Diyet Dondurma Tarifi, Nasıl Yapılır, Kalorisi Ne Kadar

Ağustos 15, 2018 Gıdalar

 

Ev yapımı dondurmalar bilinmesine rağmen diyet ev dondurmasını bilen kişi sayısı son derece azdır. Dondurma içerisinde yer alan süt nedeniyle glisemik indeksi düşük bir tatlı olarak bilinmektedir. Yani diğer şerbetli tatlılara göre tüketildiği zaman daha az kalori sağlayıp uzun süre tok tutmaktadır.

Dondurmalar bazı zamanlarda ana öğün yerine bile geçebilmektedir. Normal şartlarda 1 top dondurma yaklaşık olarak 60 kaloridir. 2 top dondurma 1 adet meyve ya da yarım bardak süt yerine tüketilmektedir.

Her dondurma çeşidi aynı olmamaktadır. Bir dondurmanın ne kadar sağlıklı olarak yer aldığı çikolata kaplı olmasına, içerdiği krema ya da yağ oranına içeriğindeki katkı maddelerine göre değişmektedir.

Dondurma Yapımı

Bu konuda güvenmiş olduğunuz bir pastanenin gerçek şeker ile yapılacak özellikle sade ve çikolatalı dondurması daha sağlıklı durumdadır. Hazır dondurmalar katkı maddesi konusunda da son derece zengindir. Bununla beraber en sağlıklısı ise ev içerisinde yaptığınız dondurmalardır. Ev yapımı dondurma konusunda size farklı şekillerde diyet ev dodurması tarifleri veriyoruz. Diyette değilseniz ya da çocuklarınız ve misafirleriniz için lezzetli bir tarif yapmak isterseniz;

 • Yarım kg kadar süt
 • Yarım bardak kadar krema
 • Yaklaşık bir bardak şeker
 • Yaklaşık bir tatlı kaşığı sahlep
 • İsteğe göre vanilya

Sahlep, süt ve şeker bir arada karıştırılarak sahlepin şişmesi için 10 dakika bekletilmesi gerekir. Daha sonra ise ocağa alınarak devamlı karıştırılarak 10 dakika pişirilmesi gerekmektedir. Buzdolabına konulacak kaba alınır. Daha sonra 4 saat sonra dondurmanız hazır durumda olacaktır. Fakat dondurmanızda buz taneciklerinin yer almaması ve yumuşak bir doku elde edebilmeniz adına her yarım saatte bir çırpmanız gerekmektedir. Meyveli dondurma hazırlamak istiyorsanız meyvelerin şişmemesi adına baştan eklenmemesi gerekir. Meyveler, Dondurma tamamen hazır olduktan sonra dondurmanın dışarı alınarak yumuşatılmasından sonra eklenerek buzluğu konur. 10 dakika sonra servis edilebilir. Kilo koruma dönemindeyseiz ve kısmen düşük kalori oranlarında dondurma tüketmek istiyorsanız;

 • Yaklaşık bir litre süt
 • Bir paket kadar labne
 • Bir çorba kaşığı kadar sahlep
 • Bir paket vanilya

Tatlandırma amaçlı tat elde edene kadar toz tatlandırıcı ya da bal kullanabilirsiniz. Yapılış şekli meyveli olması durumunda meyveler hariç tüm malzemelerin mikserle çırpılması gerekir. Üst tarafta yapılan tarifte anlatılan yöntem yerine ara sıra çırpmanız yeterli olacaktır.

Kilo verme evresinde bulunuyorsanız ve yediklerinizin kalorisini çok düşük tutuyorsanız

 • 1 kase kadar yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı toz tatlandırıcı
 • İsteğe göre vanilya

Limonlu olmasını istiyorsanız;

 • Bir limon kabuğu rendesi
 • Yarım limon suyu

İstediğiniz meyve kullanılarak istediğiniz kadar küpler halinde ya da püre halinde dondurmaya ekleyebilirsiniz.

Yapılış şekli meyveli olması durumunda meyveler hariç tüm malzemelerin mikser yardımı ile çırpılması gerekir. Üstte yer alan tarifte anlatılan yöntem yani ara sıra çıkarak çırpmanız gerekmektedir.

Yaz ayları içerisinde diyet yapıyorsanız hem sizin iştahınızı kesecek hem de serinlemenize ve içinizin ferahlamasına yardımcı olan bir diyet yemeği tüketebilirsiniz. Bu yiyeceğimizin adı ise diyet dondurmasıdır. Diyet dondurma normal dondurma türlerine göre kalori bakımından % 50 daha az değer taşımaktadır. Bu özelliği ile beraber diyet dondurmada 100 gramı üzerinde yaklaşık olarak 90-120 kalori arası bir enerji yer alıyorken, normal dondurmaların kalorisi ise 250 ye kadar çıkmaktadır. Doğal şekilde tatlı ihtiyacınızı karşılamak adına diyet programları üzerinde yiyebileceğiniz diyet dondurmalar sizlere enerji konusunda ek bir külfet yüklememektedir. Bununla beraber diyet uygularken her gün diyet dondurma yemeyi de tavsiye etmiyoruz.

Diyet Dondurma Tarifi, Nasıl Yapılır, Kalorisi Ne Kadar Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir