Civanperçemi Yağı Faydaları Nelerdir, Civanperçemi Yağı Nedir

Şubat 19, 2020 Sağlık

Civanperçemi yağının faydaları, Civanperçemi Yağı Nedir

Adını sıklıkla duyduğumuz civanperçemi nedir, ne işe yarar gibi sorularınıza  anında  cevap bulacaksınız.

Ülkemizde  tam tamına 40a yakın diyebileceğimiz civanperçemi bulunur. Civanperçemi nedir sorusu ilk defa duyan kişilerinde merak ettiği sorulardan biri olmayı başarıyor. Diğer adıyla Kandil çiçeği olarak da ifade edilir.   Daha farklı pek çok ad çeşitlerinin var olduğunu söylememiz gerekir. Fakat daha ağırlıklı şekilde kullanılan isimlerin ise  daha çok civanperçemi ve  kandil çiçeği olduğunu söylemek mümkündür. Çok yıllık diyebileceğimiz otsu bir bitki olarak da karşımıza çıkar. Yaprakları yünlü gibidir. Bakıldığı zaman çok yapraklarının olduğunu da anında görmekteyiz. Renk olarak baktığımız da ise soluk sarı veya altın sarısı şeklindedir.  Mavimtrak renkli olan uçucu bir yağ özelliğine sahip olduğunu  belirtebiliriz. Güneşli havalar olduğu zaman ise çevresine oldukça hoş koku yayılımı yapmaya yardımcı olur. Bu çiçeği, güneşin en etkili diyebileceğimiz zaman zarfında toplanması gerekebilir. Bu sayede almak istediğiniz verimi en güzel şekilde almanıza da yardımcı olmaya başlayacaktır.

Civanperçemi Faydaları Neler

Civanperçemi faydaları oldukça çoktur. Bu sebepten dolayıdır ki bu bitki  çağımızda bir bakıma şifa kaynağı olarak göze çarpar. Tonik yapımın da çok sık başvurulan bir bitki olmuştur.Toniklerin içeriğine göz attığınız zaman ise  çok rahat bir şekilde içeriğinde civanperçemine yer verilmiş  olduğunu görmeye başlamış olursunuz. Aynı zamanda yumurtalı ve rahim ağrılarına iyi geldiği araştırılmıştır.

Adet Ağrısını Geçirmeye Yardımcı

Kadınların en zorlu dönemlerinden birisi de adet günleri  olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki böyle bir gün gelip çattığı zaman ise kadınların ister istemez şiddetli diyebileceğimiz bir ağrı içerisinde olmasına zemin hazırlamaya neden  olacaktır. Kendini çok kötü hisseden kadınların adet ağrılarının en güzel şekilde hafiflemesine yardımcı olacak işlevsel bir yanı bulunur. Bu sayede zor zamanlarınızı daha iyi şekilde geçirme şansına sahip olmaya başlarsınız. Adset ağrılarınız hafifler ve  kendinizi  daha da sakin şekilde hissetmeye başlarsınız.  Düzenli şekilde kullanılırsa da adet ağrılarının daha da aza inmesine  zemin hazırlar.  Her ay bu tür sorunlarla çok sık şekilde karşılaşıyor ve çözüm yolu arıyorsanız o halde mutlaka bu bitkiyi kullanmanız gerekecektir.

İştah Açmaya  Yardımcı Olur

Civanperçemi neye fayda sağlar sorusuna bir cevap  olarak da iştah açmaya yardımcı olması denebilir. Genelde ülkemizde iştahsızlık sorunları yaşayan insanlarımız olabiliyor. Yeme ve içmeye karşı bir istek duymuyor. Üstelik oldukça zayıf olan ve iştah olmadığından dolayı kilo almayan kişilerde var. Özellikle küçük çocuklarda görülen iştahsızlık sorununu çözmek adına  civan perçemi oldukça faydalı bir bitki olarak ön plana çıkıyor.

İdrar Söktürüdür

Tuvalete çıkma konusunda sıkıntı yaşayanlar için civanperçemi bitkisi iyi bir idrar söktürücü özelliğe sahip olduğunu belirtmemiz gerek.  Bu sayede daha rahat şekilde idrarınızı yapmanıza yardımcı olur. Bazı insanlarımız ister istemez idrara çıkarken çeşitli zorlanmalarla karşı karşıya kalabiliyor. Tüm bu durumların yaşanmaması adına ise bu bitkinin fazlasıyla kolaylık sağladığının altını çizmemiz gerekiyor

Ergenlik ve Menepoz Döneminde Sakinleşme

Hem ergenlik hem de menepoz döneminde hırçın diyebileceğimiz bir evreden geçmeye başlarız. Aradığımız ise yalnızca sakin bir hal içerisinde olmaya başlamaktır. İşte tam da bu aşamada bunların gerçeğe dönüşmesi için bu bitkinin işe yarar bir özelliğe sahip olduğ-unun altını çizmekte yarar var. Bundan böyle sizlerde dilediğiniz zaman civanperçemi bitkisini gönül rahatlığı ile kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede günlük hayatınızın akışı içerisinde çok sık şekilde karşı karşıya kalmak zorunda kaldığınız sorunlarınızdan kolayca kurtulmanıza yardımcı olur. O halde hemen sizlerde en etkili özelliğe sahip bu bitkiyi sıkıntısız olarak kullanmaya başlayın.

Kan Dolaşımı Düzenliyor

Civanperçemi kullanım bir hayli önemli bir konudur. Neden derseniz, bitkinin sizi fazlasıyla mutlu edip daha sağlıklı bir yaşama adım atmanıza neden  olacak işlevleri bulunuyor. Üstelik bu bitkiyi kullanan kişilere göz atıldığı zaman ise istemedikleri  olası bir olumsuz durumla karşı karşıya kalmazlar. Tam aksine oldukça kolay ve sorunsuz bir şekilde bitkiden faydalanma şansına sahip olurlar. Aynı zamanda bağırsak kurtlarını da düşürmeye yardımcı olacak önemli b ir özelliği bulunuyor. Genelde bazı insanların bağırsaklarında kurtlar oluşabiliyor.  Bağırsaklarda yer alan bu tür kurtlar insan sağlığının olumsuz şekilde etki altına girmesine sebebiyet verebiliyor. Böyle bir sorunun yaşanmaması adına öncellikli olarak mutlaka önlemlerin alınmaya çalışılması gerekir.

Civanperçemi Çay Faydası

Civanperçemi bitisinin çayı yapılır. Birçok hastalığın tedavi edilmesine yardımcı  olan bir bitki  olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak  sağlığa karşı olarak vermiş olduğu katkılara göz atıldığı zaman ise şu şekilde belirtmemiz mümkün olacaktır. Buna  göre;Boğmaca, kızamık gibi hastalıklara karşı korunmanızı sağlar.  Aynı zamanda da çocukların kemik gelişimlerine yardımcı olan bir bitki olma özelliğine sahip  olduğunu söyleyebiliriz. Kemik rahatsızlığı yaşayan çocuklarınız varsa o zaman yapmanız gereken ise civanperçemi çayı hazırlayarak ttüketmelerini sağlamaya başlamanız olacak. Bitkinin aynı zamanda da  sancılı ve depresif gecen regl dönemlerinde oldukça iyi geldiğinin altını çizmeye başlayabiliriz. Yüksek ateş sorunları varsa  ateşin düşmesini sağlamaya katkı sağlar. Öksürük, mide rahatsızlıklarından tutun da  hazımsızlığa, soğuk algınlığına kadar her bir hastalığın iyileştirilmesini kolaylaştırır. Özellikle bu bitkinin kış ayları gelip çattığında daha sık şekilde tercih edilmesi gerekir.

Civanperçemi Çay Nasıl Hazırlanıyor?

İlk defa yapacak olan kişiler doğal olarak civanperçemi çayı nasıl hazırlanır öğrenmek isteyebilir. Bu bitkinin çay olarak demlenerek yapım aşaması bir hayli kolay  olduğunu söylememiz gerek. Bu sayede sizlerde ne zaman isterseniz isteyin evinizde  gönül rahatlığı ile bitki çayını yaparak sorunsuz şekilde tüketmeye başlayabilirsiniz. Bu sayede bitkinin size sağlayacağı önemli faydalarından en güzel şekilde yararlanmaya başlamış olursunuz.  100 gr civanperçeminin gerek yaprak gerekse de çiçek kısımlarını alarak geceden suda bekletmeniz gerekir. Ertesi gün olduğunda ise kaynama derecesine gelinceye kadar güzel bir şekilde kaynatmalısınız. Banyo için isterseniz biraz ılık şekilde bırakabilirsiniz. Fakat b anyo yapacak olan kişilerin bilmesi gereken bazı önemli detaylar  var. Özellikle suyunu banyo yaparken kullanırken böbrek bölgesi suyun dışında kalıyor olmasına mutlaka dikkat edilmesi gerekecektir. Bu sebepten dolayıdır ki bitki suyunu hazırlayan kişiler kullanım sırasında mutlaka dikkatli olmaya çalışması gerekiyor. Yaklaşık olarak ise 15 dakika boyunca su da kalmanız gerekecektir. Ardından durulanarak duştan çıkabilirsiniz.

Civanperçemi Yağı Faydaları Nelerdir, Civanperçemi Yağı Nedir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir