Çinko Nedir? Çinko Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Aralık 13, 2019 Doğal Bitkiler

Çinko

Çinko nedir? Çinkonun son derece önemli olduğu bilinir; ancak vücuda nasıl alınır? Çinko bakımından zengin besinler nelerdir?

İlk olarak çinko nedir sorusunun yanıtı veriliyor. Tanım olarak çinko için insan vücudunda bulunan ve sayıları 300’ü aşan farklı enzimin, uygun şekilde işlev gösterebilmesi için gerekli olan mineral olarak açıklanabilir. Mineral olduğu bilinmelidir.

Çinko Hakkında

Sağlıklı bir insanda, toplam 2 ya da 3 gram çinko bulunuyor. Bunun beraberinde, vücudumuzda çinko salgılayan organlar var. Peki, bu organlar hangisi? İlk olarak vücudumuzda çinko salgılayan organ tükürük bezidir. Ardından pankreas geliyor. Vücudun çinko üretimi konusunda görevli olan iki organdır. Bunun dışında prostat bezi de çinko üretimi konusunda görev alan organlar arasındadır.

Çinko vücut sağlığı için son derece önemlidir. Hücre sağlığı için mutlaka gereklidir. Bakıldığında yaşamsal bir öneme sahip olduğu bilinir. Protein üretimi konusunda da destekleyici olduğundan, aslında vücut için vazgeçilmez olarak tanımlanması mümkündür. Birçok vücut faaliyeti için gerekli olduğundan, bağışıklık sisteminin de korunması ve düzene sokulması açısından etkisinin olduğu söylenebilir. Vücutta ki en dayanıklı kasların yapısına katılarak, en iyi şekilde vücudun etkin ve sağlam olmasına etki edecektir.

Çinkonun faydaları bununla sınırlı kalmıyor. Elbette cilt sağlığı için de mutlaka vücutta dengeli bir üretimin olması gerekiyor. Beraberinde gözdeki retina için de çinkonun olmazsa olmaz olduğu bilinmelidir. Sağlık açısından karaciğer, pankreas için son derece önemlidir. Değerlendirmenin olması durumunda çinko eksikliğinde bu organlarda sorun olması gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Bununla ilgili doktor önerisi almak, doktorların yaptığı teşhislere göre hareket etmek en doğrusu olacaktır. Kemik sağlığı konusunda çinkonun son derece destekleyici olduğu bilinmelidir. Verilen organların dokularında bulunan çinko kişinin vücut sağlığı için olmazsa olmazlar arasında gösterilmektedir.

Çinko İnsan Vücudunda En Çok Nerede Bulunur?

Çinkonun dışarıdan takviye olarak alınması mümkündür. Ancak çinkonun insan vücudunda en çok nerede bulunduğu sorusunun yanıtı nedir? Bakıldığında en çok vücutta çinkonun olduğu bölüm kaslardır. Çinko vücutta en çok kaslarda yer alır. Bunun dışında karaciğer ve böbrekler için de dokularda yüksek oranda çinko bulunduğu sonucu çıkıyor. Son olarak ise vücutta büyük oranda çinkonun bulunduğu yer olarak gözler gösteriliyor. Göz, kas, karaciğer ve böbrek için büyük oranda çinko barındırıyor denebilir.

Erkeklerde çinkonun yoğun olarak bulunduğu bölgeler arasında prostat bezi yer alıyor. Sağlık açısından son derece önemli bir mineral olan çinko, aynı zamanda spermde de yoğun olarak bulunuyor. Oranlara bakıldığında kadınlara göre erkeklerde çinko oranının daha yüksek olduğu sonucu çıkıyor. Bu durum hem sperm hem de kaslarda nüfus eden bir mineral olmasından kaynaklanıyor olabilir. Elbette bunu değerlendirerek, çinko oranının gözlemlenmesi sağlanabilir. Değerlendirmenizi ona göre yapabilirsiniz.

Çinko Seviyesi

Bakıldığında çinko tüketimine göre çinko seviyesinin değiştiği biliniyor. Çinko seviyesinin artması için çinkonun olduğu besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Bilinenler arasında çinko seviyesinin yükselmesi için, protein ile birlikte alınan çinkonun çok daha verimli olduğu var. Yani kişinin çinko tüketimini aynı zamanda proteinler ile yapması durumunda, direkt olarak çinko seviyesinin daha kolay ve hızlı şekilde artması sonucu çıkmaktadır. Değerlendirip, direkt olarak tüketimin bu şeklide gerçekleşmesi sağlanabilir.

Çinko vücutta iyileşme destekleyicisi olarak görülür.  Çinko seviyesi yüksek olan insanların hastalıklardan çok daha uzak durabilmesi mümkün olabiliyor. Bunun dışında soğuk algınlığı, grip gibi durumların da çinko yetersizliği olması durumunda daha çok nüksetmesi söz konusu olabiliyor. Çinko seviyesinin yükselmesi durumunda ise iyileşmenin önünün açılması çok daha büyük bir avantaja dönüşebiliyor. Çinkonun vücudunun enfeksiyon ve hastalıklara karşı korunmasında savunulmasında etkin olduğunu bilmelisiniz. Peki, çinko seviyesi nasıl yükseltilecek? Hangi besinlerde olduğunu bilerek, o besinleri tüketerek bu seviyenin yükselmesi konusunda girişiminizi yapabilirsiniz.

Çinko Bakımından Zengin Besinler Hangisi?

Çinko seviyesinin arttırılması için elbette çinko bakımından zengin besinler hangisi sorusunun yanıtına göre hareket etmek gerekiyor. Bunu değerlendirmeniz durumunda, direkt olarak çinko bakımından zengin olan besinler ile seviyeyi arttırmanız söz konusu.

İlk olarak akla gelen hindi eti olarak bilinir. Bakıldığında zengin bir çinko kaynağı olduğu görülür. Bunun dışında et yemeklerinde tavuk yerine hindi kullanımı çinko seviyesini arttırmak açısından çok daha avantajlı olarak gösterilir. Bunun dışında kırmızı et ve istiridye de aynı şekilde çinko açısından son derece zengin olan bir besindir.

Kabak çekirdeği mutlaka çinko açısından zengin olan besinler arasında gösterilir. 100 gram kabak çekirdeğinin içinde 6.6 mg çinko bulunur. Günlük ihtiyacın %44 ü demek olan bu orana göre hareket ederek çinko tüketiminin dengeli şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Bir diğer çinko bakımından zengin olan besin ise yer fıstığı olarak gösterilir. Yer fıstığının çinko kaynağı olarak gösterildiğini bilmelisiniz. Tek problem, yer fıstığının aynı zamanda kalorisinin de çok yüksek olmasıdır. 100 gram yer fıstığında 317 kalori olduğunu bilerek ona göre hareket etmeniz önerilir.

Hangi ette çinko var sorusunun yanıtları içinde kırmızı et var. Ancak bunun dışında hindi etinin çinko açısından zengin olduğu söylendi. Bunun dışında dana karaciğeri için de çinko bakımından zengin olduğu söylenebilir. Bunu bilerek, tüketimin bu şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Çinko kaynağı olan et grubunun pişirilip yenmesi, büyük oranda çinko ihtiyacının karşılanması demektir.

Ispanak aynı şeklide çinko açısından zengin gösterilir. En iyi çinko kaynağı olmasa da büyük oranda ihtiyacın karşılanması konusunda etkin olabilir. Ispanağın genel sağlık açısından faydalı olması ise bu anlamda tüketimin avantajlı olarak gösterilmesine yetiyor.

Yumurta tüketimi ile çinko alınır. Yumurtanın sarısı çinkonun olduğu bölümdür. Direkt olarak yumurtanın sarısı çinko deposu olarak açıklanır. Çinko alımı için bile olsa kolesterol problemi olan kişiler için günde bir yumurtadan fazlasının tüketiminin uygun olmadığını da bilmek gerekiyor. Bunu değerlendirmeden tüketime geçmeyin.

Kakao, beyaz mantar, sarımsak, kuzu ve dana eti, susam, fasulye ve barbunya gibi gıdaları tüketerek çinko ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu besinlerde çokça olduğundan tüketimin bu şekilde ihtiyacı karşılaması sağlanabilir. Günlük çinko ihtiyacı erkekler için 11 mg dir. Bunun dışında kadınlar için ise 5 mg olarak açıklanıyor. Bebek emziren anneler için ise çinko ihtiyacı 12 mg olacaktır. Bunları gözeterek yukarıda verilen besinlerden çinko ihtiyacını karşılanabilir.

Çinko Nedir? Çinko Bakımından Zengin Besinler Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir