Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler, Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Temmuz 4, 2018 Sağlık

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen bir hastalık olan demir eksikliği kansızlık türlerinden biridir. Hemen her kadının bazı dönemlerinde yaşadığı bir problem olan demir eksikliği, özellikle hamile kadınlarda daha da sık görülmektedir.

Demir eksikliği, vücutta belirgin değişikliklere sebep olduğundan dolayı hemen fark edilmektedir. Hayati fonksiyonların zayıflamasına, mide ve bağırsak sorunlarına, çok çabuk yorulma, sürekli uygu hali, saç dökülmesi, baş ağrısı gibi sorunlara neden olmaktadır. Bundan dolayı hastalar tarafından hissedilebilen bir rahatsızlıktır. Bu tür sorunlarla karşılaşıldığında kesin teşhis konulması için doktorunuza danışmanız daha yararlı olacaktır.

Demir Eksikliği Nedir?

Kansızlık olarak bilinen demir eksikliği, vücutta kan hücrelerinin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin miktarının azalmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Birçok önemli hastalığın (kanser) ilk belirtilerinden biri olan kansızlık, dikkat edilmesi gereken, gerektiğinde tedbir alınması gereken bir hastalıktır. Kadınlarda ve özellikle hamilen kadınlarda demir eksikliği görülme sıklığı artış göstermektedir.

Demir eksikliği belirtilerine baktığımızda, bu belirtilerin kişilerde farklı şekilde ortaya çıkabildiği görülmektedir. Sürekli halsizlik ve yorgunluk durumu, ellerin ve ayakların soğuk olması, soluk ten, uyuşma, baş dönmesi, saç dökülmesi, gergin ve sinirli olma durumu, ağız yaraları, tırnakların çabuk kırılması, nefes darlığı, huzursuz bacak sendromu, en çok görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

Demir Eksikliğinin Nedenleri

Demir eksikliği tanısı konulmadan önce, olası bir kansızlık durumuna karşı önlem alınması faydalı olacaktır. Özellikle hamile kadınlar, bu durumlara karşı daha dikkatli ve tedbirli olmalıdır. Demir eksikliğinin nedenlerine baktığımızda; kötü ve besleyici olmayan diyet programları, demir açısından zengin yiyeceklerin hiç tüketilmemesi veya az tüketilmesi, aşırı kafein tüketimi, hazır gıdaların fazla alınması ve hayvansal gıdaların yeterli düzeyde alınmaması yer almaktadır. Özellikle demir eksikliğinin nedenleri ortadan kaldırıldığında böyle bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

Fazla kan kaybı, yine demir eksikliğinin nedenleri arasında yer almaktadır. Kadınlarda demir eksikliğinin fazla olmasının nedenleri arasında fazla kan kaybı sayılmaktadır. Bununla birlikte kan kaybına yol açan hemoroit, idrar yollarında kanama ve doğum sırasında aşırı kan kaybı demir eksikliğine yol açan diğer nedenler arasındadır.

Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Kansızlık olarakta bilinen demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler bulunmaktadır. Bu besinler düzenli olarak tüketilerek, demir eksikliği minimum seviyeye indirilebilir. Bu dönemde C vitamini alınması son derece önemlidir. C vitamini yönünden zengin olan meyve tüketimlerinin yanı sıra, taze meyve ve sebzelerinde tüketimi faydalı olacaktır.

Demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler arasında kuru baklagillerde bulunmaktadır. Kuru baklagiller mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir. Kuru sebzelerde demir eksikliğine iyi gelen besinler arasında bulunmaktadır. Kişilerin eğer B12 vitamini eksikse, bunu da gidermeleri kansızlık açısından önemlidir.

  • Kuru üzüm, kuru kayısı gibi kuru meyveler demir eksikliğine iyi gelen besinler arasında yer almaktadır.
  • Fındık, fıstık, ceviz tüketimi her gün sağlanmalıdır.
  • Mevsimine uygun yeşil yapraklı sebzeler mutlaka tüketilmelidir.
  • Balık, kırmızı et, karaciğer, tavuk gibi et ürünleri haftada birkaç gün mutlaka tüketilmelidir.
  • Eskilerden beri bilinen pekmez ve üzüm, demir eksikliğine iyi gelen en önemli besinler arasında yer almaktadır.
  • Günde bir yumurta tüketilebilir.
  • Kuru baklagiller, haftada birkaç gün mutlaka tüketilmelidir.
  • Gün içinde öğünlerde yeşillikler bulunmalıdır.
  • Isırgan otu, demir eksikliğine iyi gelmektedir.

 

Özellikle bazı yiyecekler beraber tüketildiğinde demir eksikliği açısından son derece yararlı olmaktadır. Örneğin, birçok besin C vitamini ile beraber tüketilmelidir. Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, yoğurt ile tüketilerek demir eksikliği açısından zengin besinler elde edilebilir.

 

Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler, Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir