Cordyceps (Kordiseps) Nedir?

Mart 3, 2020 Sağlık

Cordyceps (Kordiseps) Nedir?

Tırtıl mantarı olarak da bilinen Cordyceps (Kordiseps) bir tür asklı mantar olarak bilinir. Keşfedilmiş yaklaşık dört yüz tane türü olan bu mantarın henüz keşfedilmemiş olanları da vardır.

Yapısı ve yaşam alanı itibariyle dikkat çeken Cordyceps (Kordiseps) mantarı genellikle eklem bacaklıların ve böceklerin üzerinde yaşamaktadır. Bazı türlerinin ise başka mantarların türlerinin üzerinde yaşadığı ifade edilir. Özelliklerinden ötürü egzotik şifacılar olarak da bilinen bu mantarlar nadir yetişmektedir. Buna göre dünya çapında sadece belirli bölgelerde ve yılın belli zamanlarında, yaklaşık deniz seviyesinin 3800 metre yüksekliğinde tırtılların üzerinde bulundukları belirtilir. Bundan dolayı bu mantarların çok değerli olduğu söylenir.

Cordyceps (Kordiseps) Hakkında

En basit tabiriyle bir mantarın hayvanın vücudunu ele geçirmesi şeklinde tanımlanan Cordyceps (Kordiseps) mantarları salgıları sayesinde belli dokuları parçalayabilme özelliğine sahiptir. Genellikle Çin ve Tibet bölgelerinde bulunan bu mantarlar Çin geleneğinde en şifacı ürünlerden biri olarak bilinir. Bu mantarla alakalı çok sayıda araştırma yapılmakta olup laboratuar ortamında üretilebilir hale gelmiştir. Bunun için bir mayalama süreci yürütülmektedir. Böylece tüketiciler normal piyasa koşulları altında da bu mantarlardan bulabilir hale gelmişlerdir. Geçmiş yüzyıllarda bu mantarın ömrü uzattığı, vücuda canlılık kazandırdığı ve dayanıklılığı artırarak gelişim sağladığı ifade edilir. Günümüzde ise mantarın daha farklı etkilerinin olduğu keşfedilmiştir. Sağladığı olumlu etkiler nedeniyle bu mantar çok sayıda bölgede insanlar tarafınadn yoğun ilgi görmektedir.

Cordyceps (Kordiseps) Ne İşe Yarar?

Uzun yıllardan bu yana Cordyceps (Kordiseps) mantarlarının özellikleri insanların ilgisini çekmiştir. Buna göre mantarların soğuk algınlığı, solunum bozuklukları, karaciğer hasarı ve öksürük gibi çok sayıda sağlık sorununa karşı iyi geldiği ifade edilir. Etkileyici özelliklere sahip tedavi mantarı olarak da bilinen bu mantar stres ve yaşlanma etkileriyle mücadele etme, vücudun enerji düzeyinin artmasını sağlama ve hastalıklardan korunma konularında da fayda sağlamaktadır. Bu nedenlerle bazı uzmanlar bu mantarı süper gıda olarak da nitelendirmektedir. Mantarla alakalı olarak Çin’de çeşitli çalışmalar yürütülmüş ve hastaların yorgunluk düzeyinin düştüğü, soğuk havalara karşı dayanıklılığın arttığı, hafıza ve idrak etme kapasitesinin yükseldiği görülmüştür.

Cordyceps (Kordiseps) Mantarı Oluşumu

Cordyceps (Kordiseps) mantarı parazit niteliğindedir çünkü bu mantarın bir tür tırtıl üzerinde yetiştiği ve ilerleyen süreçte kendi evini de yiyip bitirdiği ifade edilir. Mantarın taban kısmı koyu kahverengi renge sahip olup böcek larvalarından meydana gelir. Kendisini bu organizmalara bağlayan mantar ortalama altı santim kadar büyür. Tamamen olgunlaşmış hale geldiğinde ise bulaştığı böceğin yaklaşık yüzde doksanlık kısmını tüketmiş olmaktadır. Bununla birlikte şişen Cordyceps (Kordiseps) mantarları ortalama üç yüz ile beş yüz miligram ağırlığa ulaşacak şekilde gelişirler. Bu mantarı keşfeden kişiler mantarı yiyen hayvanların daha güçlü hale geldiğini fark etmiş ve böylece bu mantara olan ilgi günden güne artmıştır.

Cordyceps (Kordiseps) Mantarı Etkileri

Cordyceps (Kordiseps) mantarı etkileri ilk olarak hayvanlarda keşfedilmiş ve daha sona onu bulan çiftçiler mantarı toz haline getirerek çay ve tonik şeklinde kullanmışlardır. Hazırlanan bu toniklerin hayvancılıkta üreme kapasitesini ve süt üretimini artırdığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte mantarlar güneş ışığında kurutulmaya başlanmıştır. Mantar hakkında yapılan çalışmalar bu mantarın tümörlerin büyümesine engel olduğunu ve doğal kanser tedavisi gibi davranabildiğini göstermektedir. Aynı zamanda hayati tehdidi bulunan hastalıkların normale döndürülmesinde de etkisinin olduğu söylenen Cordyceps (Kordiseps) mantarı iyileşme sürecinin hızlanmasına katkı sağlamaktadır. Özelikle atletik performansı artırması, virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendirmesi en çok ilgi gören özellikleri arasında yer almaktadır.

Cordyceps (Kordiseps) Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir