Dans Etmenin Faydaları Nelerdir?

Haziran 19, 2019 Sağlık

 

Formda kalmak için ya da kendini daha iyisi etmek için dans etmek isteyenler özellikle sağlamış olduğu faydalar nedeni ile farklı dans türlerini tercih edebilirler.

Farklı türlerde dans etmenin faydaları nelerdir? Özellikle dans etmek ya da dans öğrenmek isteyenlerin merak edebileceği konular arasında yer almaktadır. Düzenli şekilde dans etmenin vücuda pek çok farklı faydası olabilir.

Dans özellikle vücut açısından formda kalmanıza yardımcı olabiliyor. Bunun yanı sıra zihinsel gücün artmasını da destekleyebilir. Aynı zamanda kişiye mutluluk vermesi söz konusudur. Kişilerin kendilerini daha iyi hissedebilmek için dans türleri arasından yapacakları tercihler doğrultusunda profesyonel şekilde dans edebilecekleri gibi amatörce dans etmeleri de mümkündür. Uzmanlar tarafından da özellikle kişilerin yaşamış olduğu stresten uzaklaşmaları ve aynı zamanda kendini daha iyisi etmeleri için tercih edebilecekleri dans türlerine yönlendirilmeleri mümkündür.

Dansın Faydaları

 • Düzenli şekilde dans etmenin insan vücuduna pek çok farklı faydası bulunmaktadır. Özellikle farklı türlerdeki danslar vücudun şekil almasına yardımcı olabilir. Bu nedenle tercih edilecek olan dans türleri oldukça önemlidir. Vücut açısından etkili olması nedeniyle tercih edilecek olan dansın aralıksız şekilde devam etmesi istenilen etkinin elde edilmesine yardımcı olabilir. Günümüzde salsa, samba, modern dans, lirik dans gibi birbirinden farklı dans çeşitleri arasından yapılacak olan tercihler doğrultusunda özellikle profesyonel şekilde dans etmek isteyenler eğitim alarak daha etkin şekilde dans etme olanağına sahip olabilirler.
 • Düzenli şekilde dans eden kişilerde özellikle vücudun formda kalması mümkündür. Bu durum dansın faydaları arasında yer almaktadır. Bu nedenle kişinin özellikle vücut formunu korumak istemesi durumunda dansa yönelmesi mümkündür. Zayıflamak isteyenler ya da vücudunu forma sokmak isteyenler için tercih edilecek olan özellikle çok sayıda farklı dans türü bulunmaktadır. Türlere göre vücudun forma alması mümkündür. Bu nedenle tercih edilen dans türü özellikle kişinin istediği etkiyi elde edebilmesi açısından önemlidir.
 • Kişinin zihinsel gücünün artmasına yardımcı olabilir. Zihinsel gücünü arttırmak isteyenler için özellikle düzenli şekilde dans edilmesi etkili olabilir.
 • Sosyal hayatın olumlu şekilde etkilenmesine yardımcı olabilir. Özellikle profesyonel şekilde dans etmek isteyenler dans kursuna giderek daha sosyal bir hayata sahip olabilirler. Partnerle yapılacak olan danslar kişinin uyumunu ortaya koymaktadır.
 • Dans eden kişiler özellikle günlük hayatlarında kendilerini daha mutlu hissedebilirler. Günlük hayatınızda stresten uzak kalmak ve aynı zamanda kendinizi daha iyisi etmek istediğinizde dans kaçınılmaz bir seçenek olabilir. Farklı şekillerde dans edebileceğiniz gibi tercih etmiş olduğunuz süreye göre eğitim alarak günlük hayattan uzaklaşabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
 • Dans etmek aynı zamanda kasların çalışmasına yardımcı olmaktadır. Devamlı olarak dans eden kişilerde özellikle vücudun belli bölgelerinde kasların çalışması artmaktadır. Bu nedenle vücudun daha iyi gelişmesi sağlanabilir. Tercih edilecek olan dans türleri özellikle bu konuda etkili olmaktadır.
 • İnsan üzerindeki stresin azalmasına ve motivasyonunun artmasına yardımcı olabilir. Kişinin kötü ruh halinin düzelmesine yardımcı olabilir. Dans ederken özellikle mutluluk hormonunun artması nedeniyle stresin azalması ve aynı zamanda motivasyonun yükselmesi söz konusu olabilir. Ruh halinde yaşanan olumlu değişimler aynı zamanda bağışıklık sisteminin de olumlu şekilde etkilenmesini sağlayabilir. Stres yönetimini desteklemesi amacıyla dans etmek özellikle kişinin kötü bir günü kurtarmak amacıyla tercih edebileceği yöntemler arasında yer almaktadır.
 • Beyin açısından olumlu etkiler sağlayabilir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre özellikle beynin hafıza ve aynı zamanda karar verme ile ilgili bölümlerinin gelişmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkartılan verilere göre özellikle düzenli şekilde dans eden kişilerde beynin hafıza ve aynı zamanda yön bulma ile ilgili olan bölgelerinde olumlu şekilde artış olduğu görülmektedir.
 • İsteyen herkes dans edebilir. Özel bir yetenek gerektirmemesi nedeniyle özellikle kişilerin kendilerini daha iyi hissetmeleri amacıyla dansa yönelmeleri söz konusu olabilir. Kişinin daha seçimi konusunda özellikle vücudunu dinlemesi ve bireysel performanslar ile hareketlerini kişisel olarak ayarlaması gerekir.
 • Hobiler arasında özellikle dansın tercih edilmesi durumunda eklemleri aşırı yük bindirmemesi dans edenler açısından avantaj sağlamaktadır. Dalga yeni başlayacak olanlar için de yanlış yüklenme durumu söz konusu olmayacağı için yaralanma riski oldukça düşüktür.
 • Devamlı olarak dans etmek zihni açmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar sonucunda özellikle uzun süre dans eden kişilerin entelektüel ve dikkat yeteneklerinin de diğer kişilere oranla da daha başarılı olduğu görülmektedir. Bireysel ve aynı zamanda grup danslarında özellikle karaya grafiğinin ve aynı zamanda dansa uyumuna dikkat, düşünme ve uyarlama gerektirmesi bu konuda etkili olmaktadır.

Dansın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Dans çocuklarında rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Çocuk yaşta dans edenler için özellikle ilerleyen dönemlerde hayatın daha sakin bir şekilde devam ettirilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle erken yaşta dansa başlayanlar için özellikle hayatın daha sakin olmasının yanı sıra olumlu etkilerinde ortaya çıkması söz konusudur.

Çocukların erken yaşta dans eğitimi alması kendilerine olan özgüvenlerin de artmasına yardımcı olabilir. Daha iyisi etmeleri ve adapte olmaları konusunda etkili olabilir. Bu nedenle farklı türlerde tercih edecek olan danslara göre özellikle çocuk yaşta eğitime başlanması daha sonrasında profesyonel şekilde dans edilmesini sağlayabileceği gibi aynı zamanda bütün yaşamı boyunca olumlu etkilerin elde edilmesini sağlayabilir. Çocukların beyin gelişimini de olumlu şekilde etkilemesi nedeniyle tercih edilebilir.

Dansın İnsanlar Üzerindeki Olumlu Etkileri  

Aktivite olarak özellikle dans etmek isteyenler için tercih edilebilecek dans çeşitleri değişmektedir. En uygun seçenekleri arasından tercih yapılabilmesi için özellikle vücudun yönlendirilmesi ile yapılacak denemeler sonucunda en uygun seçeneğin belirlenmesi sağlanabilir. Dansın insan vücudu üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle yaşamın her alanında dans tercih edilebilecek aktiviteler arasında düşünülebilir. Profesyonel şekilde dans eğitimi alınabileceğini gibi amatörce yapılacak olan dans özellikle kişinin günlük hayatında kendini daha mutlu hissetmesini sağlayabilirler.

Birbirinden farklı şekillerde tercih edilecek olan dans çeşitleri özellikle kişilerin tekli veya partilerle olarak dans etmesini sağlamaktadır. Bireysel performanslarının yanı sıra parke ile yapılacak olan performanslar kişinin aynı zamanda kendini daha iyi kontrol etmesine olanak sağlayabilir. Dansın düzenli şekilde devam etmesi de önemlidir. Bu nedenle kişinin ara vermeden aynı şekilde tercih etmiş olduğu türe uygun şekilde dans etmesi olumlu etkiler sağlayabilir.

 

 

Dans Etmenin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir