E120 Nedir, E120 Renklendirici Madde Zararları Nelerdir?

Temmuz 23, 2018 Gıdalar

 

Bilinçli gıda tüketimi insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, hastalıklara karşı mücadelede önemlidir. Bundan dolayı her birey, dışardan aldığı gıdalar konusunda bilinci davranmalı ve gerekli araştırmaları yapmalıdır. Son zamanlarda E120 koduyla bilinen bir gıda katkı maddesi olan karmini gündeme gelmektedir.

Karmini, kırmızı renginde olan renklendiricilerden biridir. Karminik asit adıda verilen kırmızı renginde olan E120, yıllardır kullanılmaktadır. Karmin boyası, Dactylopius coccus adındaki kaktüslerin üzerinde bulunan karmin böceklerinden elde edilen bir boya maddesidir. Bu boya, ışığa ve ısıya dayanıklı olmasından dolayı uzun zamandır bütün alanlarda ve özellikle ilaç, tekstil sektörlerinde kullanılmaktadır.

E120’nin Bulunduğu Gıdalar

Karmin adıyla bilinen E120 gıda katkı maddesi, birçok alanda gıdalara kırmızı ve tonlarını vermek için kullanılan bir renklendiricidir. Özellikle şekerlemelerden olmak üzere, et ürünleri de dahi birçok maddeye kırmızı rengi vermek için kullanılmaktadır. Gıda sektöründe kullanıldığında sindirim yoluyla vücuda geçen karmine yönelik hassasiyet son zamanlarda artmıştır.

Özellikle gıda sektöründe sık sık kullanılan karmin, rengi kolay kolay bozulmayan bir gıda maddesidir. Gerçek karminden elde edilen gıda katkı maddesi, diğer katkı maddeleri ve renklendiricilere nazaran kanserojen etki göstermemektedir. Bundan dolayı tüketicilerin kullanmasında herhangi bir zarar bulunmamaktadır.

İçerisinde karmin bulunan gıdalara baktığımızda;

  • Dondurmalar
  • Reçeller
  • Şekerler
  • Sakızlar
  • Salam, sosis vb. et ve et ürünleri
  • Meyveli yoğurt ve sütler
  • Salça ve domates sosları en çok karmin kullanılan gıdalar arasında yer almaktadır.

Karmin yalnızca yiyeceklerde değil, kozmetik ürünlerde de kullanılan bir maddedir. Kırmızı renkli ruj, pudra, allık ve ojelerde de kullanılan karmin, birçok kozmetik ürününde daha kullanılmaktadır. Bu kozmetiklerde istenilen tonların elde edilmesinde oldukça önemlidir.

Tek doğal renklendirici olarak bilinen karmin ışığa direkt olarak maruz kalmadıkça bozulamamaktadır. Bundan dolayı kullanım koşulları, sağlık açısından son derece önemlidir. Karmin, maddelerin uzun süre renklerini korumalarını sağlamakla birlikte, karmin dışında bir renklendirici kullanılması durumunda gıdaların renklerinde değişim olabilmektedir.

E120 Renklendirici Madde Zararları Nelerdir?

Karmin olarakta bilinen E120 renklendirici maddesi hakkında birçok soru sorulmaktadır. Bu sorulardan biri islami açıdan bu maddenin haram olup olmamasıdır. Fakat karmin maddesi kanserojen bir etkisi bulunmayan ve karminin toksit maddelerini bulunmayan bir maddedir. Fakat özellikle hassas bünyesi olan kişilerde alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilmektedir.

Birçok ülkede gıda mühendislerinin yapmış olduğu detaylı araştırmalara ve bilimsel verilere bakıldığında E120 maddesi kanserojen etkisi bulunmamaktadır. Aynı zamanda maddenin herhangi bir yan etkiside bulunmamaktadır. Fakat bazı gıdalarda intöleransı olan kişiler, karmin içeren maddelere karşı dikkatli olmalıdır.

Karmin, insan sağlığına zararlı olmadığı ve hem kısa vadede hem de uzun vadede herhangi bir sorun oluşturmadığı için karmin içeren gıdaların kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Tüketiciler, tamamen doğal yapılan gıdaları tüketerek veya mümkünse kendi gıdalarını kendileri oluşturarak renklendirici ve tatlandırıcılardan uzak durabilirler. Fakat günümüzde böyle bir durum söz konusu değildir. Tüketiciler, karmin kullanımı konusunda endişe duymamalıdır. Diğer katkı maddeleri ve şuruplar gibi E120 maddesinin özellikle obezite ve kanser gibi hastalıkları tetikleyen bir etkisi söz konusu değildir.

Karmin içeren gıdalar, özellikle çocuklar tarafından sık sık kullanılan gıdalardır. Meyveli yoğurtlar, meyveli sütler, dondurmalar, şekerler, reçeller vb. Ebeveynler, çocuklarının herhangi bir alerjisi olup olmadığını yakından takip etmeli, gerekirse E120 içeren gıdaları çocuklar için sınırlamalıdır. Çocukların vücut dirençleri daha düşük olduğundan dolayı alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilmektedir.

E120 Nedir, E120 Renklendirici Madde Zararları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir