Defne Yağının Saça Faydaları, Cilde Faydaları

Temmuz 4, 2018 Bitki Yağları

Defne yağı ülkemizde yoğun bir kullanım alanına sahip bir ürün durumundadır. Sahip olduğu doğal yapısı ve uygun maliyetli fiyatları ile ülkemizde kullanımı popüler bir durumdadır. Defne yağı defne tohumlarından elde edilmektedir. Defne yağı satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta  yüzde yüz saf defne tohumundan elde edilmesi oldukça önemlidir. Çünkü bu yağın günümüzde oldukça popüler olması ile birlikte taklitleri hızla piyasaya sürülmüş durumdadır. En etkili ve fayda anlamında en geçerli olan defne yağı yüzde yüz defne tohumundan elde edilen katkısız yağlardır. Bu oran düştükçe defne yağının kalitesi ve saflığı da düşmüş olacaktır.

Defne yağı kullanacak kişiler tarafından unutulmaması gereken en önemli konu bu ürünün bir ilaç ya da tedavi yöntemi olmadığıdır. Çünkü her ne kadar faydalıda olsa bu faydalar yardımcı nitelikteki faydalardır. Ve gösterdiği etkiler herkeste farklı olabilmektedir. Bu sebeple defne yağı kullanmayı düşünen kişiler doktorundan onay aldıktan sonra yine doktoru gözetiminde tedaviye yardımcı olarak kullanması bu ürünün en sağlıklı kullanım yöntemi durumundadır.

 Defne Yağının Saça Faydaları

Defne yağı birçok noktada yardımcı etkileri bulunmaktadır. Kullanıcılar tarafından belirtilen olumlu yorumlar neticesinde de bu ürünün kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Bu yağ sağlık anlamında birçok olumlu etkisi görülmektedir. Bununla birlikte bu yağın saç sağlığı ve saç sorunları konusunda da oldukça faydalı olduğu görülmektedir. Defne yağının saça faydaları ise şu şekildedir;

 • Saçlarda en çok görülen kepek sorunun çözülmesine yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte düzenli kullanımında kepek oluşumunu engelleme konusunda da oldukça etkili bir ürün durumundadır.
 • Saç derisinde görülen enfeksiyon durumların tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli kullanımda saç derisinde görülen enfeksiyonların ciddi oranda azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Özellikle bayanlarda çok daha fazla görülen saç kırılmalarının engelleme konusunda faydalı bir üründür.
 • Başta oluşan kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu sayede saçların çok daha hızlı uzamasını sağlamaktadır.
 • Saçlarda görülen aşırı yağlanma durumlarında bu ürünün düzenli kullanılması ile saçlardaki yan dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Düzenli kullanımı ile saçları güçlendirmektedir. Normalde insanların çeşitli bakım ürünleri kullanarak yaptıkları saç bakımları bu yağ sayesinde çok daha etkili bir şekilde yapılabilmektedir.
 • Saç dökülmesi görülen durumlarda bu ürünün düzenli kullanımı saç dökülmesini önlediği gibi dökülen saçların yerine yenisinin gelmesi konusunda yardımcı olmaktadır.
 • Düzenli kullanımında kuru ve mat saçların daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olmaktadır.
 • Düzenli kullanımında saçlarda görülen birlerden kurtulması konusunda da etkili olmaktadır. Bunun için bir çay bardağı defne yağı ile 4 çay bardağı su kaynatılmalıdır. Daha sonra ılımaya bırakılan karışım saç sürülmektedir. Bu şekilde yaklaşık 12 saat bekledikten sonra durulanmalıdır. Bu işlem bitlerin kökü kurutulana kadar devam etmelidir.

Defne Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Defne yağının saça direkt bir şekilde uygulamak pozitif sonuç almak açısından doğru bir kullanım şekli değildir. Defne yağını sabit yağlarla destekleyerek saçlarda kullanmak hem aha besleyici hem de daha faydalı olmaktadır. Defne yağını diğer sabit yağlarla birlikte kullanmak için bazı karışımlar elde edilmesi gerekmektedir. Bu karışımlar ise şu şekilde elde edilmektedir;

1 yemek kaşığı defne yağı, 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağını yeterli derinlikteki bir kaba konduktan sonra iyice karıştırılmalı ve parmak uçları ile saçların en dibine nüfus edecek şekilde yedirmelidir. Defne yağı karışımını saça tamamen uyguladıktan sonra yaklaşık  20 dakika kadar beklemek sağladığı faydayı arttıracaktır. 20 dakika sonra tekrar saç diplerine masaj yaparak karışımını tamamı ile saça nüfus etmesi sağlanmalıdır. Defe yağı saç karışımı ortalama 1 saat beklettikten sonra iyice yıkanmalı ve saçlardan arındırılmalıdır. Bu uygulama oldukça zahmetli olduğundan günümüzde daha kolay bir şekilde bu uygulamayı yapmak isteyenler defne şampuanını tercih etmektedirler. Yine bu şampuan kullanırken de saçlara masaj yaparak kullanmak çok daha faydalı olacaktır. Defne yağının saça uygulanması bu şekilde gerçekleştirilmektedir.

Defne Yağının Cilde Faydaları

Defne yağı sağladığı faydaların genişliği anlamında en önemli etkiye sahip yağlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Faydalarının oldukça geniş bir yelpazede olması ve yan etkilerinin olmaması bu ürünün popülerliğinde oldukça etkili olmuştur. Bu ürünün etkisinin temelinde yüzde yüz defne tohumundan yapılması olmaktadır. Bu sebeple orijinal ürünlerden kesinlikle taviz verilmemelidir. Defne yağının sağlık ve saç anlamında oldukça faydalı bir yağ durumundadır. Bununla birlikte cilde de oldukça farklı faydaları bulunan bir üründür. Defne yağının cilde faydaları ise şu şekildedir;

 • Günlük yaşamda ciltler dış etkenlerden oldukça fazla etkilenmektedir. Bu sebeple ciltler olması gerekenden çok daha fazla ve çok daha erken yıpranmaktadır. Ve cilt üzerinde ölü deriler oluşmaktadır. Bu yağın düzenli kullanımı ile cilt doğal bir şekilde temizlenerek eski haline dönmektedir.
 • Kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu sayede cildin daha genç görünmesini sağlarken hücrelerin kendini daha hızlı ve etkili bir şekilde yenilenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Cildin ihtiyacı olan birçok besin ve mineral içeriğinde bulunduğu için cildin beslenmesi konusunda oldukça faydalı bir üründür.
 • Güneş ve rüzgar gibi dış etkenlerden oluşan deri çatlaklarında düzenli kullanımında çatlakların giderilmesinde oldukça faydalıdır.
 • Yaşlanmaya bağlı cilt kırışıklıkların giderilmesinde ve oluşum hızında yavaşlama sağlamaktadır.
 • İçeriğindeki etken maddeler sivilcelerin yol dilmesini sağlarken sivilcelerden dolayı yüzde ve cildin çeşitli bölgelerinde iz kalmaması konusunda yardımcı olmaktadır.
 • Sahip olduğu nemlendirici etki ile cilt dengeli ve doğal bir nemlendirmeye sahip olmaktadır.
 • Defne yağı tüm cilt için kullanılabilmektedir. Bu sayede cildin komple nemlendirilmesi ve bakımı sağlanmaktadır.
 • Mantar, egzema ve sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde hekim önerisi ve kontrolünde yardımcı tedavi niteliğinde kullanılabilmektedir.
 • Bu ürün günümüzde cilt bakımı amacıyla geliştirilen birçok kozmetik ürününde tercih edilmektedir. Krem, şampuan ve losyon gibi ürünlerde defne yağı özü olarak reklamları yapılmaktadır.

Defne Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Defne yağı cilde kullanımında genelde kullanım amacına göre şekillenmektedir. Ama genelde bu yağ kullanılacak bölgelere ince bir tabaka halinde sürülmesi şeklinde kullanımı sağlanmaktadır. Bununla birlikte çeşitli sabit yağlarla karıştırılmak sureti ile de defne yağı kullanılabilmektedir. Defne yağının cilde uygulanış tarzları bu şekildedir.

 

 

Defne Yağının Saça Faydaları, Cilde Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir