Çok Yemek Mideyi Büyütür mü?

Şubat 5, 2018 Sağlık

Mide büyümesi genellikle kilolu kişilerde problem olan ve kilo vermelerini engelleyen bir durumdur. Peki, midenin büyümesi nasıl olur?

Mide duvarı esnek yapısından dolayı büyüyüp genişleme özelliğine sahiptir. Mide duvarı, öğünlerde fazla yemek yenmesi ile birlikte genişler. Çok yemek yeme ile mide büyümesi bir döngü içerisindedir. Çok yemek yeme, alınması gerekenden fazla yemek tüketilmesi mideyi genişletir yine aynı şekilde midenin büyümesi yemek yeme ihtiyacını ortaya çıkarır. Bu döngü kişinin zaman içerisinde kilo almasına neden olmaktadır.

Kilo almak isteyen kişiler midesini genişletirken, mide genişliğinde çok yemek yenir ve kilo alınır.

Çok Yemenin Mideye Zararları

Kişi acıktığında bir anda çok yemek yeme yerine, yavaş yavaş yemek yemelidir. Hızlı yemek yeme tokluk hissini geciktiren bir durumdur. Bundan dolayı hızlı yemek yeme gerektiğinden fazla yemek yemenizi sağlayacaktır. Bu da midenin büyümesine neden olur.

Midenin büyümesine neden olan faktörlerden biri de öğünler dışında çok sık yemek yenmesidir. Özellikle tokluk hissi veren katı gıdalar midenin şişmesine ve büyümesine neden olacaktır.

Mide büyümesindeki şikâyetçi olan insanların buğday ve bulgur gibi besinleri az tüketmesi önerilmektedir. Bu gıdalar midenin şişmesine neden olduklarından dolayı mide genişlemesini sağlar. Mide esnek bir yapıya sahip olduğundan dolayı mide duvarı çok kısa bir süre içerisinde genişleyecektir.

Mide Büyümesi Nasıl Olur?

Mide genişlemesi, mide bölgesine gelen aşırı darbelerden ve aşırı yemeden sonra meydana gelen bir durumdur. Mide büyümesine neden olan birkaç hastalık olmakla birlikte en sık karşımıza çıkan sebep aşırı yeme durumudur. Mide büyümesi ile beraber yemeklerden sonra karında ağırlık hissi yaşanmaktadır. Bazı kişilerde mide bulantıları ve yanmalar meydana gelmektedir.

Aşırı yeme sonrası midenin büyümesi ve genişlemesi, diğer organları ve kaburgaları zorlayan bir durumdur. Tüm organları etkileyen mide büyümesi, dışarıdan da göbek sorununun yaşanmasına neden olacaktır.

Yalnızca aşırı yemek değil içmek mide büyümesine neden olan durumlardan bir diğeridir. Bir anda aşırı sıvı ve alkol tüketilmesi mide büyümesine neden olan ve dışarıya göbek olarak çıkan bir durumdur. Yalnızca alkol mide büyümesine neden olan bir faktör değildir. Tek seferde çok fazla su içmek, asitli içecekler mide büyümesine neden olur. Özellikle asitli içecekler, mide asidiyle bir araya geldiklerinde voltranı oluşturmaktadır. Bu da gaz oluşmasına neden olur. Gazda mideyi büyütmektedir.

Nişasta yoğunluklu yiyecekler ( makarna, pilav, bulgur ve ekmek ) az yenmesi durumunda bile mideye sıvı ile beraber alındıklarında mide içerisinde şişer.

Mide Büyümesini Engellemek İçin Yeme Alışkanlıkları

Çok yemek yeme, mide büyümesinin en önemli nedenlerinden biridir. Genel olarak ne yediğinizden çok önemli olan ne kadar ve nasıl yediğinizdir. Bunun için öncelikle yeme ve içme alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekmektedir. Sofradan tam olarak doymadan kalkmanız bunun için faydalı olacaktır.

Aynı zamanda yavaş yemek yeme de mide büyümesini engelleyen önemli bir faktördür. Hızlı yemek yendiği zaman tokluk hissi beyin tarafından çabuk algılanmaz. Bundan dolayı normalde yiyeceğinizden çok daha fazla yemek yersiniz. Bu yüzden ağzınızdaki lokmayı iyice çiğnemeden yutmayın.

Yemek ile beraber su içmeyin. Su yemeklerden yarım saat önce ve yarım saat sonra içilmelidir. Yani aradaki bir saatlik kısımda su içilmemesi midenin şişmemesi açısından son derece önemlidir.

Yeme ve içme alışkanlıkları ile beraber düzenli egzersiz yapmakta midenin büyümesini engelleyecektir. Güçlü karın kasları, midenin dışarı çıkmasını engeller.

Mide büyüdükten sonra tekrar küçülmesi zaman alan bir durumdur. Bunun için öncelikle yapılması gereken midenin büyümesini önleyen alışkanlıklar edinmek ve bunları uygulamaktır.

Çok Yemek Mideyi Büyütür mü? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir