Dereotu Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Kasım 19, 2018 Bitki Çayları

 

Hem kokusu hem de lezzetiyle pek çok insan tarafından severek kullanılan dereotu çiğ tüketiminin yanı sıra dereotu çayı şeklinde de içilir.

Bilimsel ismi Anethum Graveolens olan dereotu bitkisi defne yaprağı, maydanoz ve kimyon ile aynı aileden gelir. Genellikle Akdeniz bölgesinde doğal şekilde yetişen bu bitki başta yemeklere tat vermek amacıyla kullanılırken bazı hastalıkların tedavisinde de tercih edilir. İçerisinde kalsiyum, manganez ve demir mineralleri barındıran bu bitkinin aroması son derece kuvvetlidir. İyi bir antioksidan olarak da bilinen dereotunun çok sayıda faydası vardır. Vücuda sağladığı şifalı etkileri sayesinde çay şeklinde demlenip içilebilir. Kullanımı Eski Mısır’a kadar dayanan dereotu özellikle sindirimi kolaylaştırıcı etkisi sayesinde sıklıkla tüketilir.

Dereotu Kullanım Alanları Nelerdir?

Dereotu kullanımı genellikle mutfaklarda yaygındır. Zeytinyağlı yemeklere, salatalara ve bazı sebze yemeklerine ilave edilebilen dereotu koyulduğu yemeğe ayrı bir lezzet kazandırır. Yapı itibariyle dereotu zayıf ve ince yapraklara sahip olduğundan dolayı fazla pişirilmemesi gerekir. Bu kullanımın haricinde dereotunun tohum ve yaprak kısımlarından çay hazırlanabilir. Dereotu çayı sayesinde pek çok şifalı etki ortaya çıkmaktadır.

Dereotu çay ve yemeklerde kullanımının yanı sıra ağız kokusunu önlemek adına tohum kısmı ağızda çiğnenir. Bu yöntem Eski Roma’dan beri yaygın olarak kullanılır. Buna ek olarak dereotunun tohum kısmından elde edilen uçucu yağ da çeşitli şifalı etkilere sahiptir.

Dereotu Çayının Faydaları Nelerdir?

Dereotu çayının faydaları oldukça geniştir. Buna göre sindirim sorunları, bağırsak sağlığı, ağız kokusu, karın ağrısı, stresle ilgili durumlar, grip ve soğuk algınlığı, hormonal denge gibi konular üzerinde yararlı olduğu ifade edilir. Sindirim sorunları üzerindeki etkisine bakıldığında dereotu sindirim sürecini daha iyi hale getirdiği ve vücuttaki atıkların atılmasına yardımcı olduğu söylenir. Midenin rahatlamasını sağlayan dereotu çayı sindirim ve safra sularını uyarır, yiyeceklerin daha hızlı bir şekilde dindirilmesine katkıda bulunur. Buna ek olarak dereotu çayı mide kaslarının rahatlamasını da sağlar.

Dereotu çayının bağırsak sağlığı üzerindeki etkilerine bakıldığında şişkinlik hissi ve gazı azalttığı ifade edilir. Eğer bağırsaklarda bakteri ya da mikrop varsa ishal ve kolik oluşumuna karşı onları yok etmek için mücadele eder. Buna ek olarak bağırsaklarda mantar enfeksiyon varsa bunun da dereotu çayı ile önlenebileceği söylenir. Özellikle akşamları içilen dereotu çayı bağırsak krampların önlenmesine katkıda bulunur.

Dereotu Çayının Yan Etkileri

Genel olarak bakıldığında dereotu çayının yan etkileri bilinen düzeyde değildir. Ancak bazı kişilerin dereotu çayı içerken dikkatli olmalarında yarar vardır. Anne adayları bu açıdan ilk sırada gelir. Hamilelik döneminde dereotu çayının içilmesi güvensiz olarak kabul edilir. Çünkü düşük ve uterus kasılmaları meydana gelebilir. Emzirme ile ilgili olarak ise yapılan net bir çalışma söz konusu değildir. Bu nedenle annelerin dikkatli olmasında yarar vardır. Bunun yanı sıra dereotu çayı kullanımı çocuklar için de dikkat isteyen bir konudur. Çocuklara bu çay verileceği zaman miktarın dengelenmesi gerekir. Bebeklere dereotu çayı içirilmek istendiğinde ise doktora danışmadan çayı vermek yanlış bir davranış olacaktır.

Anne adayları, çocuklar ve bebeklerin yanı sıra lityum alan kişilerin de dereotu çayı içerken dikkatli olmalara gerekir. Bu esnada ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir ve lityum vücudun yeteneğini doğrudan etkileyebilir. Dolayısıyla lityum alan kişilerin tıpkı bebeklerde olduğu gibi dereotu çayı içmeden önce doktora danışmalarında yarar vardır.

Dereotu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Dereotu çayı hazırlamak için dikkatli olmak gerekir. Doğru şekilde demlenen bitki çayı istenilen etkileri ortaya çıkaracaktır. Çay için öncelikle bir fincan su kaynatılır. Suyun miktarı içilecek olan fincan sayısına göre ayarlanır. Dereotu ise fincan başına iki çay kaşığı olacak şekilde belirlenir. Dereotu çayı yapımı için çayın tohum kısmı kullanılır. Tohumlar çayın içerisine atılarak yaklaşık on dakika kadar kaynatılır. Suyun rengi kıvamına gelince çay içmeye hazır hale gelir ve bu aşamada süzgeç yardımıyla dereotunun tohum kısımları çayın içerisinden alınır. Hazırlanan çayın yemeklerden sonra içilmesi tavsiye edilir. Sindirim sistemin yardımcı olması bakımından dereotu çayının doğru zamanda içilmesi önem taşır. Gün içerisinde üç bardaktan fazla dereotu çayı içilmemesi önerilir. Aksi takdirde vücut için zararlı etkiler meydana gelebilir.

Dereotu çayı ve diğer bitki çayları hazırlanırken talimatlara uygun hareket etmekte yarar vardır. Keskin bir tada sahip olan bu çay serin ve tatlı olarak bilinir. Daha hafif bir çay elde edebilmek için çayın içerisine isteğe bağlı olarak papatya ilave edilebilir.

Dereotu Çayı Neye İyi Gelir?

Dereotu çayı mideyi sakinleştirici özelliğe sahiptir. Bunun için çayın ılık olarak içilmesinde yarar vardır. Hazımsızlık ile çocuklardaki diğer sindirim problemlerine karşı da dereotu çayı içilmesi tavsiye edilir. Bu çay aynı zamanda çocukların sinirlerinin yatışmasına da yardımcı olur.

Toplum arasında sıklıkla yaşanan ve çözüm aranan sorunlardan biri de ağız kokusudur. Dereotu çayı ile ağız kokusuna çözüm bulunabilir. Kötü nefes sindirim sisteminde sorunların olabileceğine işaret eder. Bunun yanı sıra dil ve diş içinde oluşan bakteriler de ağız kokusuna yol açabilir. Bunları önleyebilmek adına dereotu çayının iyi bir ilaç olduğu söylenir. Dereotunun kalsiyum yönünden zengin olması kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda ağız içerisinde tazelik hissi de bırakır.

Pek çok hastalığın altında yatan neden olan stres de dereotu çayı ile önlenebilir. Sakinleştirici etkisi olduğu belirtilen dereotu çayı kötü düşüncelerin atılmasına, içen kişinin rahatlamasına, kaygı ve öfkelerle başa çıkmaya katkı sağlar. Depresif hissedilen durumlarda bir bardak dereotu çayı içmek güç toplamaya ve dinlenmeye destek olabilir.

Dereotu Çayı

Dereotundan çıkarılan yağ antimikrobiyal özellikler taşır ve bazı bakteri türlerine karşı etkili olduğu söylenir. Özellikle dereotu tohumlarından elde edilen yağın mantar oluşumuna karşı koruyucu etkisinin bulunduğu ifade edilir. Belirtilen faydaların elde edilebilmek için dereotu çayı tüketimi konusunda dikkatli olunması önerilir. Doğru şekilde demleme ve içme istenilen etkilerin ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Sindirim sistemine destek olmasıyla daha çok bilinen dereotu çayı lezzet bakımından da gayet iyidir. Dereotu bitkisinin yoğun bir aromaya sahip olması sayesinde bu bitki ile hazırlanan çay da kendine has bir lezzete sahip olmaktadır.  Özellikle keskin tatlardan hoşlanan kişilerin dereotu çayı içmeleri tavsiye edilir.

Dereotu Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir