D Vitamini Faydaları Nelerdir? Nasıl Alınır? Nerelerde Vardır?

Mayıs 2, 2019 Vitaminler

 

D vitaminin vücuda olan faydası saymakla bitmiyor. Bu faydalar neler? D vitamini nasıl alınır ve nereden alınır?

D vitamini faydaları ve çok daha fazlası veriliyor. Vücudunuz için faydalı olduğunu sıkça duyduğunuz bu vitaminin faydaları neler? Genel olarak hem yetişkinler hem de çocuklar için D vitamini alınması önerilir. Tıp dilinde D vitaminin adı kalsiferoldur. Yağda çözülür ve D2 ve D3 olarak iki tipi vardır. Böbrekte ve karaciğerde değişime uğrar ve kimyasala dönüşür.

D Vitamini Faydaları

Eksikliği olması durumunda çok sayıda probleme yol açan bu vitaminin faydaları neler? D vitaminin düzenli tüketiminde vücutta ne gibi etkiler görülür? Vitaminin etkisinin en iyi şekilde görülmesi için düzenli bir şekilde vitamin alarak, faydalarının vücutta etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Diyabete Karşı Koruma: İlk olarak vitaminin faydalarına bakıldığında dikkat çeken diyabete karşı koruma etkisinin olması. Bakıldığında yeterli D vitaminin olduğu çocuklarda diyabetin azaldığına dair araştırma sonuçlarına varılmıştır. Metabolik sendromların önlenmesi açısından D vitaminin düzenli olarak alınması son derece avantajlı olacaktır.
 • Kemik Gelişimi: D vitaminin faydaları arasında en çok bilineni elbette D vitaminin kemikleri geliştiriyor olması. Kemik gelişiminin özellikle çocukluk döneminde gerçekleşmesi, D vitaminin yeterli oranda alınması ile olacak. Bunun için mutlaka vitamin alınarak, kemiklerin gelişimi için destek olunmalı.
 • Kas Gelişimi: Kaslarınızın gelişimine destek olacak bir vitamindir. Bu sebeple gelişme çağında, kemikle alakalı problemler olduğunda tedavinin hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlamak adına D vitamininin alınması önerilir.
 • Cilt Hastalıkları: Sık sık cilt hastalığı sorunu yaşayan kişilerde, D vitamininin önleyici olabileceği söylenir. Cildin kendisini tedavi etmesi, cilt dokusunun iyileşmesi ya da buna benzer bir cilt sorununun olması durumunda D vitaminin kullanılması iyi gelebilir.
 • Kalp Sağlığı: D vitaminin aynı zamanda kalp sağlığını koruması söz konusu olabiliyor. Yapılan araştırmalara göre, kalp ritminin düzenlenmesi açısından D vitamininin faydası olabilir. Bunun için kalp sağlığında problem yaşayan kişilerin bu vitaminin eksikliğinde kalp ritminde bozukluklar olması söz konusu. Yapılan incelemeler sonrasında D vitamininin sağlığı koruduğu sonucu çıkıyor.
 • Kan Basıncı: Kan basıncının azalması açısından etkili olabilir. Bu sebeple aynı şekilde kalp ritmi sorunu yaşayanlar bu etkiyi görmek açısından, D vitaminin alınmasını sağlayacaktır. Basınç düzenlemesi görevi görebilir.
 • Romatizma: Bakıldığında, romatizma tedavisi için de son derece faydalı olduğu görülüyor. Genel olarak romatizma tedavisi gören hastalar için aynı zamanda düzenli şekilde D vitamini alması öneriliyor. Bunun için dengeli şekilde D vitaminin alınması sağlanabilir.
 • Bağışıklık Sistemi: Alınan D vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirmesi söz konusu. Bunun için kış aylarında aynı zamanda D vitaminin de alınması öneriliyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kişinin enfeksiyona ve buna benzer durumlara karşı çok daha dayanıklı olması söz konusu olacaktır.
 • Kolon ve Meme Kanseri: Kanser riskinin her geçen gün arttığı günümüzde aynı zamanda kanser riskinin azaltılması konusunda da etkili olabilir. D vitamininin faydaları kapsamında gösterilebilecek önemli faydalar arasında. Kolon meme kanser riskinin azalması için D vitamini tüketiminin düzenli olması önerilir.

Yukarıda verilen faydaları dahilinde, tüketimin düzenli olması önerilir. Bu durumda direkt olarak doğru ve etkili bir tüketim ile D vitaminin faydalarından yararlanabilirsiniz. Sizin için son derece yararlı olması sağlanabilir.

D Vitamini Nasıl Alınır?

Sık sorulan sorular arasında D vitaminin nasıl alınması gerektiği var. Yani D vitaminin doğru ve etkili bir şekilde alınması için dikkat edilmesi gerekenler neler? Elbette bunlara dikkat etmeniz durumunda, D vitaminin etkisini çok daha kısa sürede en iyi şekilde görebilirsiniz.

Süt ve süt ürünlerinden kaçınmak;

D vitamininin etkisini son derece hızlı ve tam anlamıyla göstermesi, direkt oalrak süt ve süt ürünlerinden kaçınarak yapacaksınız. D vitamini takviyesi almanız durumunda, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, 2 saat öncesinde ve sonrasında süt ürünlerini bırakmış olmak. Yani kahvaltıda peynir – yumurta tüketiyorsanız bunları D vitamini takviyesi aldığınız zamanlarda yapmamanız gerekiyor.

D vitamini doğal yollar ile almak;

Uskumru, istiridye, Karaciğer, somon, ton balığı gibi besinlerde D vitamini bulunuyor. Ayrıca doğal olarak D vitamini almak için süt, ayran, kefir, peynir, yoğurt gibi besinleri de tüketebilirsiniz. Mantar, maydanoz, yonca, ısırgan otu, yulaf gibi besinlerde de D vitaminin olduğunu göreceksiniz. Dilediğiniz şekilde bu besinlerin tüketiminin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Doğal bir şekilde tüketmek istediğiniz D vitamini için direkt olarak verilen besinleri tüketmeniz yeterli olacaktır. Süt ve süt ürünlerinin tüketimi ile D vitamini nasıl alınır sorusunun yanıtı veriliyor. Doğal yollar ile ya da harici olarak D vitamini almak seçiminiz olabilir. Bu durumda direkt olarak D vitamini tüketiminin yukarıda verilenlere dikkat edilerek gerçekleşmesi son derece avantajlı olacaktır.

D Vitamini Nerelerde Var?

Peki, D vitaminin olduğu besinler neler? D vitamini almak istiyorum diyen bir kişinin tüketmesi gereken besinler ne olacak? İlk olarak akla gelen D vitaminin yoğun olarak bulunduğu deniz ürünlerdir. Ton balığı, istiridye gibi besinlerde D vitaminin yoğun şekilde bulunduğunu bilmelisiniz. Bunun dışında tüketilmesi halinde vitamin deposu olarak nitelendirilen yoğurt, kefir, sütten de büyük ölçüde D vitamini alacaksınız. Dilediğiniz şekilde tüketimin olmasını sağlamak yerine, verilen örnekler üzerinden hareket etmeniz durumunda, kısa süre içinde vitamin eksikliğinin kapatılması sağlanabilir.

D vitamininin olduğu besinler verilmiştir;

 • Ton balığı
 • Somon
 • Uskumru
 • Tereyağı
 • Mantar
 • Maydanoz
 • Yulaf
 • Isırgan otu
 • Karaciğer
 • Balık yağı

Yonca ve çok daha fazlası, ile D vitaminin alınması sağlanabilir. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler verilmiştir. Isırgan otu tüketiminin düzenli olması durumunda D vitamini ihtiyacınızın en iyi şekilde karşılanacak olduğunu bilmelisiniz. Bunun dışında direkt olarak vitaminin alınması için rahat bir şekilde maydanoz tüketimi de sağlanabilir. Ayrıca bu vitaminin alınmasında maydanozun zeytinyağı ile tüketilmesi durumunda direkt olarak vücuda geçişi de kolay olacaktır. Bunları göz önünde bulundurmanız durumunda, direkt olarak besinin tüketiminin, vitaminin sağlıklı bir şekilde vücuda alınmasını kolaylaştırmış olacaksınız. Besin dışında Güneş ışınlarının arttığı bu dönemlerde direkt olarak güneş ışığı alarak da vücudunuzun D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. D vitamini olan besinler ya da direkt olarak güneş ışığından d vitamini elde edilebilir.

Besin takviyeleri ile D vitamini alın…

D Vitamini Faydaları Nelerdir? Nasıl Alınır? Nerelerde Vardır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir