Cloudberry Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Eylül 13, 2019 Meyveler

Cloudberry

İskandinav mutfağında yoğun olarak yer verilen cloudberry  meyvesi günümüzde pek çok farklı alanda tercih edilen meyveler arasında yer almaktadır.

Günümüzde özellikle tercih edilen meyveler arasında yer alan cloudberry meyvesi nedir ve nasıl tüketilir? Merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Çok miktarda yetiştirilmediği için ihracatının yapılması mümkün olmayan bölgeler bulunmaktadır.

Rengarenk meyvelerin görünümü özellikle tüketim üzerinde etkili olmaktadır. Aynı zamanda faydalı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Çok sık duyulmamış olan meyvelerden biri olarak günümüzde giderek daha çok tercih edilmektedir. İlk defa adını duyanlar için özellikle meyvenin şekli ve faydaları merak edilen sorular arasında bulunmaktadır.

Cloudberry Nedir?

Daha çok soğuk ve serin ortamlarda yetişen yabani bir meyvedir. Özellikle Kuzey Amerika, Alaska gibi bölgelerde yetiştirilmektedir. Rusya, İsveç, İngiltere, Norveç ülkelerinde yoğun olarak yetiştirilmesi söz konusu olmaktadır. Çok yıllık bir meyve olması nedeniyle özellikle cloudberry meyvesi uzun süre yetiştiriciliğini yapmak mümkündür. Ormanlık alanlarda yetişebilir.

Meyvenin gövdesi ince bir yapıya sahiptir. Beyaz beş yapraklı çiçeği bulunmaktadır. Aynı zamanda yuvarlak dişli kenarlara sahiptir. Küçük boyutlarda oluşan meyveleri yuvarlaktır. Olgunlaşmamış olan meyvesi kırmızı, sert ve ekşidir. Olgunlaştıktan sonra yumuşaklaşır ve pembemsi bir renk alır. Aynı zamanda olgunlaştıkça tadı yerine gelir. Ekşimsi bir tada sahiptir. Kuşüzümü ve aynı zamanda ahududu karışımı bir tadı bulunmaktadır.

Meyveleri sulu olduğundan suyunun çıkartılması durumunda geriye az miktarda posası ve tohumları kalmaktadır. Elde edilen tohumlar meyveyi yetiştirmek amacıyla kullanılır. Yaygın olarak yetiştirilmemesi özellikle ilaç adına yaygın olarak çalışma yapılmamasına neden olmaktadır. Dünyanın pek çok farklı bölgesinde bilinmemekle birlikte bulunmamaktadır.

Cloudberry Meyvesinin Faydaları 

Tüketimi durumunda özellikle cloudberry meyvesi faydaları sağlık açısından etkili olabilir. Vücudu olumlu yönde etkilemesi nedeniyle tercih edilebilecek yabani meyveler arasında yer almaktadır. Tüketilmesi durumunda elde edilecek olan faydalar şunlardır;

  • Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etki sağlayabilir. Özellikle ciltte oluşan yaşlanma belirtilerinin giderilmesi üzerinde olumlu etki sağlayabilecek antioksidan içeriğine sahiptir. C vitamini açısından zengindir. Bu sayede sağlık üzerinde olumlu etki sağlayabilir. Kan hücreleri üzerinde üretimi arttırıcı etki sağlayabileceği gibi aynı zamanda zararlı serbest radikallerin etkisiz hale gelmesi üzerinde etkili olabilir.
  • Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olabilir. İçeriğinde çok miktarda demir bulunmaktadır. Bu sayede kan hücrelerinin üretimini olumlu şekilde etkileyerek kansızlık probleminin giderilmesine yardımcı olabilir.
  • Cilt üzerinde olumlu etkileri vardır. Özellikle kırışıklıkların giderilmesi üzerinde olumlu etki sağlayabilir. Düzenli şekilde kullanılması elde edilecek olan etkinin artmasına yardımcı olabilir.
  • Sindirim sistemi üzerinde koruyucu etki sağlayabilir. Özellikle bakterilerin vücutta oluşacak problemlere karşı vücudu koruyucu etki sağlayabilir.

Cloudberry Meyvesi Nerelerde Kullanılır?

Yabani meyve olarak tüketime sağlanabileceğini gibi cloudberry meyvesi kullanımı konusunda farklı seçeneklerin değerlendirilmesi mümkündür. Özellikle sulu içeriğe sahip olması mutfakta pek çok farklı tarihte yer almasını sağlamaktadır. Reçel, alkollü içecekler, şekerler veya unlu mamulleri de kullanımı söz konusu olmaktadır.

İskandinav mutfağında geleneksel olarak kullanımı söz konusu olmaktadır. Günümüzde pek çok farklı mutfakta yer verilen yabani meyve faydalı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Lezzetli olması ve aynı zamanda içeriğinde yüksek oranda vitamin ve mineral bulunması meyvenin tüketimi açısından etkili olmaktadır. Farklı bir tada sahip olması özellikle denemek isteyenler için merak edilen meyveler arasında yer almasını sağlamaktadır.

Meyvesi tüketilebileceği gibi cloudberry tohumu özellikle yağlı içeriye sahip olması nedeniyle pek çok farklı şekilde kullanımı sağlanabilir. İçeriğinde bulunan vitaminler ultraviyole ışınlarına karşı cildin korunması açısından etkili olmaktadır. Bu nedenle geniş kullanım alanına sahiptir.

 

Cloudberry Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir