Ceviz yaprağının faydaları nelerdir, Nasıl kurutulur, Nasıl Tüketilir?

Ağustos 15, 2018 Doğal Bitkiler

 

Ceviz oldukça sağlıklıdır. Ceviz suyu, yaprağı ve meyvesi çok sağlıklı bir üründür. Yapılan araştırmalar göre her gün cevizin farklı bir yararını görüyoruz.

Ceviz yaprağı çok eski dönemlerde bu yana sağlık için kullanılmaktadır. İşte, ceviz ağacı yaprağının faydaları;

Faydaları

Ceviz ağacı, haziran ayının ortalarına doğru yapraklanan bir bitkidir. Mayıs ayı içerisinde çiçeklenen ceviz ağacının meyvesi, eylül ekim gibi toplanmaktadır. Ceviz yaprakları pek çok hastalıkta kullanılmaktadır. Ceviz yaprağının en önemli özellikleri arasında vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olmasıdır. Ceviz yaprağı çayı düzenli olarak içildiği zaman, vücut üzerinde yer alan oluşan bakteri ve toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Bağırsak üzerinde yer alan kurtlar ceviz yaprağı sayesinde vücuttan atılmaktadır.

Kanserlerin her türünde ceviz yaprağı kullanılmaktadır. Kanserli hücrelerin yok edilmesine yardımcı olmasından dolayı ceviz yaprağı kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar kanser problemlerine karşı çok faydalı olduğunu ortaya koymaktadır. Ceviz yaprağı ile yapılmış olan merhemler, yaraların ve yanıkların kolayca iyileşmesini sağlamaktadır. Ceviz yaprağı saç rengini parlak hale getirmekte ve saça hacim kazandırmaktadır. Ceviz yapraklarından elde edilecek olan püre şampuana katıldığı zaman saç çok daha sağlıklı olmaktadır.

Sivilce Merhemi

Ceviz yaprağı, cilt bölgesinin sivilcelenmesini ve sivilce izlerini yok etmektedir. Bu yüzden akne sorunu olanlara önerilmektedir. Yarım litre su ve 20 gr. kurutulmuş halde yer alan ceviz yaprağı, deri merhemi hazırlamak için kullanılmaktadır. Su kaynar olmayacak şekilde olması gerekmektedir. Ceviz yaprakları ufalanarak içine atılmakta ve ağzı kapatılarak 1 saat kadar bekletilmektedir. Sabah akşam bu karışım pamuk yardımıyla uygulanır.

Ceviz Yaprağı Çayı

Ceviz yaprağı çayı bağırsak üzerinde yer alan parazitlerinde, romatizma tedavisinde, gut hastalığında ve C vitamini eksikliği çekenlere önerilmektedir. Yaklaşık bir tatlı kaşığı ceviz yaprağı, bir su bardağı kaynar suda haşlanır. Daha sonra ise beş dakika demlenir. Bu çay, gün içerisinde 1-2 bardak kadar tüketilir.

Ceviz yaprağının kaynatılarak hazırlanan banyo suyu egzama ya da uçuk için kullanılmaktadır. Kemikler üzerinde ortaya çıkan deformasyona, iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılmaktadır. Kaynatılmış durumda yer alan ceviz yaprağı suyu ile yıkama, ergenlik sivilceleri üzerinde, iltihaplı egzamaya, ayak bölgesinde terlemeye ve kadınlarda akıntıya iyi gelmektedir. Ceviz yaprağı suyu hızlı saç dökülmelerine etkilidir.

Ceviz, her durumda, sağlık için faydaları nedeniyle doğal bir ilaç etkisi yaratan besinler olarak yer almaktadır. Cevizin kendi ve yağından sonra, vücudumuz için pek çok faydasının olduğu ortaya çıkarmaktadır. Ceviz yaprağı, sağlığa yararlı olabilmesi adına, farklı şekillerde kullanılır. Ceviz yaprağı, taze olarak kullanılmasının yanında, sonrasında kullanmak üzere de kurutulmaktadır. Ceviz hasat zamanından yaklaşık olarak 1 ay kadar önce toplanmış olan yapraklar, bol güneş alan bir yerde kuru hale getirilerek, diğer kış çayları gibi kullanılmak üzere muhafaza edilmektedir. Ceviz yaprağının, çoğu kişide görülecek olan bağırsak kurtlarını düşürmede etkisi son derece büyük olmaktadır. Parazit ve solucan gibi virüslerin vücut üzerinden atılmasına yardımcı olan ceviz yaprağı, vücudu temizlemektedir. Ceviz omega-3 ve diğer bazı vitaminler konusunda zengin olmasından dolayı vücuda enerji vermektedir. Yaprağı da, en az ceviz kadar faydalı olarak yer almaktadır. Zinde bir vücut için ceviz yaprağı, kullanım durumlarına göre uygun olarak düzenli şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Ceviz yaprağının, insanların sağlığını tehlikeye sokacak derecede yan etkisi bulunmamaktadır. Sadece, fazla tüketildiği zaman, içerisinde tanen maddesi bulantı ve kusma gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden, yeterli miktarlarda kullanılması gerekmektedir. Taze ve kuru olarak kullanılabilen ceviz yaprağı, farklı hastalıkların tedavisinde yer almaktadır.

Ceviz yaprağının faydaları nelerdir, Nasıl kurutulur, Nasıl Tüketilir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir