Çuha Çiçeği Yağı Faydaları Nelerdir?

Kasım 29, 2018 Bitki Yağları

 

Ülkemizde yetişmekte olan bitkilerin hemen hemen hepsi tam bir şifa deposu olup bu şifa deposundan biri de çuha çiçeği yağı olmaktadır.

Çuha Çiçeği Yağı Nedir?

Çuha çiçeği ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde yetişmekte olup yaklaşık olarak boyu 25 cm ye kadar uzayan bir bitkidir. Çok uzun yıllar gerek bitkisi gerek ise kökü ile pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ayı kulağı, eşek otu ya da bahar çiçeği diye de bilinen çuha çiçeğinin son zamanlarda tohumlarının preslenmesi ile yağıda çıkarılmaktadır ve çok da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Çuha çiçeği genel olarak bahar aylarının gelmesi ile çok sık çiçek açan bir süs bitkisidir. Bu çiçeğin koyu sarı renkte kıvrık yaprakları vardır ve  çok güzel bir görüntüsü bulunmaktadır. Ayrıca çiçekten meydana gelen yağı ise bir çok hastalığın tedavisinde yardımcı olması için kullanılmaktadır.

Çuha Çiçeği Yağının İçeriği Nelerdir?

Çuha çiçeği yağının içeriği sayesinde faydaları saymak ile bitmez. Bu yağın içinde omega 3 ve omega 6 yağı bulunmaktadır. Saydığımız bu yağları vücut üretmez ve bu neden ile dışarıdan alınması gerekir. Söz konusu bu çiçeğin yağı bu yağlar sayesinde son derece önemli bir yere sahiptir. Hatta çuha çiçeği tohumundan elde edilen Gamma Linoleik Asit kanserli hücrelerin gelişmesini engeller ve vücutta bulunan bütün organların kontrol edilmesine yarayan bileşiklerde de kullanılmaktadır. Çuha çiçeği yağının içeriğinde ayrıca magnezyum ve potasyum da meydana gelmektedir.

Çuha Çiçeği Yağı Faydaları Hakkında

Pek çok bitkilerde olduğu gibi çuha çiçeği yağı faydaları da saymakla bitmez. Bu bitkinin en önemli faydası da pek çok kişi tarafından bilinen çeşitli sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle MS hastalığında çok da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kronik yorgunluğa da iyi gelen çuha çiçeği yağı faydaları arasında uyku düzensizliğini de iyi geldiği görülmektedir. Bayanların regl dönemlerinde meydana gelen karın, baş ve meme ağrılarının geçmesine faydaları bulunmaktadır. Ayrıca günümüzde pek çok kişinin şikayet ettiği hemoroid hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bayanların menopoz dönemlerinin daha sakin ve rahat geçmesine yardımcı olan çuha çiçeği yağı bu dönemde oluşan duygusallığında hafiflemesini sağlar. Şeker hastalığına faydalı olan bu yağ kalp hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır. Hatta kalp krizi riskini de azalmaktadır. Bağışıklık sitemini güçlendirme etkisi bulunan bu yağ hastalıklardan uzak durmaya yardımcı olmaktadır.

Çuha çiçeği yağının özellikleri içinde en önemli olanlarından biri de obeziteye karşı fayda sağlamasıdır. Zayıflamak ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen herkes bu yağı gönül rahatlığı ile kullanabilir. Saç dökülmesini azaltır ve saçları parlatarak daha güzel bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Baş ağrılarına iyi gelen çuha çiçeği yağı migren rahatsızlığında da büyük faydaları bulunur. Ayrıca astım, bronşit, öksürük ve göğüs ağrılarında da kullanılan önemli bir bitkidir.

Çuha Çiçeği Yağının Yan Etkileri

Genel olarak her zaman her şeyin azı karar çoğu zarardır. Bu neden ile çuha çiçeği yağını da fazla oranda kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle kronik bir rahatsızlığı olan kişiler bu yağı kullanmadan önce kesinlikle doktora danışmalıdır. Kan basıncını düşüren ya da depresyon ilacı kullanan kişiler çok daha dikkatli olmalıdır. Çuha çiçeği yağının yan etkileri belirtileri mide bulantısı, baş ağrısı ya da mide ağrısıdır. Ayrıca şizofreni ve epilepsi hastalığı olan kişiler bu yağı kesinlikle kullanmamalıdır. Hamile olan bayanların kullanması sakıncalı olup büyük sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir.

 

Çuha Çiçeği Yağı Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir