Dragon Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Temmuz 11, 2019 Meyveler

Dragon Meyvesi

Tropikal meyve grubunda bulunan dragon meyvesi diğer bir adıyla pitaya son dönemlerde en çok konuşan meyveler arasına girmeyi başarmıştır. Peki, gittikçe popülerleşen ejder meyvesinin faydaları nelerdir?

Meyvenin anavatanı Vietnam’dır. 300-1000 gram arasında ağırlıklara sahip olan meyve sıklıkla satın alınıyor.  Dragon fruit, Ejder Meyvesi ve Pitaya gibi farklı adlarla anılan bu meyve için ülkemizde de yetiştirilme faaliyetlerine başlanmıştır. Dragon meyvesinde küçük susam tanesine benzeyen çekirdekler yer aıyor. Bu çekirdekler kivide olduğu gibi beraber tüketilmektedir. İç kısmı çiğ olarak tüketilir. Bu bölge hafif tatlı yapıya sahiptir. Dragon meyvesinde suyu, şarap yapımında ya da diğer içecekleri tatlandırmada kullanılan bir üründür.

Ejder Meyvesinin Faydaları

  • İçerisinde bulunan besin ve mineraller sayesinde gözleri kuvvetlendirmeye yardımcı olur,
  • Tansiyonun düşmesine yardımcı olur,
  • Kalsiyum özelliği güçlü iskelet sistemine destek olur,
  • Nem dengesine yardımcıdır,
  • Dragon meyvesinin içerisinde C vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum bulunur. Bu da gün içerisinde hareketli olmanıza yardımcı olur,
  • Pitaya meyvesi antioksidan özelliğine sahiptir. İçerisinde zengin lif bulunur,
  • Tip 2 Diyabet hastalarının kullanımına uygundur,

Ülkemizde yeni yeni bilinirliği artan bilinmeye başlayan bu ünlü egzotik meyve kış aylarında sıklıkla tüketilmektedir.

Kalp Dostu

İçerisinde bulunan C vitamini etkisiyle bağışıklık sistemine yardımcı olan bu ürün antioksidan etkisi gösterir. Dragon meyvesi sağlık açısından insanlara bir çok fayda sağlıyor. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olan Dragon meyvesi kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin azalmasına yardımcı ediyor.

Cilt Kuruluğunu Sona Erdiriyor

Vücudun nem dengesini korumaya yardımcı olan Dragon meyvesi cilt kuruluğu yaşayanlara doğal bir çözüm sunuyor. İçinde bulunan potasyum sayesinde özellikle göz kuruluğu çekenler bu üründen destek alabilir. Ejder meyvesinin ülkemizde kullanımı gittikçe artmaya başlıyor. Tropikal iklimin hakim olduğu bölgelerde yetişen bu ürün fiyatıyla da dikkat çekiyor.

Dragon Meyvesi Nasıl Yenir?

Pitaya olarak da bilinen Dragon meyvesi Güney Amerika ve Doğu Asya’da sıklıkla yetiştiriliyor. Kaktüsgiller familyasına sahip olan Dragon meyvesi farklı görüntüsü nedeniyle dikkat çekiyor. C vitamini deposu olan Dragon meyvesi güçlü bir antioksidan kaynaklarından bir tanesidir. Sert görüntüsüne rağmen ejder meyvesinin için son derece yumuşaktır. Ejder meyvesi farklı şekillerde tüketilebilir. En basit yeme şekli ise ikiye kesip kaşıklayarak yemektir. Bu uygulama son derece pratiktir. İsterseniz kaşıkla bütün olarak kabuğundan ayırabilir ve doğrayabilirsiniz. Diğer meyvelerle karıştırıp meyve salatası şeklinde de tüketebilirsiniz. Böylece meyve salatanıza renk ve farklı bir aroma verebilirsiniz. Farklı tatlarda martiniler denemek isterseniz, Dragon meyvesi blenderden geçirip votka ve limonla karıştırabilir, farklı bir tat elde edebilirsiniz.

Çocuklarınız ya da kendiniz için dondurma içinde kullanabilirsiniz. Dragon meyvesini blenderden geçirdikten sonra limon suyu ve şekerle karıştırarak dondurma yapabilirsiniz. Cheesecake seviyorsanız Dragon meyvesini kullanabilirsiniz. Hiç görmediğiniz bir renkte cheesecake tadabilirsiniz. Yakın zamanda sıklıkla tüketilen chia pudingleri içerisinde Dragon meyvesi kullanabilirsiniz. Dragon meyvesi  kullanarak tok kalabilirsiniz.

Meyve suyu yapmak isterseniz Dragon meyvesini kullanabilirsiniz. Kırımızı meyveleri ve pitayayı küçük küçük doğrayıp blenderden geçirirseniz leziz bir karışım elde edebilirsiniz.

Türkiye’de Yetişiyor Mu?

Pitaya Türkiye’de yetişiyor mu? Türkiye’de, özellikle Mersin ve çevresinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Dragon meyvesi dünyanın pek çok noktasında farklı iklim ve coğrafyada yetişmektedir.  Türkiye’de yeni yeni bilinirliği artan Dragon meyvesi farklı kültürlerin etkisiyle farklı isimlerle anılmaktadır. Sizde sağlıklı bir yaşam için Dragon meyvesinden yararlanabilirsiniz. Damak tadınıza farklı bir boyut katacak bu meyveyi istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Dragon Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir