Dondurma Kilo Aldırır Mı? Zayıflatır Mı? Kalorisi Ne Kadar?

Haziran 21, 2018 Sağlık

 

Dondurma sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez serinletici tatlısı olarak bilinir. Her mevsim dondurma yemenin insan sağlığına hiçbir zararı yoktur.

Dondurma Kilo Aldırır Mı?

Zayıflamak için sıkı diyet programı uygulayanların ve aşırı kilo problemi olanların en çok araştırdığı konu dondurma kilo aldırır mı? Sorusudur. Günümüzde çok fazla dondurma çeşidi olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Hepimizin çok severek tükettiği bu tatlı besin türünü sade, kakaolu, limonlu, karamelli, portakallı, çilekli, böğürtlenli, ahududulu, muzlu, kivili, çikolatalı, vişneli, ananaslı, portakallı, incirli, kestaneli, kavunlu gibi seçenekleri sıralamak mümkündür. Dondurma yapımında kullanılan malzemeler arasında süt, şeker veya glikoz şurubu gibi gibi suni tatlandırıcılar, nişasta türü kıvam artırıcılar, çeşitli aromalar, meyve suyu, karamel, bal, çikolata gibi enerji miktarı yüksek gıdaların kullanılıyor olmasına paralel olarak kalori miktarı da artmaktadır. Hafta da 2 gün dondurma yiyerek dengeli beslenmiş olursunuz ve formunuzu istediğiniz gibi koruyabilirsiniz. Peki, dondurma şişmanlatır mı? Bir dondurma külahı 25-30 kaloridir. Külahla satın aldığımız 2 top dondurma yaklaşık 100 grama tekabül eder ve çeşidine göre 150 ile 250 kaloriye sahiptir. Unutulmamalıdır ki; damak tadınıza göre üzerine eklettiğiniz çikolata ve karamel sosları ile fındık, fıstık, ceviz, Hindistan cevizi ilave ettirmek ise kalori miktarını ister istemez yükseltecektir.

Dondurma Zayıflatır Mı?

Diyet yaparken ya da kilo alma endişeniz varsa dondurma tüketim miktarınızı doğru ayarlamanız yeterli olacaktır. Evet, doğru zamanda ve az miktarda yerseniz rahatlıkla, dondurma zayıflatır diyebiliriz. Özellikle kilo sorunu yaşayanlar ve diyet uygulayanlar için önemli bir konu: ne çok aç ne de çok tok karnına dondurma yemeyin. Aç karnına tatlı tüketmek tansiyon, kolesterol ve kan şekerinizde ani yükselişlere neden olabileceği gibi sürekli açlık hissiyatına neden olur. Tok karnına dondurma yemek ise vücudunuzda kalori ve yağ birikmesine neden olacaktır. Bunun için ara öğünler şeklinde dondurma yiyerek kilo almamayı başarabilirsiniz. Zayıflama diyetinize yardımcı olması açısından, diğer ara öğünlerde tüketecek olduğunuz yoğurt, süt, ayran, peynir ve tereyağı gibi gıdaların alımını pas geçmeniz yerinde bir karar olacaktır. Dondurma yedikten sonra bir bardak ılık su içmeniz fazla yağları yakmanız için bünyenizi destekler.

Dondurmanın Kalorisi Ne Kadar?

Yapılan istatistik araştırmalarına göre dünyada dondurma tüketim oranı kişi başına büyük farklılıklar göstermektedir. ABD’de 25 litre, Avrupa’da 15 litre, Türkiye’de ise 1,5 litredir. Serinlemek için ve çok severek yediğimiz dondurmanın besin değerinin yüksek olması ise içeriğindeki protein, karbonhidrat, yağ, lif, A ve C vitaminleri, demir, kalsiyum ve potasyum içermesi nedeniyledir. Dondurmanın kalorisi ne kadar? Gelin birlikte bakalım.

  • Sade dondurma: 235 kalori,
  • Çikolatalı dondurma: 220 kalori,
  • Muzlu dondurma: 225 kalori,
  • Vişneli dondurma: 210 kalori,
  • Çilekli dondurma: 180 kalori,
  • Kivili dondurma: 200 kalori,
  • Böğürtlenli dondurma: 174 kalori,
  • Kavunlu dondurma: 165 kalori,
  • Limonlu dondurma: 160 kalori,
  • Kakaolu dondurma: 216 kalori,
  • Karamelli dondurma: 265 kalori,
  • İncirli dondurma: 230 kalori,
  • Kestaneli dondurma: 255 kalori,
  • Ananaslı dondurma: 200 kalori,
  • Portakallı dondurma: 190 kalori,

Listemizde belirttiğimiz Dondurma kalori miktarı kalori oranları 100 gr dondurmanın kalori miktarları esas alınarak hesaplanmıştır. Daha önce de belirttiğimiz üzere dondurma yapımında kullanılan katkı maddelerinin kalitesi ve sütün yağ oranı ayrıca üzerine ilave edilen lezzet artırıcılar ile bu rakamlar artış göstermektedir.

Dondurma Kilo Aldırır Mı? Zayıflatır Mı? Kalorisi Ne Kadar? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir