadır. Yemeklere oldukça leziz ve aroma kattığından dolayı özellikle et yemeklerinde sıklıkla tercih edilen bir bikri türü olarak görülüyor. Sağladığı sağlığa yararlı yardımcı etkilerden en iyi şekilde faydalanabilmek için haftada bir ya da iki kez bu bitkinin tüketimi sağlanması gerekiyor.

 

Cehennem Topuzu (Kohlrabi) Nedir? Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir