Çınar Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir, Hazırlanışı, Zararları

Ocak 3, 2018 Bitki Çayları

Ülkenin dört bir yanında yetişen bir ağaç olan çınar ağacı elli metreye kadar uzunluğa ulaşabilen bir ağaçtır. Çok hızlı büyüyen bu ağaç kumlu ve çakıllı olan toprak türlerini daha çok sever. Dayanıklı olma özelliğine sahip çınar ağacının yaprakları ve kozalağı sağlık açısından oldukça yararlıdır. Hatta bazı uzmanlar çınar ağacı yaprağının üzerine basılamayacak kadar kıymetli olduğunu, bu yaprağın binbir derde devası bulunduğunu dile getirmektedir. Faydalarının yanı sıra çınar ağacı görüntüsü ile de insanları kendisine hayran bırakmaktadır. Genellikle faydalarından yararlanabilmek için çınar ağacının yaprakları çay şeklinde demlenerek tüketilmektedir. Bu sayede yaprakta bulunan önemli besin değerleri suya geçerek çay yoluyla vücuda alınmaktadır.

Çınar Yaprağı Çayı ve Faydaları

Çınar yaprağı çayı ilk olarak kireçlenmeye fayda sağlamaktadır. Halk arasında yaygın bir sorun olan kireçlenme probleminin etkileri bu çay ile en aza indirilebilmektedir. Genellikle kireçlenme için bitkisel çözüm denilince akla gelen ilk bitki çınar yaprağı olmaktadır. Çınar yaprağı ile hazırlanan kür aynı zamanda zayıflatıcı bir etkiye de sahiptir. Bunun yanı sıra daha pek çok faydası bulunmaktadır.

Çınar yaprağı ile elde edilen merhem özellikle sedef hastalığına karşı iyileştirici etkiye sahiptir. Toplumda birçok insanın şikayetçi olduğu boyun ve bel fıtığı tedavisi için çınar ağacı yaprağı oldukça etkilidir. Ağrı kesici özelliğinin bulunması bu yaprağı en özel kılan özelliklerinden biridir. Bu nedenle pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Çınar Ağacı Yaprağının Yararları

Çınar ağacının yaprağı kanda bulunan iltihabın giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda antidepresan özelliği bulunan bu yaprak depresyona giren kişilerin kısa süre içerisinde toparlanarak normal günlük yaşamına dönmesini sağlar. İnsanlar arasında yaygın görülen problemlerden biri olan uykusuzluk sorununa karşı çınar yaprağı çayı etkilidir. Bunun yanı sıra günümüzde artık her yaştan kişide görülen romatizmanın tedavisinde de çınar yaprağından yardım alınmaktadır.

Çınar yaprağının faydalarından düzgün şekilde yararlanabilmek için doğru olarak tüketilmesi önem taşımaktadır. Aksi durum söz konusu olduğunda beklenmeyen etkiler ortaya çıkabilmektedir.

Çınar Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çınar yaprağı çayı hazırlamak için gerekli malzemeler klorsuz hazır bir su bardağı su ve bir buçuk yemek kaşığı kuruyup ufalanmış çınar yaprağıdır. Tercih edilecek olan yaprağın derin yırtıklı olması önem taşımaktadır.

Çayı yapmak için kurumuş çınar yaprakları çaydanlığın içerisine koyularak üzerine yarım su ilave edilir. Daha sonra ocağın altı açılarak birkaç dakika çaydanlığın kapağı kapalı olacak şekilde kaynatılır. Kaynadıktan sonra kapak hiç açılmadan çay demlenmeye bırakılır. Yaklaşık beş on dakika beklenmesi demlenme için yeterli olmaktadır. Demlenmiş olan çayı içmek için süzgeç yardımıyla süzülür ve bardağa alınarak içilir. Bu çayı sade şekilde içmekten hoşlanmayanlar için içerisine az miktarda bal ilave edilmesi önerilmektedir.

Çınar Yaprağı Neye İyi Gelir?

Avrupa, Amerika ve Asya başta olmak üzere pek çok bölgede yetiştirilebilen çınar ağacı, yaygın olarak romatizma ve kireçlenme şikayetlerine karşı kullanılır. Bunun haricinde çınar ağacı yaprağının kemikleri güçlendirici etkisi de bulunmaktadır. Böylece eklem hastalıklarının tedavisinde olumlu etki alınmasına yardımcı olur. Diş eti ve diş hastalıklarına karşı fayda sağlar. Çınar yaprağı iyi bir ödem söktürücü olarak bilinir. Yaprağın faydalarından yararlanabilmek için yere hiç temas etmemiş olması gerekir. Bu şekilde toplanan yapraklar kaynatılıp çay haline getirilir ve düzenli olarak içilir. Çay için kullanılacak olan suyun klorsuz olması yaprağın faydalarından yararlanabilmek açısından önem taşımaktadır.

Çınar Yaprağı Çayı Ve Sağlığa Faydaları

Çınar yaprağı cilt sağlığı üzerinde etkilidir. Saçların daha bakımlı ve canlı görünmesini sağlarken cilt kuruluğunun giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Cildi hem temizlemekte hem de ciltte sakinleştirici bir etki meydana getirmektedir.

Sedef hastalığı ve yarası bulunan kişiler de çınar yaprağından olumlu etkiler almaktadır. Sedef hastalığına faydasından yararlanabilmek için çınar ağacının herhangi bir zarar görmemiş ve yere değmemiş yaprakları toplanarak kaynatılır. Bu şekilde tüketilen çay rahatsızlık verici hastalıklardan biri olan sedef hastalığını geçirmektedir. Yaraların iyileşmesi için de çınar yaprağı kürü kullanılmaktadır. Buna göre cilt üzerinde meydana gelen çizik ve kesik gibi durumlarda çınar ağacı kaynatılır. Elde edilen su ile yaraların üzerine kompres yapılarak sudaki yararlı maddelerin yaraya geçmesi ve iyileşmenin hızlanması sağlanır. Bunların yanı sıram ide bulantısı şikayetine karşı da çınar yaprağı sirkeli su içerisinde kaynatılıp içilmelidir. Mideyi yatıştıran ve sakinleştiren özelliği sayesinde bulantının geçmesini sağlar.

Çınar Yaprağı Çayı

Çınar yaprağı çayı hazırlamak için yaprakların özenli ve dikkatli biçimde seçilmesi gerekmektedir. Bu yapraklar kurutulmuş olarak kullanılabileceği gibi taze olacak şekilde de kullanılmaktadır. Genel olarak kaynatma süresinin bir dakika civarından fazla olmaması önerilir. Aynı zamanda çay içileceğinde içecek kişinin karnının aç olması gerekir. Bunun yanı sıra çayın her seferinde taze taze hazırlanıp içilmesi önem taşımaktadır. Çayın demlenmesinin üzerinden zaman geçtikçe etkisini yitirmektedir.

Çınar Yaprağı Çayının Zararları

Çınar yaprağı çayı kronik hastalığı bulunan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra sürekli olarak ilaç tedavisi gören kişilerin de bu çayı doktor tavsiyesi olmadan kullanmamaları gerekir. Bu durum bütün bitki çayları için geçerlidir.

Çınar yaprağı asitli bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı midesinde rahatsızlık olan insanların bu çayı tüketmemeleri tavsiye edilir. Kullanılacak olan çınar yapraklarının temiz olması en önemli unsurdur. Dolayısıyla yerden toplanan yapraklar insan vücudu için zararlı etkilere yol açabilmektedir.

Her bitki çayında olduğu gibi çınar yaprağı çayı yan etkileri içerisinde de aşırı tüketim yer almaktadır. Yani aşırı çay tüketimi istenmeyen etkiler meydana getirebilmektedir. Bu sayılanların haricinde çınar yaprağı çayının herhangi bir zararlı etkisi söz konusu değildir.

Çınar Yaprağı Çayı Zayıflatır Mı?

Bilindiği üzere halk arasında kilo sorunu olan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu insanlar genellikle kilo vermek için diyet listelerini tercih etseler de doğal tedavi yöntemleri birçok kişi için ilk sıralarda yer almaktadır. Bu yöntemlere bakıldığında dikkat çeken kürlerden biri çınar yaprağı kürüdür.

Çınar yaprağı çayı sindirim sistemini çalıştıran özelliğe sahiptir. Bu nedenle vücuda alınan besinlerin kısa süre içerisinde yakılarak vücuttan atılmasına yardımcı olur. Dolayısıyla sağlıklı zayıflama için çınar yaprağı ile hazırlanan çayın taze taze ve düzenli olacak şekilde içilmesi tavsiye edilir.

Çınar Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir, Hazırlanışı, Zararları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir