Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

Ağustos 2, 2017 Meyve Yağları

Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir?

Saymakla bitmeyecek kadar faydası olan ceviz yağı omega-3 yağ asitleri yönünden oldukça zengin bir kaynaktır. Omega-3 yağ asidini insan vücudunun kendi başına üretmesi imkansızdır ve dışarıda ki kaynaklardan alması gerekir. Bu kaynakların başında ceviz yağı vardır. Ayrıca B1, B6, C ve E vitaminleri, palmitoleik asit, palmitik asit gibi doymuş yağ asitlerini barındırırken, oleik, linoleik, ekosenoik ve omega 9 gibi doymamış yağ asitlerini de içerir. Ceviz yağının faydaları nelerdir sorusuna verilecek cevap oldukça geniştir.Şimdi maddeler halinde faydalarına göz atalım.

1:Bağışıklık Sistemine Faydaları

İçerdiği antioksidanlar sayesinde metabolizmanın hastalıklara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Bütün vücudun bakterilerden temizlenmesine yardımcı olur. Bu özelliğinden dolayı özellikle mevsimsel bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.Aynı zamanda bu antioksidanlar sizleri kansere karşı koruyacaktır.Antioksidanlar serbest radikalleri uzaklaştıran en etkili ajanlardır.

2:Zihinsel Açıdan Faydaları

Mineral, protein ve lif açısından zengin olduğu için beyin fonksiyonlarını ve hafızayı güçlü tutar. Çağın hastalığı olarak bilinen alzheimer hastalığına karşı güçlü bir koruyucudur.
Ceviz yağının sinirleri yatıştırıcı etkisi sayesinde sakinleştirici, stres giderici ve sıkıntıları yok edici etkileri vardır. Bu özelliğinden dolayı uyku sorunları olanlar kullanabilirler.

3: Cilde Faydaları

İçerdiği E vitamini ve aminoasitler sayesinde cildin yeniden yapılanmasını, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak kırışıklıklarla savaştığı bilim dünyası tarafından da tespit edilip, kanıtlanmıştır.Ceviz yağının barındırdığı mineral ve antioksidanlar cildin nem dengesini sağlayarak yaşlanmasına engel olur. Ayak mantarlarında oldukça etkilidir. Egzama ve sedef hastalıkları da cilt kuruyarak kaşıntılar oluşur bu sorunlarda rahatlatıcı etkiye sahiptir.

4: Saça Faydaları

Saçlı deride bulunan ölü dokuları ve bakterileri yok ederek, saç diplerinin daha güçlü olmasını sağlar bu sayede saçın kırılması ve dökülmesi önlenmiş olur. Saçı besleyerek canlılık ve parlaklık katar. Saçın kolay uzamasını sağlar. Ancak bütün bu faydalarının yanında çok önemli yan etkilerinin de olabileceği hiç bir zaman unutulmamalıdır. Bu nedenle bilinçsiz kullanılmamalı, muhakkak bir doktor görüşü alındıktan sonra bu tarz ürünler kullanılmalıdır.

Aynı zamanda kepek sorunlarına karşı da etkili bir bitkisel yağdır.Saça kullanım sıklığı haftada 2 kere saçlarınızı yıkamadan önce saçınıza uygulayın 10-15 dk bekledikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

5: Kan Şekerini Dengeler

Ceviz içindeki besin maddelerini kan şekerini dengeleyerek ani şeker yükselmesi,insülin sorunları ve şeker hastalığı riskini azaltmaktadır.

EK OLARAK:

  • Dikkat eksikliğinin toparlanmasında etkilidir
  • Güneşin ultraviyole ışınlarından korunmak için cilde sürülebilir.
  • İştah kesme özelliğine sahiptir. Bu sayede zayıflamak için kullanılabilir.
  • Öksürüğü durdurucu özelliği vardır.

Ceviz Yağı Nasıl Kullanılır?

Ceviz yağını damak zevkinize uygun olarak salata,soslar, yemeklere ekleyip tüketebilirsiniz. Öksürük gibi durumlarda ise 1 çay kaşığı ceviz yağını yutabilirsiniz. Cilt,eklem,saç üzerinde ise bir miktar sürüp elinizle yayarak bu şekilde  kullanabilirsiniz.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

 

 

Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir