Doğum Belirtileri Nelerdir, Nasıl Başlar, Ne Zaman Başlar?

Mart 5, 2018 Sağlık

Yaklaşık olarak 38 ila 42 hafta kadar sürmekte olan doğum belirtileri nelerdir? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Özellikle bebeğin rahim dışına çıkması olarak tanımlanmakta olan doğum 37. hafta ve öncesinde ise bebek prematüre olarak adlandırılmaktadır. Gelişen tıp sayesinde özellikle doğum sırasında oluşabilecek problemlere karşı önlemler alınmaktadır. Erken doğum olması durumunda tıbbın sağlamış olduğu avantajlar bebeğin sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürebilmesi için etkilidir.

Doğum öncesinde 28. haftada rahim kasılmaları başlamaktadır. Doğumun yaklaşması ile birlikte kasılmalar daha da artmaktadır. Nadir durumlarda hafif ağrılı olabileceği gibi özellikle yalancı kasılmalar problem yaşamasına neden olabilir. Doğumun yaklaşması ile birlikte özellikle vücutta oluşacak olan belirtiler kişiye göre değişebilir. Doğumdan bir ya da iki gün önce hormon düzeyinin değişmesi, vücuttan su atılması ve bunun yanı sıra iştah azalması durumu söz konusu olmaktadır.

Özellikle aşırı derecede belirtilerin görülmesi durumunda anne adaylarının 1-2 kg kadar vermesi söz konusu olabilir. Bazı durumlarda doğuma yakın zamanlarda vücutta biriken enerjinin açığa çıkması söz konusu olmaktadır. Özellikle gebeler bu enerjiyi doğum sırasında kullanabilirler. Kişilere göre bazı durumlarda doğumdan bir ya da iki gün önce ya da tam doğum sırasında rahmin rahat çalışabilmesini sağlayabilmek adına vücut bağırsakların boşaltılması için harekete geçmektedir. Bu durum sonucunda dışkıda yumuşama, ishal ya da gaz yaşanabilecek durumları arasında yer almaktadır.

Doğum Başladığında Hangi Belirtiler Görülür?

Hamilelerde özellikle doğum ne zaman başlar? Merak edilen bir konudur. Doğum normal şartlarda 38 ila 42 hafta arasında yaşanmaktadır. Bu nedenle özellikle günü gelmiş olan anne adayları için doğum söz konusu olmaktadır. Erken dönemde yaşanması erken doğum olarak adlandırılır.

  • Nişan

Doğumun başladığını gösteren belirtiler arasında nişan ilk belirti olarak bilinmektedir. Sümüksü kanlı akıntı olarak da bilinir. Doğum yapacak olan her kadına göre doğum belirtileri değişebilir. Bu durumda ortaya çıkacak olan belirtiler kişilerin vücut yapılarına göre farklılaşabilir. Nişan hamilelerde gebelik dönemi boyunca kapalı kalan rahim ağzındaki bebeği ve rahmi korumak için oluşturulmuş olan jöle kıvamındaki mukus salgısıdır. Rahimde oluşan kasılmaların etkisi ile birlikte yumuşayan rahim sayesinde nişan doğum öncesinde gelmektedir.

  • Su Gelmesi

Amniyon  sıvısı doğum öncesinde su gibi akışkan şekilde gelmektedir. Renk olarak açık sarı renginde özellikle iç çamaşırında akıntı gibi tabakanın oluşmasına neden olmaz. Öksürme, aksırma gibi durumlarda ortaya çıkabilecek olan idrar kaçırmaya benzememektedir. Kendine has kokusu ortaya çıkabilecek belirtiler arasında yer almaktadır. Amniyon kesesinin yırtılması durumunda bebeğin ve bunun yanı sıra annenin enfeksiyon riski bulunmaktadır. Bu nedenle suyun gelmesinden şüphelenilmesi halinde mutlaka hastaneye başvurulması gerekir.

  • Kasılma ve Ağrı

Gebelerde özellikle doğum öncesi ağrı ve kasılma durumu söz konusu olmaktadır. Karında oluşan sertleşme ile birlikte ağrının hissedilmesi başlayan doğumun habercisidir. Şiddetli ve sık sık yaşanması doğumun yaklaştığını belirtmektedir. Özellikle doğum nasıl başlar? diye düşünenler belirtilerin yavaş yavaş görülmeye başlaması ile birlikte doğumun başlamasını anlayabilirler. Daha sonrasında vajinanın açılması ile doğum başlamaktadır.

Doğum Ne Zaman Başlar?

Belirtilerin yavaş yavaş ortaya çıkması ile birlikte doğumun yaklaştığı anlaşılmaktadır. Ortaya çıkan belirtilerin şiddetlenmesi ve ağrının artması durumunda gebenin doğuma alınması söz konusu olabilir. Özellikle bazı durumlarda ağrı ve kasılma olmaması durumunda suni sancı ile doğumun başlaması sağlanabilir. Yeterli ağrı ve sancı olması halinde hamileler doğum alınarak doğumun gerçekleşmesi sağlanabilir.

 

 

 

 

 

 

Doğum Belirtileri Nelerdir, Nasıl Başlar, Ne Zaman Başlar? Kullanıcı Yorumları

“Doğum Belirtileri Nelerdir, Nasıl Başlar, Ne Zaman Başlar?” için bir cevap

  1. Kemal dedi ki:

    Teşekürler verdiğiniz bilgiler için

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir