Ceviz Suyunun Faydaları, Ceviz Suyu ZayıflatırMı, Tarifi

Mart 21, 2018 İçecekler

 

Bilindiği üzere ceviz ve ceviz suyu vücut için önemli besinler arasında yer almaktadır. Genellikle insanlar sağlıklı bir vücut için evde yapılan doğal malzemeler ile hazırlanan yiyecekler ve içecekleri tercih etmektedir. Bunlardan biri de ceviz suyudur. Herkesin bildiği üzere ceviz çok faydalı bir besindir. Uzmanlar her gün birkaç tane ceviz yenilmesini önermektedir. Hem lezzetli hem de faydalı olan bu besin vücut sağlığı için son derece gereklidir. Kendi başına pek çok fayda sağlayan ceviz, ceviz suyu şeklinde tüketildiğinde ekstra faydalara da sahip olmaktadır. Çoğunlukla insanlar bu sağlıklı suyu kilo vermek amacıyla kullanmaktadır.

Ceviz Suyunun Besin Değerleri

Ceviz suyu vitamin ve mineral yönünden son derece zengin olan bir karışımdır. İçerisinde bulunanlara bakıldığında B12, C vitamini, K, A, E vitaminleri, beta karoten, tiamin, lutein, niasin, pantotenik asit, riboflavin, zeaksantin, folat ve B6 vitamini yer almaktadır. Bunlara ek olarak ceviz suyunun içerisinde demiri kalsiyum, selenyum, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, bakır ve çinko gibi minerallerden de bol miktarda bulunmaktadır. İçerisinde bulunan besin değerleri sayesinde ceviz suyu vücut için son derece yararlı hale gelmektedir. Özellikle ceviz suyu aç karnına içildiğinde daha da yararlı hale gelmektedir.  Bunun için ceviz suyu tüketimi konusunda özen gösterilmesi ve düzenli olarak tüketilmesi yararlı olmaktadır.

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz suyunun faydaları çok fazladır. En bilinen faydası tansiyonu düşürücü etkisidir. Yüksek tansiyon hastası olan kişilerin tansiyonlarının normale dönmesi adına ceviz suyu içmeleri ve içerisindeki cevizleri tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda ceviz suyu kötü kolesterolün düşürülmesinde de ekilidir. Onu düşürürken iyi kolesterolün de artmasını sağlamaktadır. Her gün düzenli olarak ceviz suyu içildiğinde bir hafta içerisinde kötü kolesterolün düştüğü görülmektedir.

Ceviz suyu kan damarlarında bulunan tıkanıklığın açılmasına da katkı sağlamaktadır. Kan dolaşımını rahat hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra lif yönünden de zengin olan ceviz suyu kabızlık ile de mücadele etmektedir. Bu etki için önemli olan nokta ceviz suyunun düzenli olarak tüketilmesidir.

Ceviz Suyunun Yararları

Karın şişkinliği ve gaz problemi yaşan kişiler için ceviz suyu faydalarını sağlamaktadır. Tiroid değerlerinin normale dönmesine yardımcı olan ceviz suyu gerginliği gidererek sinirleri rahatlatmaktadır. Ceviz suyu içen kişiler kolay kolay sinirlenmemekte, içeriğinde bulunan omega 3 sayesinde sinir sistemleri yıpranmalara karşı korunmaktadır. Bu omega 3 onun haricinde hafızayı güçlendirmekte ve beynin işleyişini artırmaktadır. Aynı zamanda halsizlik ve yorgunluk gibi şikâyetleri gidererek daha enerjik bir vücuda sahip olunmasında etkilidir. Depresyon ile mücadele eden kişilerin en önemli yardımcısı ceviz suyudur. Bu kişilere süzenli olarak ceviz suyu içmeleri önerilmekte, bu sayede daha mutlu olunduğu gözlemlenmektedir.

Ceviz Suyu ZayıflatırMı?

Ceviz suyu ile kilo vermek mümkün olmaktadır. Genellikle kilolu insanlar sürekli olarak gelen tatlı yeme istekleri ile mücadele etmekte zorlanmaktadır. Bu durumda olan insanlar için ceviz suyu en etkili çözümdür. Böylelikle tatlı krizleri önlenmekte ve aşırı iştah kontrol altına alınmaktadır.

Ceviz suyunun uzun süre tok tutan özelliği bulunmaktadır. Bu sayede kilo verme süreci üzerinde olumlu etki meydana getirmektedir. Detoks etkisi de bulunan ceviz suyu vücudu toksinlerden ve zehirli atıklardan arındırmaktadır. Aynı zamanda karaciğeri temizleyerek karaciğer detoksu sağlamaktadır. Cevizin içerisinde bol miktarda amino asit l arginin maddesi bulunması karaciğerin toksinlerden arınmasını sağlamaktadır. Buna ek olarak cevizin içindeki glutatyon isimli madde ve omega 3 yağ asitleri de karaciğer detoksu üzerinde etkili olmaktadır.

Zayıflamak isteyen kişiler genellikle iştahlarının sürekli açık olmasından şikâyetçidir. Ceviz suyu içildiği takdirde iştah kapanmakta, aşırı yemek yeme isteği giderilmekte ve kilo alımı kontrol altına alınmaktadır. Özellikle ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum diyenler için ceviz suyu bulunmaz bir nimettir. İçilen ceviz suyu ile metabolizma hızlanmakta ve verilemeyen kilolar rahatça verilebilmektedir. Ayrıca göbek eritmeye de yardımcı olan ceviz suyu istenmeyen kilolardan kurtulmak için etkilidir.

Ceviz Suyunun Sağlığa Faydaları

Ceviz suyu tiroitlerin fazla ya da az çalışmasına engel olmaktadır. Karaciğer yağlanmasından dolayı görülen egzama, mantar ve sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde ceviz suyu faydalıdır. Ceviz suyu ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalara göre içerisinde bulunan bileşikler amiloid plaklarının oluşumunu durdurmakta ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır. Buda ceviz suyu faydaları nelerdir sorusuna bir yanıt olmaktadır.

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisinde yayınlanan araştırmaya göre ceviz suyu içerisinde bulunan polifenoller sayesinde karaciğer hasarını önlemekte ve karaciğeri onarmaya yardım etmektedir. Buna ek olarak daha güçlü ve sağlıklı kemik, diş yapısına sahip olunmasını sağlamaktadır.

Ceviz Suyunun Cilde Etkileri

İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunması sayesinde ceviz suyu günlük ihtiyacı karşılar niteliktedir. Genellikle ceviz suyu yaşlanma karşıtı olarak bilinmektedir. Anti-aging özelliği sayesinde sürekli güzel ve genç kalınmasını sağlamaktadır. İçerisinde C ve E vitamininin fazla olması ile ceviz suyu kolajen üretimini desteklemekte, siyah nokta ve sivilce oluşumuna karşı cildi korumaktadır.

Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Ceviz suyu hazırlamak oldukça kolaydır. Bunun için gerekli olan malzemeler bir ya da iki tane ceviz ve oda sıcaklığında bir bardak sudur. Hazırlamak için öncelikle akşamdan cevizlerin kabuğu kırılır ve elde edilen ceviz içleri bir bardak suyun içerisine atılarak sabaha kadar bekletilir. Daha sonra sabah uyanında dişler ve ağızlar temizlendikten sonra akşamdan hazırlanan ceviz suyu içilir ve geriye kalan cevizler de yenilir. Bu sayede ortaya çıkacak olan fayda daha da artırılmaktadır. Hızlı sonuç alabilmek için ceviz suyu tek seferde değil de yudum yudum içilmeli, içtikten yaklaşık yarım saat sonra kahvaltı yapılmalıdır. Her sabah aç karnına içildiğinde ceviz suyunun yararları daha fazla olmaktadır.

Ceviz Suyunun Yan Etkisi Var Mıdır?

Ceviz suyunun yan etkileri incelendiğinde herhangi bir zararının bulunmadığı görülmektedir. Ancak bu durum cevize ya da ceviz benzeri ürünlere alerjisi olan kişiler için geçerli değildir.

Kolesterol ve tiroid gibi hastalıklar üzerinde olumlu etkisi bulunduğundan dolayı bu tür hastalığı olan kişilerin ceviz suyu içmeden evvel doktorlarına danışmaları faydalı olmaktadır. Çünkü bunlar ciddi hastalıklardır ve her bünyede aynı etki meydana gelmeyebilmektedir. Bu durum her tedavi şekli için geçerli olup başta ceviz suyu olmak üzere sürekli dikkatli olunmasında yarar vardır.

Ceviz Suyunun Faydaları, Ceviz Suyu ZayıflatırMı, Tarifi Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir