Doğum Kontrol Hapı Faydaları ve Zararları

Mart 5, 2018 Sağlık

Özellikle kadınların cinsel ilişki sonrasında gebeliği önlemek amacıyla kullanmakta olduğu doğum kontrol hapı kullanımında dikkatli olunması gerekir. Doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılması gebeliğin oluşmasını engellemektedir. Aynı zamanda farklı amaçlar için de kullanılmaktadır. Hormonlar ile ilgili oluşabilecek durumlar için kullanılmaktadır.

Birbirinden farklı marka seçeneklerinin olması özellikle kullanıcıların dikkatli olmasını gerektirmektedir. Kaliteli ve güvenilir markaların tercih edilmesi oluşabilecek problemlerin önüne geçilmesini sağlamaktadır. Zamanında alınması özellikle güvenli kullanım imkanı sağlamaktadır. Bu nedenle kullanıcıların tam zamanında ilacı kullanması gerekmektedir. Gebeliği engellemesinin yanı sıra farklı faydaları bulunmaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan doğum kontrol hapı kullanımı özellikle spermlerin bir yumurtada toplanmasını engellemesi ile etkili olmaktadır. İlişkiye girmeden önce kullanılması gerekmektedir. Doğru zamanda alınması özellikle istenilen etkinin elde edilmesini sağlamaktadır. Hap içerisinde bulunan hormonlar yumurtlamanın durmasını sağlamaktadır. Bu sayede oluşacak olan gebelik riskini ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda kadınlarda adet dönemini etkilemektedir.

Doğum Kontrol Hapı Etkileri

Kullanıcıların özellikle en çok merak ettiği konular arasında cinsel yoluyla bulaşmakta olan hastalıklara karşı doğum kontrol haplarının koruyucu olup olmadığıdır. Hap yalnızca gebeliğe önlemek amacıyla kullanılabilir. Bunun yanı sıra özellikle cinsel yolla bulaşmakta olan enfeksiyonlara karşı koruyucu bir etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle kullanıcıların özellikle bu noktada daha dikkatli hareket etmesi gerekir.

Özellikle ilişki sırasında bulaşabilecek hastalıklara karşı önlem almak isteyenlerin prezervatif kullanması gerekir. Bu sayede kullanıcılar için yüksek koruma etkisi alınabilir.

Doğum Kontrol Hapı Faydaları Nelerdir?

Bayanlar tarafından kullanılacak olan doğum kontrol hapı faydaları oldukça fazladır. Gebeliği engellemek amacıyla kullanıldığı gibi özellikle vücutta oluşturmuş olduğu farklı etkiler nedeniyle tercih edilmektedir. Vücutta oluşturmuş olduğu faydaları şunlardır;

  • Âdetin düzene girmesini sağlar. Özellikle kanamanın miktarının ve sancısının azalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle bu dönemde sorun yaşayan bayanlar tarafından tercih edilmektedir.
  • Adet dönemi öncesinde yaşanacak olan ödem, gerginlik, göğüslerde şişme gibi problemleri azaltmaktadır.
  • Kist, over tümörü ve kolon kanseri riskini azaltmaktadır.
  • Sivilce ve vücutta oluşan kullanmanın azalmasını sağlamaktadır.
  • Çikolata kistleri, miyomlar ve kronik karın ağrısı nedeniyle oluşacak olan kanamanın azalmasını sağlamaktadır.
  • Aynı zamanda kemik yapısının güçlenmesi üzerinde etkili olmaktadır.
  • Özellikle ilişki sırasında güvenli şekilde cinsel ilişki yaşayabilmek isteyenler için gebeliğin önlenmesi amacıyla kullanılmaktadır.
  • Zaman zaman oluşan krampların hafiflemesini sağlamaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanım Avantajları

Kullanıcılar özellikle doğum kontrol hapı kullanımında önerilen şekilde kullanmaları durumunda sorun yaşamadan gebeliğin engellenmesini sağlayabilirler. Tercih edeceğiniz marka için belirlenmiş olan şekilde kullanmanız gerekir. Doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılması oluşabilecek sorunların önüne geçirmesini sağlamaktadır. Düzenli şekilde kullanılması gerekmektedir. Özellikle korunmak istediğiniz durumlarda ara vermeden kullanmanız yüksek etki sağlamaktadır. Bu sayede oluşabilecek gebelik durumunu engelleyebilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Zararları

Kullanıcılar için doğum kontrol hapı zararları yanlış zamanda ve yanlış şekilde kullanımı sonucunda ortaya çıkabilecek pek çok farklı sorunu ifade etmektedir. Ortaya çıkabilecek yan etkiler kullanım sonrasında iki ya da üç ay devam edilmesi durumunda kaybolmaktadır. Herhangi bir sorun yaşamadan kullanım imkanı elde etmek isteyenlerin özellikle önerilen şekilde kullanması gerekmektedir.

Hap içerisinde bulunan hormonlar cinsel istek seviyesinde değişimlerin yaşanmasına neden olabilir. Aynı zamanda boğaz ağrısı, kanama veya mide bulantısı gibi sorunlar yaşanabilir. Ortaya çıkacak belirtileri iki ya da üç ay içerisinde kaybolması söz konusu olmaktadır. Aksi durumda kullanıcıların dikkatli olması gerekmektedir.

 

Doğum Kontrol Hapı Faydaları ve Zararları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir