Cranberry Faydaları Nelerdir, Zayıflatır Mı, Nasıl Kullanılır?

Mayıs 8, 2018 İçecekler

 

Günümüzde sağlıklı olmak ve sağlığının korumamak amacıyla bitkilerden ve doğal besinlerden sıklıkla faydalanılmaktadır. Çünkü doğada birçok hastalığın ve rahatsızlığı çözümü bulunmaktadır. Her bir bitki ya da meyve insan vücudu için farklı faydaları olmaktadır. Son zamanlarda sağladığı faydalar ile en plana çıkan ürünlerden biride Carnberry yemişidir.

Özellikle sağladığı faydalar göz önünde bulundurulduğunda dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de bu yemişe olan talep üst seviyede gerçekleşmektedir. Burada önemli olan nokta kullanım oranlarını ve hangi sorunlara iyi geldiği hakkında yeterli bilgiye sahip olmaktır. Çünkü bu tür besinlerin en faydalı olması için tüketilmesinde dikkat edilecek bazı noktalar bulunmaktadır.

Cranberry Nedir?

Ülkemizde kızılcık olarak da bilinen bu yemişin yabancı dildeki karşılığı cranberry’dir. Yaban mersini bitkisine benzeyen bu meyve bu türden biraz farklıdır. Yaşken oldukça acı bir tadı olan bu yemiş kurutma işlemi esnasında tatlandırılmaktadır. Kırmız rengi ile oldukça hoş bir görünüme sahiptir. Şekerlendirilmiş yapısı itibari ile şeker hastalarının kesinlikle uzak durması gereken bir ürün durumundadır.

Bu bitkinin içeriğinde yağ asidi, protein ve karbonhidrat yer almaktadır. Lif oranı son derece yüksek olan bir bitkidir. Bu bitkinin içeriğinde yer alan diğer vitamin ve minareler arasında B1, A1 vitamini, C vitamini, fosfor, kalsiyum, niasin, riboflavin, thiamin yer almaktadır. Oldukça kaliteli bir içeriğe sahip olan bitki bu anlamda birçok hastalıkla mücadele edebilme özelline sahip durumdadır. Bu meyvenin aynı zamanda zayıflatma etkisinin olduğu söylenmektedir. Ayrıca kilo problemi olan insanlar tarafından da sıklıkla tercih edilen bir bitki türüdür.

Cranberry Nasıl Kullanılır?

Bu bitkinin olgunlaşmış meyveleri, taze veya kurutulmuş olarak ya da meyve suyu formunda yiyecek veya ilaç olarak kullanılır. Ülkemizde genel olarak meyve suyu tarzında tüketimi oldukça yaygın durumdadır. Evlerde herkes rahatlıkla yaparak bu mucizevî bitkinini faydalarını yaşayabilmektedir.

Öncelikle yarım kilo Carnberry yemişi üzerine 2 su bardağı koyup tencerede kaynamaya bırakılmalıdır. Yemiş tüm kırmız rengini suya verinceye kadar kaynatılmaya devam edilmelidir. Daha sonra süzülerek kullanıma hazırdır. En ideal olarak 1 saat dinlendirildikten sonra günde 1 ile 2 bardak arasında tüketilmesi uzmanlarca önerilmektedir. Fazlası faydasından daha çok zararı olmaktadır. Carnberry kullanımı bu şekildedir.

Cranberry ZayıflatırMı

Cranberry hiç yağ içermeyen yapısı ve yüksek lif değeri ile oldukça özel bir bitkidir. Bu özelliği neticesinde günümüz zayıflama listelerinde sıklıkla bulunan bir besin durumundadır. Yüksek lif içeren besinlerin diyet döneminde tüketilmesi ise uzun süre tok kalmak ve metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olması anlamına gelmektedir. Cranberry bu anlamda diyetler için oldukça faydalıdır. Ama unutulmamalıdır ki tek başına zayıflatıcı bir etkisi bulunmamaktadır. Zayıflama konusunda iyi bir yardımcı ürün niteliğindedir.

Özellikle yapılan diyetlerdeki ara öğünlerde düşük kalori almak ve kan şekerini dengelemek amacıyla tercih edilen bir besin durumundadır. Ayrıca günümüzde yemeklere lezzet ve aroma katmak amacı ile de kullanılan bir besin olarak dikkat çekmektedir. Bu besinin içerisinde B ve C vitamini gibi bağışıklık sisteminizi güçlendirici içerikler oldukça yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Diyetlerde zayıflayan bağışıklık sisteminin onarıcı bir etkisi bulunmaktadır.  Cranberry zayıflatıcı etkisi bu şekildedir.

Cranberry Faydaları

Cranberry’nin faydaları oldukça fazla sayıdadır. Sağladığı faydalar birçok hastalığın etkisini azaltıcı ya da önleyici tarzdaki yararlardır. Cranberry meyvesinin faydalarının bir kısmı ise şu şekildedir;

  • Meyve olarak tüketimi yapılan Cranberry meyvesi kan şekerini düşürerek şeker hastalığı oluşma riskini en aza indirmektedir. Kandaki şeker oranını düzenlediği için şeker hastaları için sadece meyve şeklinde tüketilmesi önerilmektedir. Meyve suyu şeklinde tatlandırılmış şekilde tüketim son derece risk oluşturmaktadır
  • Kalsiyum açısından oldukça iyi durumda bulunması sayesinde kemik gelişimini pozitif etkilerken eklem ağrılarını azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca romatizma ile ilgili rahatsızlıkların oluşmasını önleyerek daha sağlıklı bir kas sisteminin oluşmasını sağlamaktadır.
  • Cranberry meyvesi kansere karşı en iyi savaşan besinler arasında yer almaktadır. Bu yönü ile ham bağışıklığı arttırıcı hem de antioksidan etkisi ile oldukça faydalı bir yapıdadır
  • Sahip olduğu vitaminler ile ağız içerisinde bakteri ve iltihap oluşmasının önüne geçmektedir. İltihap kurutucu özelliği sayesinde 12 parmak bağırsağında oluşan yaraların en etkili ve hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.
  • Böbrek üstü bezleri ile böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlayarak enzimlerin sağlıklı bir şekilde sentezlenmesin konusunda oldukça faydalı durumdadır. Böbreklerde kum oluşmasını önleyerek böbrek taşı oluşma riskini ortadan kaldırmaktadır.
  • İdrar yolları enfeksiyonuna sebep olan riskleri ortadan kaldırdığı gibi idrar yollarında kist oluşumunu da engellemektedir. Uzmanlar bu sebeple kurutulmuş şekilde tüketilmesini istemektedirler.
  • Omega 3 içeriği açısından çok büyük bir potansiyele sahiptir. Bu sayede günlük alınması gereken omega 3 miktarının doğal yollarla karşılanması açısından en uygun maliyetli ürün konumundadır
  • İdrar kaçırma mesane kasılmasını önleme konularında en ideal ve sağlıklı çözümleri sunmaktadır
  • Kalp damar sağlığı açısından damar sertliği oluşumunu önlemesi ve damar tıkanmalarının önüne geçmesi nedeniyle kalbin normalden fazla yorulmasını önler. Kalp rahatsızlığı olan kişiler için doktorlar bu meyvenin taze ve az bir şekilde tüketilmesini önermektedirler. Cranberry faydaları bu şekildedir.

Cranberry Ne Kadar Tüketilmelidir?

Taze olarak tüketildiğinde az miktar tüketilmelidir. Taze hali oldukça acımtırak olduğu için bu şekilde tüketilmesi de oldukça zor olmaktadır Kurutulduğu takdirde şekerlendirme yapılarak açısı yol edilebilmektedir. Acı şekilde tüketimi oldukça sınırlı ve bir şekilde gerçekleşmektedir. Cranberry kurutulduğu zaman tatlı bir lezzete eriştiği için rahat bir şekilde tüketilebilmektedir. Ama her şarta fazla ve bilinçsiz tüketim büyük risk oluşturmaktadır.

Cranberry Yan Etkileri

Cranberry bitkisi oldukça faydalı olmasının yanında bazı yan etkileri ve zararları da olan bir besindir. Kurutulmuş şeklinde tatlandırılma gerçekleştirildiği için şeker hastalarına kurutulmuş haldeki turna yemişi kesinlikle verilmemelidir. Bu durum şekerlerinin aşırı yükselmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca herhangi bir uzman kontrolü dışında plansız bir şekilde tüketilen cranberry bitkisi görme bozukluklarına yol açabildiği kesinlikle unutulmamalıdır.

Bu sebeple az miktarda taze meyve olarak veya kurutulmuş olarak tüketilmesi en ideal tüketim şeklidir. Cranberry bitkisinin içinde yer alan strefavin maddesi vücuda aşırı alındığında bilinç kaybı oluşmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple az miktarda ve belirli aralıklarla tüketilmesi gerekmektedir.  Cranberry yan etkileri bu şekildedir.

 

 

 

Cranberry Faydaları Nelerdir, Zayıflatır Mı, Nasıl Kullanılır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir