Çoban Çökerten Çayı Faydaları, Zararları, Nasıl Yapılır?

Ocak 3, 2018 Bitki Çayları

Çoban çökerten çayı vücudumuzun sağlığı için günlük olarak bir bardak içilmesi tavsiye edilir. Çoban çökerten çayı faydaları, zararları, nasıl yapılır hakkında bir bilginiz var mı? yok ise haydi başlayalım.

Çoban çökerten otu, sarı renklerden ve küçük yapraklardan oluşmaktadır. Bu bitki her ne kadar Türkiye’de yetişse de ana vatanı genel olarak orta Asya bölgeleridir. Türkiye de en çok sıcak bölgelerde yani Akdeniz ikliminde görülmektedir.  Bu bitkinin meyveleri küçük ve serttir ayrıca bitkinin arkasında iğne uçları gibi bölümler oluşmaktadır. Bu bitki erkeklerde oluşan birçok cinsel hastalığın da önüne geçmektedir. Ayrıca bazı vücut geliştirmeciler tarafından kullanılıyor sebebi ise çoban çökerten bitkisi kas kütlesini arttırıyor. Bir diğer özelliği ise içerisinde bulunan anti bakteriler sebebi ile kan basıncı ve kolesterol hastalığını en aza indirmektedir.

Çoban Çökerten Çayının Faydaları

Çoban çökerten çayının sanayi ilaçlarından daha fazla etkisi vardır hatta ekstra olarak yan etkisi olmadığı için rahatlıkla kullanılabilir. Çoban çökerten çayının faydaları kısaca şu şekildedir;

 • Deri problemlerinizi ortadan kaldırır: bu bitkide bulunan özler sayesinde deri üzerinde oluşan hastalıkların önüne geçebilirsiniz.
 • Kalp sağlığınızı korur: bu bitkinin çayı kalp sağlığınız için yararlı olabilmektedir. Bazı araştırmalara göre bu bitkinin bazı anti bakteri oluşturmasından dolayı birçok hastalığa iyi gelmesi bilinmektedir. Böylelikle damar yollarını açarak kalbinizin daha verimli çalışmasını sağlar.
 • Sindirim sisteminizi hızlandırır: içerisinde bulunduğu anti bakteriler damar dolaşımını etkilediği gibi sindirim sisteminizi hızlandırarak da sindirim sisteminizi rahatlatır. Ayrıca bağırsaklardaki bulunan parazitleri yok ederek bağırsağınızın sağlığını korumaktadır.
 • Bağırsaklarınızı temizler: idrar yollarını temizleyen çoban çökerten otu, böbrekler, mesane ayrıca karaciğer temizliğine yardımcı olarak atık boşaltım bölgelerinizin rahatlamasına neden olur.
 • Kan dolaşımını kolaylaştırır: yediğimiz bazı besinler dolaşım sistemimizde kalıntılara neden olmaktadır. Çoban çökerten çayı bu kalıntıları temizleyerek rahat bir dolaşım gerçekleştirmeyi sağlar.
 • Piskolojinizi düzenler: Piskoloji bozuklukları genel olarak hormonlarınızın düzensiz çalışmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Çoban çökerten otu içerisinde bulunan bazı vitaminler sayesinde hormonlarınızı dengeye sokar ve piskolojinizin normale dönmesini sağlar.
 • Enerji verir: bu bitki testosteron dengelerini eşitleyerek, fiziğinizin güçlenmesini ve dayanıklılığınızın artmasını sağlar.  Genel olarak sporcuların kullandığı bu çay yorgunluğu önleyerek enerji seviyenizi dengeler.
 • Hormonlarınızı dengeye sokar: bazı araştırmacıların dediklerine göre çoban çökerten bitkisi hormonsal bozuklukları dengeye sokmaktadır. Hem de bu çay içildiğinde tabi düzenli olarak içildiğinde yaklaşık 2 gün sonra hormonlarınızın dengelendiğini söylemişlerdir.
 • Cinsel performansı arttırıyor: testosteron bölgesindeki dengeleri eşitleyerek enerji artışı sağlamaktadır. Bu enerji sizin dayanıklılığını da arttıracağı için günde bir bardak içmenizi tavsiye ederiz.

Çoban Çökerten Çayı Nasıl Yapılır?

Çoban çökerten çayı nasıl yapılır? Bir fikriniz var mı? yok ise hadi nasıl yapıldığını öğrenelim.  Çoban çökerten otu çayını yapmak oldukça basittir. Tek yapmanız gereken şey bu bitkinin her hangi bir yerini alıp çaydanlığa koymanızdır. Bitkinin alacağınız kısmın kuru ya da taze olması far etmiyor. Çaydanlığa koymadan önce yıkamanızda fayda var. Çaydanlığa koyunca kaynamış suyu üzerine ekleyin 10 – 15 dakika arasında demlenmeye bırakın. Bir içimlik için bir çay kaşığı çoban çökerten otu yeterli olacaktır. Günlük 1 ya da 2 kez içmeniz yeterli olacaktır.

Çoban çökerten çayını alışkanlık haline getirmeniz sizin zararınıza olacaktır.  Belirli zamanlarda ya da hastalık zamanlarda tüketmeniz sizin için daha avantajlıdır aksi takdirde yararından çok zararına yakalanabilirsiniz. Her ilaçta olduğu gibi bu çayında yan etkileri kişilere göre değişkenlik gösterebilir. Bu yan etkilere yakalanmamak için doktorunuza başvurmanızı öneririm.

Çoban Çökerten Otunun Zararları

Her şeyin yararından sonra zararı olduğu gibi çoban çökerten otunun zararları da vardır. Bunlardan en önce geleni ise hamile kadınlarımızın doktorlara görünmeden önce çoban çökerten otu tüketmemeleri gerekmektedir. Ayrıca meme ve prostat kanseri olan kişilerinde bu otu tüketmemeleri gerekiyor aksi takdirde, hormon bozuklukları yaşanabilmektedir. Bu çayı çok içmeniz durumunda uykusuzluk belirtileri görebilirsiniz. Ayrıca midesinde intihap bulunan veya ülser gibi hastalıkları bulunan kişilerin içmesi olumlu değildir. Aksi takdirde mide ve bağırsak ağrılarına neden olacaktır.

Çoban Çökerten Otu Damar Açıyor

Bazı ilaç reklamlarından gördüğümüz üzere,  birçok damar açıcı ilaçların ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Televizyon reklamlarında yüzlerce liraya satılan bu ilaçlar aslında tamamen çoban çökerten otundan yapılmaktadır. Çünkü çoban çökerten otu damar açıyor bu sebeple de bu tür damar açıcı ilaçların ham maddesi olmuştur.

Çoban Çökerten Çayı İçin Tavsiyeler

Her şeyde olduğu gibi çoban çökerten çayı kullanımında belirli talimatları vardır. Bu talimatlara uymamanız durumunda sağlığınız tehlikeye girebilir işte o talimatlar şu şekilde:

 • Çoban çökerten çayını 1 ay düzenli kullandıktan itibaren 2. Aya geçiş yaparken 1 ya da 2 hafta ara verilmesi gerekmektedir. (Vücudunuzun dinlenmesi açısından)
 • Ayda kullandınız halen devam etmek istiyor iseniz, 3 hafta kullanıma ara vermeniz gerekiyor yoksa vücudunuz zarar görebilir.
 • Çoban çökerten otunu üzerine sıcak su döküldüğünden itibaren 10 ila 15 dakika arasında bekletilmesi gerekiyor. Beklettik den sonra süzülerek içilmesi tavsiye edilir.
 • İçerisine hiçbir şey eklemeyin ekleyeceğiniz şey bal dahi olsa. İçerisine ekleyeceğiniz bir madde çoban çökerten otunun özelliğini kaybetmesine neden olabilir bu yüzden yalın halde içilmelidir.
 • Çoban çökerten otu çayını günde en fazla iki defa olmak üzere tok karna tüketin sindirim sisteminizi hızlandıracağı için aç karna önermiyoruz.
 • Bayat çoban çökerten otu tüketmeyin. Bazı kişiler bir günde litrelerce çoban çökerten otu kaynatıp 1 hafta içmektedir. Bu yanlış bir olaydır. Çoban çökerten otunu günlük olarak her içmenizden önce taze olarak kaynatıp için.

Çoban Çökerten Çayı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoban çökerten otunu herkes içebilir ancak, bazı hastalığı olan kişilerin içmesini tehlikeli olarak görebiliriz.

 • Düşük tansiyonu olan hastalara kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Çünkü çoban çökerten otu içerdiği anti bakteriler nedeni ile kan dolaşımını hızlandırarak tansiyonunuzun düşmesine neden olur. Bu olayda düşük tansiyonu olan hastalarda hayati tehlike yaratabiliyor.
 • Çoban çökerten otunu düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Kendi başınıza kullanmanız durumunda bilmediğiniz bir hastalık nedeni ile hayatınızdan olabilirsiniz.

Çoban Çökerten Çayı Faydaları, Zararları, Nasıl Yapılır? Kullanıcı Yorumları

“Çoban Çökerten Çayı Faydaları, Zararları, Nasıl Yapılır?” için 17 cevap

 1. yaşar dedi ki:

  merhaba çoban çökerten bitkisini korutuptamı çay yapıp içmeliyiz yoksa yeşil haldeykenmi içmeliyiz birde tohumumu yoksa yapraklarınımı çay yapıp içmeliyiz teşekkürler

  1. kenan POLAT dedi ki:

   Bende de aynı hastalık varacaba kullansammı

   1. Yılmaz dedi ki:

    Tabi ki bahar ve yaz mevsiminde tazesini içmek en güzeli ama kış için kurutup kışında bunu demlemek gerekiyor.ama tazesinin aroması ve faydası daha yoğun

 2. hilmi uğurdan dedi ki:

  bir çok yayında çoban çökerten otonun yararlarını okudum. kalp ve tansiyon ilacı kullananlar bu bitkinin çayını içebilirler mi?
  aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Yılmaz dedi ki:

   Hipertansiyon ilacı kullanıyorsanız bu ot sizin için tehlikeli olabilir çünkü tansiyonu hatırı sayılır derecede düşürüyor

 3. Süleyman dedi ki:

  Günde bir defa sabah kahvaltısından 30 dakika sonra kaynamış bir su bardağı suya bir süzme poşet karabaş otlu çoban çôkerten çayı koyun, 5 dakika demlemeye bırakın sonrada sudan çıkarın, ılıtın için. Asla içine radlandırıcı hiç bir şey ilave etmeyin. 15 gün boyunca kullanın 1 hafta ara verin. Her 15 günde bir hafta ara vererek 3 ay kullandıktan sonra rahat nefes alıp verdiğinizi göreceksiniz.
  Bu arada tuzu mutlaka azaltmalısnz.
  Allah şifalar versin..

  1. Yılmaz dedi ki:

   Haklısınız bu otun nefesi rahatlatıcı bir etkisi var zaten bunu kullanmaya başladıktan sonra daha verimli ve aktif hale geldiğinizi çok net gözlemliceksiniz

 4. Arzu dedi ki:

  Çocuklar kullanabilirmi?

  1. Yılmaz dedi ki:

   Asla çocuklara kullandırmamalısınız

 5. İnsan dedi ki:

  Benim babam kafasına göre kullanıyorr

 6. Tuğrul dedi ki:

  Merhaba.bende sperm morfoloji bozukluk var çoban çökerten otunun ona faydası varmı

  1. Yılmaz dedi ki:

   Kesinlikle var ejakülasyon sonrasında meni miktarında ciddi artış olduğunu gözlemliceksiniz

 7. turgut dedi ki:

  hocam ben diyabet hastasıyım bu bitki kullana bilirmiyim

  1. Yılmaz dedi ki:

   Kesinlikle kullanabilirsiniz kan şekeri üzerinde ciddi etkilere sahip bir bitkidir kullanmaya başlayınca şeker düzeyinize bakarsanız düştüğünü görüceksiniz.

 8. Ibrahim dedi ki:

  Ben daha yeni iki gündür sağ el ve ayagimda hareket kuvvet kaybı oluştu nöroloji doktorumun teşhisi beyne giden bir damarda kalinlasma olduğunu b12 Vit
  amin eksikliği olduğunu söyledi coban cokerten otu kullanabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Burada bilgi amaçlı makaleler yayınlanmaktadır. Doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

 9. Özlem dedi ki:

  Babam 85 yaşında. 7 ay önce prostat alındı. Patoloji temiz çıktı.
  Şimdi idrar yollarında daralma VAR. Siskoskop yapılacak.
  Bu çay işe yarar mı? Daralma için. Şimdiden teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir