Dutun Faydaları, Zararları Nelerdir, Kalorisi Ne Kadardır?

Temmuz 4, 2018 Doğal Bitkiler

 

Dut ülkemizde oldukça sevilen ve birçok farklı coğrafyada farklı türlerinin meyve verdiği bir besindir. Ülkemizde Nisan ve Mayıs ayları dut tüketimi için en ideal ay durumundadır. Oldukça lezzetli olmasından dolayı ülkemizde her yaştan insan tarafından severek tüketilen dut maliyet anlamında da oldukça uygun seviyelerdedir. Sağladığı faydalar oldukça geniş durumundadır. Bu sebeple tarih boyunca dut tüketimi ülkemizde oldukça popüler olmuş durumdadır. Vitamin ve besin maddeleri anlamında oldukça fazla içeriğe sahip olan dut kendi adıyla anılan dut ağacını bir meyvesidir. Ve beyaz ile siyah arasında birkaç farklı renk olarak tüketilmektedir.

Dutun İçeriğinde Bulunan Besin Maddeleri

Dut besin anlamında oldukça geniş bir yelpazede bulunmaktadır. Dutun içeriğinde bulunan besin maddeleri ise şu şekildedir; demir, riboflavin, C vitamini, K vitamini, Potasyum, Fosfor, Kalsiyum, Lif, Filizotinler, Zeaksantin, Resveratrol, Lutein ve çeşitli polifenolik bileşikler şeklindedir.

Dutun Kalori Durumu

Günümüzde beslenme ölçütü olarak lezzet kadar besinlerin kalori durumları da göz önünde bulundurulmaktadır. İnsanlar hem sağlıklı, hem lezzetli hem de düşük kalorili besinleri tercih etmektedirler. Dut bu anlamda insanlar için oldukça cazip bir durumdadır. Bu anlamda dutun kalori durumu ise şu şekildedir;

100 gramlık bir dutta ortalama olarak 43 kalori bulunmaktadır. Ve bu oran insanlar için oldukça tatminkar durumdadır. Özellikle sağladığı faydalar ve doyurucu etkisi düşünüldüğünde günümüzde diyetisyenler ve beslenme uzmanları dutun ara öğün şeklinde tüketilmesini daha faydalı olacağını ifade etmektedirler. En etkin ve verimli tüketiminin bu meyvenin kendi mevsiminde tüketilmesi olmaktadır.

Dutun Faydaları

Dut ülkemizde sevilerek tüketilen bir besindir. Ülkemizde geniş bir coğrafyada yetiştirilen bu besin tatlı yapısı ve sağlıklı faydaları ile tarih boyunca ülkemizde tercih edilen bir besin çeşididir. Dut sağladığı faydalar anlamında oldukça geniş bir etki alanına sahip durumdadır. Dutun faydaları ise şu şekildedir;

 • Dutun içerisinde yer alan resveratrol bileşiği kanserli hücrelere etki ederek kanserin oluşmasını ve gelişmesini engellemektedir.
 • Dutun içeriğinde bulunan aktif bileşenler kanı temizlemektedir. Bu sayede daha az yıpranan ve daha az zorlanan kalp daha sağlıklı bir yapıya bürünmektedir.
 • Göz sağlığının korumaktadır. Yoğun teknolojik aletlerin takibi sonucu kızaran ve kaşınan gözlere tüketilmesi sonucu kısa sürede etki etmektedir.
 • Dutun içerisinde kalsiyum, demir mineralleri ve K vitamini yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Bu sayede dut kemiklerin güçlenmesine yoğun bir şekilde yardım etmektedir.
 • Dutun içeriğinde bulunan yüksek orandaki keroten maddesi saçların daha sağlıklı ve güçlü görünmesini sağlamaktadır.
 • Dut enerji verici bir yapısı bulunmaktadır. Bu sebeple hamile kadınların ihtiyacı olan enerjiyi en sağlıklı şekilde sağlayan besinlerden biri olduğundan dolayı doktorlar hamile bayanların belirli miktarlarda dut tüketmesini önermektedirler.
 • Dut tüketiminin iştahı açısı bir faydası bulunmaktadır. Bununla birlikte sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı olmaktadır.
 • Ameliyat geçiren kişiler için dut hem enfeksiyonu önceleyici faydası hem de kan dolaşımını arttırmadan sağladığı faydalardan dolayı oldukça önemlidir.
 • Dutun bünyesinde bulunan bol miktarda C vitamini ve flavonoidler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirmekte ve kişinin grip ve nezle olmasını önleyebilmektedir.
 • Dut kan basıncını artırımını sağlayabilmek adına kanın gereksi yere pıhtılaşmasını engellemektedir.
 • Düzenli dut tüketimi kolesterol seviyesinin sağlıklı sınırlar içerisinde kalmasında oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Düzenli dut tüketimi cildin nemlenmesini ve canlanmasına yardımcı olduğu gibi cildin temizlenmesini sağlamaktadır.
 • Dutun antioksidan özelliği sayesinde saçların daha gür ve hacimli olmasını aynı zamanda saç derilerinde görülen çeşitli sorunlara karşıda oldukça faydalı bir besin durumundadır.
 • Dut tüketimi beyin faaliyetlerinin daha iyi olmasını sağlarken yaşlılığa bağlı beyin hastalıklarına yakalanma riskinin çok daha az olacağı belirtilmektedir.
 • Özellikle karadut karaciğer için bir detoks etkisi yaratmaktadır.

Dut ülkemiz insanı tarafından son derece sevilen bir besindir. Özellikle mahalle aralarında bile görülebilen bir ağacın meyvesi olması dolayısı ile temin edilmesi oldukça kolay ve düşük maliyetli bir besindir. Ama her ne olursa olsun özellikle çeşitli sağlık sorunu olan insanlar aşırı dut tüketiminden kaçınmalı ve dut tüketiminden önce uzmanlara danışılmalıdır.

Kuru Dutun Faydaları

Dut sağlık açısından son derece faydalı bir besin durumundadır. Ülkemizde genelde yaş şekilde tüketilmektedir. Ama günümüzde kurutulmuş bir şekilde tüketimi de oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Kuru dutun faydaları ise şu şekildedir;

 • Aç karnına tüketilen kuru dut bağırsaklarda bulunan kurtların dökülmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kuru dur kan yapımında oldukça faydalı bir besindir. Anemi hastalığı ile mücadelede bu besinden sıklıkla yararlanılmaktadır.
 • Kuru dut kaynatılarak içilince idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bununla birlikte kuru dut ateşi düşürme konusunda da yardımcı olmaktadır.
 • Kaynatılarak içilen kuru dut ağız sağlığının korunması konusunda oldukça faydalı olmaktadır.
 • Kuru dut kaynatıldığında kaynayan suyun saçlara sürülmesi ile saçların daha sağlam ve sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kuru dutun enerji verici özelliği bulunmaktadır. Bunun yanında kan şekeri ve kolesterol seviyesini sağlıklı oranlarda korunmasını sağlamaktadır.

Dut Tüketiminde Tavsiyeler

Ülkemizde dut tüketimi oldukça yüksek seviyededir. Hem sağlık açısından faydası hem de ülkemizin damak tadına uygun bir besin olması bu besin maddesinin yoğun bir şekilde tüketilmesini sağlamıştır. Dut tüketiminde tavsiyeler sayesinde daha kaliteli ve yerinde bir tüketim gerçekleştirilebilmektedir.

Farklı sağlık sorunlarına sahip kişiler çok fazla miktarda dut tüketimi yapmamalıdırlar. Özellikle doktor onayı olmadan dut tüketmek riskli olabilmektedir. İşlenmiş ve doğal yollarla toplanmamış dutların tüketilmesinde risk unsuru daha fazla olacağı da unutulmamalıdır.

Duyun Zararları ve Yan Etkileri

Dut ülkemizde yoğun bir şekille tüketilen ve oldukça faydalı bir besindir. Ama bu besin bazı durumlarda ve bazı hallerde çeşitli yan etkilere ve zararlara sahip olabilmektedir. Bu durumlarda dut tüketimi derhal sonlandırılarak hastaneye başvurulmalıdır. Dutun zararları ve yan etkileri ise şu şekildedir;

 • Dut yapısı itibari ile sağlıklı karbonhidrat emilimini engellemektedir.
 • Dut potasyum açısından oldukça etkili bir besindir. Bu sebeple böbrek hastalarında bazı olumsuz reaksiyonlara sebep olabileceği için böbrek hastalarının doktor onayı ile bu besini tüketmesinde fayda vardır.
 • Düşük kan şekeri sorunu olan kişilerin fazla dut tüketmemesi önerilmektedir. Yapılan araştırmalarda dutun kan şekerini düşürdüğüne işaret eden kanıtlar bulunmaktadır.

 

Dutun Faydaları, Zararları Nelerdir, Kalorisi Ne Kadardır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir