Çiçek Balının Faydaları Nelerdir, Çiçek Balı Nasıl Üretilir?

Ağustos 23, 2019 Gıdalar

 

Lezzeti, sağlık anlamında olumlu etkileri ile günümüzün en önemli besin maddeleri arasında çiçek balları ilk sıralarda yer alıyor.

Burada tüketicilerin unutmaması gereken nokta her balın aynı kalitede, lezzette, kıvamda ve kalitede olmadığı gerçeğidir. Arıların balı üretirken kullandıkları kaynağa göre ballar salgı balı ve çiçek balı olmak üzere 2’ye ayrılıyor. Balın içeriği, gösterdiği faydalar ve kıvamı hususlar balın elde edildiği bitki kaynağına göre değişiyor. Bu sebeple salgı ve çiçek balı çeşitlerinin içerikleri ve ortaya koydukları lezzetler birbirinden farklı oluyor.

Çiçek Balı Nasıl Üretilir?

Bal çeşitleri, balın elde edildiği kaynağa göre değerlendiriliyor. Çiçeklerin nektarlarından arıların ürettiği ballar çiçek balı, arıların bitki üzerindeki salgılardan elde edilen ballara ise salgı balı adı veriliyor. Ülkemizin birçok noktasında bak üretimi yapılıyor. Bu ballar coğrafi özellikli ve bitki örtüsü gibi nedenlerle farklı kalitede ve lezzette oluyor. Ayrıca belirli bölgelere has olan çiçekler o bölge ve çiçeğe has isimlerle üretiliyor. Ihlamur, kestane, narenciye balı çeşitleri sadece o çiçeklerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde üretiliyor. Bununla birlikte ülkemizde Yayla balı olarak bilinen çiçek balları sadece bir ya da birkaç çiçek türüne değil de odlukça geniş bir çiçek çeşitliliği ile üretiliyor.

Çiçek balı, ilkbaharda açan çiçeklerden toplanan nektarlardan üretimi sağlanıyor. Bu balarlın tam olgunlaşması ise yaz ve bahar aylarını bulabiliyor. Çiçek balı üretimi noktasında bal arıları, bir kovan içinde bir ana arı, dişi arılar ve erkek arılardan oluşan binlerce arılık koloninin ortak ve oldukça verimli çalışması sonucu ortaya konuyor. Arıların vücudundan salgılanan balmumu sayesinde kovan içinde petekler ortaya çıkıyor. Arıcılık literatüründe Tarlacı arı adı verilen ve nektar toplama görevi olan arılar, kovana geri geldiklerinde petek üzerinde bulunan boş kısma ürettikleri balı bırakıyorlar. Bu işlemi sürekli bir şekilde tekrarlıyorlar.

Peteklere oluşan balların, işçi arılar tarafından suyunun uçurulması ve olgunlaşması işlemi yapılıyor. Daha sonra balmumu ile petek gözlerinin kapatılması ile bak üretimi tamamlanmış oluyor. Bir arı kendi kursağını tam olarak doldurabilmesi amacıyla ortalama 1500 defa çiçek ziyaretinde bulunuyor. Bu anlamda 1 gram bal ise 180 bin çiçek ziyareti gibi oldukça zahmetli bir işlem sonucu oluşuyor.

Çiçek Balında Kalitesine Etki Eden Faktörler?

Çiçek balı son derece lezzetli ve sağlık anlamında faydalı olsa da bu lezzet ve faydanın en üst düzeyde oluşabilmesi için bazı faktörlere dikkat edilmesi gerekiyor. Çiçek balının kalitesine etki eden faktörler ise şu şekildedir;

 • Balın üretim yeri kesinlikle tarım arazisi olmaması gerekiyor. Çünkü tarım arazilerinde yer alan bitkilerin tarımsal ilaçlamaya maruz kalması sebebi ile arıların ürettiği balda da tarım ilaçlarının etkisi görülebiliyor. Bu sebeple doğal ortamındaki bitkilerden elde edilen çiçek bal tercih edilmesi gerekiyor.
 • Bal üretimi, paketlenmesi ve süzmesi gibi işlemelerde kesinlikle katkı maddesinin kullanılmaması gerekiyor. Süzme balda kesinlikle kaynatma gibi işlemlerin olmaması gerekiyor.
 • Balların üretildiği yer çiçek balın kalitesine direkt bir etki gösteriyor. Düz arazilerde genellikle birbirine benzer özellikteki az sayıda çiçek çeşidi varken daha yüksek yerlerde çiçek çeşitliliğinin çok daha fazla olması nedeniyle buralarda üretilen balarlın kalitesi ve lezzeti çok daha fazla olabiliyor.
 • Çiçek balının kalite ve değerine etki eden unsurlar arasında en önemlilerinden birisi bal üretimini gerçekleştiren arıların cinsidir. Bu anlamda ülkemizde en iyi arı türleri arasında Kafkas arıları gösteriliyor. Ayrıca bal üreten arılardan kesinlikle arı sütü ve polen toplanmaması gerekiyor.

Çiçek Balının Faydaları

Çiçek balının faydaları sağlık anlamında birçok soruna karşı yardımcı etki gösteriyor. Çiçek balının ortaya koyduğu olumlu etkiler birçok hastalığın etkisini azaltıcı ya da önleyici tarzdaki faydalar olarak dikkat şekildedir. Burada unutulmaması gereken nokta ise çiçek balı tüketiminin kesinlikle bir tedavi yöntemi olmadığı sadece tedaviye yardımcı bir rolünün olduğudur. Çiçek balının faydalarının bir kısmı ise şu şekildedir;

 • Yapılan araştırmalar neticesinde düzenli ve doğal çiçek balı tüketiminin kemik ve mide kanserleri tedavisine yardımcı nitelikte olduğu ortaya çıkıyor. Bu anlamda bu tür hastalıklara maruz kalan kişilerin her gün 1 kaşık bal ve 1 kaşık tarçın karışımının 30 gün süresince günde 3 defa tüketmeleri öneriliyor.
 • Kalp hastalığı sorunu yaşayan kişilerin hazırladıkları çiçek balı ve tarçın karışımını her sabah kahvaltısın tüketmeleri gerekiyor. Bu sayede arterlerde bulunun kolesterolleri eritip hastaları kalp krizine karşı korumasına yardımcı oluyor. Bu karışımın düzenli tüketilmesi ile birlikte solunun güçlüğü azalması ile birlikte kalp atışlarının daha kuvvetli bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı oluyor.
 • Yapılan araştırmalar kısırlık sorunu çeken bayanlar için tarçın ve çiçek balı karışımının oldukça faydalı ve etkili olduğu görülüyor. Kısırlıkla ilgili artçın bal karışımı uzun yıllardır ülkemizde bilinene bir yöntemdir.
 • Sivilceler ve deri ile ilgili sorun yaşayan kişiler içinbal ve tarçından yapılan kremin uykudan hemen önce sorunlu bölgele sürülüyor. Sabahları uygulama yapılan bölgelerin ılık su şile yıkanması gerekiyor. Bu uygulamanın düzenli olarak 2 hafta uygulanması büyük bir başarı yakalanıyor.
 • Tarçın ve bal ile karışımının çayının yapılması ve bu çayın düzenli olarak tüketildiğinde yaşlanmaya karşı oldukça olumlu bir yardımcı etki gösteriyor. Bu çayın tarifi ise 4 kaşık bal, 1 kaşık toz tarçın, 3 bardak su içinde kaynatılıp bir süre demletilmelidir. Günde 3 defa tüketilen bu çay derinin daha genç, taze ve yumuşak görünmesine yardımcı oluyor.
 • Kilo problemi olan kişiler için  bir bardak suya yarı yarıya tarçın ve bal konularak kaynatılan karışım her gün kahvaltıdan yarım saat önce de yatmadan yarım saat önce düzenli bir şekilde içildiğinde zayıflamaya yardımcı etkisi görülüyor.
 • Kolesterol sorunu yaşayan kişiler için ise 2 tatlı kaşığı çiçek bal ve üç tatlı kaşığı toz tarçın karışımı 450 gram demlenmiş çay içerisinde eritilmek suretiyle tüketildiğinde kişinin kolesterol oranında 2 birkaç sata içerisinde yüzde 10’lara varan bir azalma sağlanmasına yardımcı oluyor.
 • İdrar yollarında enfeksiyon olan ve bağışıklılık sorunun yaşayan kişilerin düzenli olarak her gün bal ve tarçın karışımı tüketmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmasının yanında kişilerin vücutlarını bakteri, virüs saldırılarına karşı koruyor.
 • Artrit sorunun yaşayan kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda kahvaltı yapmanda kısa süre önce tüketilen 1 yemek kaşığı bal ve yarım çay kaşığı toz tarçını alan hastaların iyileşmesine büyük oranda faydalı olduğu saptanmıştır.

Ayrıcan balın genel olarak faydaları ile ilgili makelemizi okumak isterseniz balın faydaları adlı konumuzu da okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki linklerden diğer bal türleri ile makalelere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Çiçek Balının Faydaları Nelerdir, Çiçek Balı Nasıl Üretilir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir