Domatesin Bilinmeyen Şaşırtıcı Faydaları Nelerdir

Ağustos 6, 2017 Meyveler

Domates ülkemizde sevilen ve bolca tüketilen meyveler arasındadır. Evet domates sebze değil bir meyvedir.Vitaminler, antioksidanlar ve mineral açısından zengin olan domatesler gıda lifi açısından da zengindir.Domatessiz salata olmaz diyenlerden iseniz bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Domatesin tüketimi hakkında önemli tavsiyelere de yer vereceğiz. Şimdi domatesin bilinmeyen faydaları göz atalım:

Domatesin Bilinmeyen Şaşırtıcı Faydaları Nelerdir?

1:İnme Felç Riskini Azaltır

Domatesin felci önleyeceğini daha önce duymadığınızı düşünüyoruz.Çünkü 2017 yılında yapılan araştırmalarda domatesteki likopen inme felç riskini azalmaktadır. Likopenin serbest radikalleri uzaklaştırması özelliğiyle birlikte kolesterolü düşürür bu sayede damar tıkanıklıklarını önlemektedir.

2: Güneşin Zararlı Işınlarına Karşı Korur

Özellikle sıcak yaz aylarında güneşten gelen ultraviyole ışınlar cildinize zarar verebilir.Ancak likopen bu zararı önleyebilir.Çünkü Amerika’da yapılan araştırmada 10 ay boyunca domates tüketenlerin yüz kızarıklığında %40 lık bir azalma olduğu görülmüştür. Domatesin bu faydasını likopenden olduğu düşünülüyor.

3: Cilt Maskesi Yaparak Cildinizi Temizler

Domatesi etkili bir cilt bakım ürünü olarak kullanabilirsiniz. Püre haline getirilmiş domatesi yüzünüze sürün ve 15 dakika bekledikten sonra yıkayın. Cildinizi tazelendiğini ve gözeneklerin sıkılaştırdığını göreceksiniz.

4: Kolesterolü Düşürür

Yüksek kolesterol seviyeleri kalp sorunları ve damar tıkanıklıklarına sebep olabilir.Kolesterol düzeyiniz yüksekse domatesler size yardımcı olacaktır.Yapılan araştırmalarda günlük 2 adet domates tüketen kişilerde kötü kolesterol LDL nin düştüğü gözlenmiştir.Ayrıca oksidasyonu da önleyerek daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.

5: İnsülin Direncini Dengeler

İnsülin direnci sorununuz varsa kan şekerinizi dengeleyen hormonlar tam olarak etki etmez.Domates insülin direnci sorunu yaşayanlar için etkili gıdalardan biridir. İnsülin direnci ile birlikte kolesterolü de düşürerek şeker hastalığına karşı sizleri korur.

6: Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyon,kalp hastalıkları ve böbrek yetmezliği gibi sorunlara sebep olabilir.Domatesler bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.Domates kan basıncını düşürerek, kandaki nitrat oranını arttırır.Bu sayede sağlıklı kan damarlarına sahip olursunuz.

7: Göz Sağlığınızı Korur

Domates A vitamini açısından zengin gıdalar arasındadır. A vitamini ise göz sağlığınız açısından en gerekli vitaminlerden biridir.A vitamini özellikle karanlık ortamlardaki gözün dengesini ayarlamakla görevlidir. Bu yüzden domates göz sağlığı açısından önemlidir.

8: Astım Sorununa Yardımcı Olur

Astım, akciğere giden solunum yollarının iltihaplanmasıdır.Domatesler bu konuda yardımcı olacaktır. Çünkü domateste bulunan likopen, solunum yollarında iltihaplara sebep olan nötrofilleri azaltıcı etkisi vardır.Bu özelliği ile astım sorunlarına karşı karşıya kalmanızı engelleyecektir.

9: Depresyona Karşı Korur

Domatesteki likopenin antioksidan etkisi sayesinde oksidadif strese karşı sizleri korur.Bu konuda domates yemek veya 1 bardak domates suyu içebilirsiniz.

10: Kansere Karşı Korur

Yapılan çalışmalarda domates ve domates türevi ürünlerin kanser riskini azalttığı görülmüştür.Domatesin etki ettiği kanserler;akciğer kanseri,mide kanseri,prostat kanseri,meme kanseri,kolon kanseri gibi kanserlere karşı ciddi olumlu etkileri bulunan bileşenler mevcuttur.

11: Kemik Sağlığınızı Koruyun

Domates kalsiyum ve K vitamini açısından da zengin gıdadır.Bu sayede kemik sağlığınızı koruyacaksınız. Aynı zamanda likopen kemiklerin kırılganlık hastalığı olan osteoporozun önlenmesine yardımcı olacaktır.

Tüketimi Hakkında Tavsiye

Domatesteki en önemli bileşen likopendir. Likopenin en önemli özelliği ise sıcaklıkta sindirimi artmasıdır. Yani çiğ domates yerine pişmiş domates tüketimi likopenin sindirilebilirliğini 3-4 kat daha arttırmaktadır.Damak zevkinize de uygun olarak domateslerini pişmiş olarak tüketmenizi aynı domatesten 3-4 kat daha fazla likopen alımı demektir. Bu yüzden domatesleri pişirerek tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Ufak Bir Uyarı!

Domates asitli yapısıyla mide yanması ve reflü sorunları olanlar için olumsuz olabilir. Dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Mutlu ve Sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

 

Domatesin Bilinmeyen Şaşırtıcı Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir