Doğum Sonrası Depresyonu Ne Kadar Sürer ve Nasıl Geçer?

Mart 5, 2018 Sağlık

Doğum sonrası kadınlarda yaşanan problemler arasında özellikle doğum sonrası depresyonu farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bebeğin doğmasıyla birlikte yaşanacak olan problemler arasında yer almaktadır. Anne adayının özellikle dokuz ay boyunca sabırsızlıkla beklemiş olduğu bebeğini kucağına almasının yanı sıra yaşayabileceği bu problemler özellikle kendini kötü hissetmesine neden olmaktadır.

Özellikle yaşanan duygu karmaşası zaman zaman depresyona neden olmaktadır. Kadınlarda yaşanacak olan depresyon oranı %10 ila %15 arasında değişmektedir. Doğumun gerçekleşmesinin ardından yaşanan depresyona postpartum adı verilmektedir. Pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Önlenebilmesi için özellikle anne adayları yapılan araştırmaları dikkate alarak hareket edebilirler.

Doğum Sonrası Depresyon

Gebelerin doğum sonrasında yaşayacağı postpartum depresyon özellikle psikolojik ve sosyal açıdan farklı değişikliklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yaşanan durum değişikliğine alışmak özellikle annelerde farklı hislerin ortaya çıkmasına neden olur. Gebelik döneminde özellikle hormonların yükselmesi durumu yaşanmaktadır. Yüksek olma onlar anne adayından farklı etkiler oluşturmaktadır.

Bebeğin doğumunun sonrasında hormonlar yeniden eski seviyesine düşmektedir. Bu durum özellikle annenin hormonsal değişim nedeniyle farklı sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Hormonlar da yaşanan düşüşler depresyonun en etkili nedenleri arasında yer almaktadır. Anne de yaşanan kimyasal değişimlerin en etkili nedeni hormonlardır. Annemin bu durumda psikolojik ve aynı zamanda sosyal değişimlere karşı ortaya çıkarmış olduğu durum depresyon olarak adlandırılmaktadır.

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri

Yaşanan doğum sonrası depresyon belirtileri gözle görülür şekilde hissedilmektedir. Özellikle doğum sonrasında yaşanacak olan depresyonun en belirgin belirtileri arasında uyku problemi yer almaktadır. Bununla birlikte iştah kaybı yaşanabilmektedir. Aşırı yorgunluk ve devamlı olarak değişmekte olan ruh hali de depresyon belirtileri arasında yer almaktadır.

Bebeğin küçük olması ve bakıma muhtaç olması bu dönemde yaşanan en büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Annenin kendimde yeterli gücü bulamaması ve kendini mutsuz hissetmesi bebeği ile ilgilenmesi konusunda da eksiklikler yaşamasına neden olmaktadır. Depresyon döneminde özellikle her anne de ortaya çıkabilecek belirtiler değişmektedir. Bu nedenle değersiz hissetme, intihar düşüncesi, haz kaybı gibi pek çok farklı belirti anne adaylarına göre ortaya çıkabilecek belirtiler arasında yer almaktadır.

Doğum Sonrası Depresyon Ne Kadar Sürer?

Doğum sonrasında anneler yaşanacak olan depresyon dönemi her anneye göre farklı sürelerde devam edebilir. Bu dönemde özellikle gerekli olması durumunda uzman yardımı alınması sürenin kısalmasını sağlayabilir. Özellikle annenin kendini mutsuz ve umutsuz hissetmesi durumunda intihar eğilimi yaşanabilir. Bu nedenle yapılacak olan müdahaleler ile uzman yardımı alınması ile problemin üstesinden gelinebilir.

Anne adayından doğum süresine kadar yaşanan hormonların yükselmesi ve ani düşüş özellikle hormonsal problemlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda bu dönemde çevreden gelen tepkiler veya bebeğin küçük olması gibi pek çok farklı ayrıntı da annenin kendini yetersiz hissetmesine neden olmaktadır.

Oluşmasına neden olabilecek pek çok farklı faktör bulunmaktadır. Aynı zamanda özellikle depresyonun sona ermesi için annemin kafasını kurcalamak da olan sorulardan uzak kalması ve destek alması gerekebilir. Bu süreç geçicidir. Bu nedenle kişinin panik yapmasına gerek yoktur. Özellikle her annede yaşanabilecek bir durum olduğundan psikolog yardımı alınmasından sakınmamak gerekir.

Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Geçer?

Özellikle bazı durumlarda yaşanabilecek olan doğum sonrası depresyon nasıl geçer? Merak edilen konulardan biridir. Bu dönemde annenin kendini yetersiz hissetmesi söz konusu olabileceğinden kendine güvenmesi ve yeterli olduğunu hissetmesi depresyonun bitmesini sağlamaktadır.

 

Doğum Sonrası Depresyonu Ne Kadar Sürer ve Nasıl Geçer? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir