Ekinezya Çayı Faydaları, Zararları, Nasıl Demlenir?

Aralık 6, 2018 Bitki Çayları

 

Günümüzde insanlar birçok sağlık sorununda çeşitli bitki çaylarını tercih etmektedir. Bu çaylar sağlık açısında son derece faydalı ve doğal oldukları için oldukça popüler bir şekilde talep görmektedirler. Burada unutulmaması gereken tek husus tüketilen bitki çaylarının bir tedavi yöntemi olmadığı ve sağlık sorunlarında yapılacak en önemli davranışın doktora gitmek olacağıdır. Bu anlamda bitki çayları tedaviye yardımcı olma ve destekleme amacıyla tüketilmesi gerekmektedir. Ekinezya çayı sağladığı birbirinden farklı faydalarla en çok tüketilen ve rağbet gören bitki çayları arasında yer ilk sıralarda yer almaktadır.

Ekinezya papatyagiller ailesine mensup bir bitki türüdür. Özellikle kış aylarının en önemli bitki çayları arasında yer almaktadır. Ekinezya çayı birçok hastalığa karşı vücudun bağışıklığını önemli derecede arttırıcı bir yardımcı etkisi bulunmaktadır. Bu sayede karşı bağışıklık sisteminin direncini oldukça yukarılara çekmeye yardımcı bir yapısı bulunmaktadır.

Ekinezya Çayı Tarifi

Ekinezya çayı hazırlanması kolay bir çaydır. Genel itibari ile diğer bitki çaylarının hazırlanması ile pek bir farklılık göstermemektedir. Tek kişilik olarak hazırlanan ekinezya çayı için 1 litre su içerisine 4 tatlı kaşığı kuru ekinezya bitkisi konmaktadır. Burada istenilen yoğunluğa göre kullanılacak ekinezya bitkisi oranını arttırıp azaltılabilmektedir. Bu çayı hazırlamak için öncelikle suyumuz kaynama derecesine gelmesini bekliyoruz.

Su kaynadıktan sonra ise yaklaşık 5 dakika demlenmesi bekledikten sonra günde bu çayı tüketebilirsiniz. Eğer taze ekinezya bitkisi kullanılacaksa bir avuç ekinezya yeterli olmaktadır. Sallama ekinezya çayları yerine kişinin kendi hazırladığı çaylar çok daha faydalı olmaktadır. Ekinezya çayı tarifi bu şekilde hazırlanmaktadır. Bu çayı 15 günlük günde 3 fincan kullanımından sonra 1 ay tüketilmemesi önerilmektedir. 1 aylık aradan sonra tekrara ekinezya çayı kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Ekinezya Çayının Sağladığı Faydalar

Ekinezya çayı insan sağlığı üzerinde birçok yardımcı etkisi bulunmaktadır. Ekinezya çayının sağladığı faydalar ise şu şekildedir;

 • Soğuk algınlığına karşı son derece faydalı bir çaydır. Düzenli kullanımında soğuk algınlığına karşı en etkili bitki çayları arasında yer aldığı iddia edilir.
 • Bu çayın antiseptik özelliği bulunmaktadır.
 • Ekinezya çayının bağışıklığı günülendirmeye yardımcı etkisi bulunmaktadır. Bu anlamda kışın soğuk algınlığına yakalanma riskinin büyük oranda azaltmaya destek olabilir.
 • Ekinezya çayı beyin kanserine karşı oldukça destek olabilen bir çaydır.
 • Düzenli ekinezya çatı tüketimi ile hastalık ve yaraların iyileşme süresini azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Ekinezya en fazla antioksidan içeriğine sahip bitkiler arasında yer almaktadır.
 • Ekinezya çayı ağız kokusuna yol açan organizmaların bu kokuyu yaymasının önlemeye yardımcı olmaktadır.
 • Ekinezya çayı sindirim sisteminin daha iyi ve düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede kabızlık sorunu çekenler için yardımcı olabilir bir çaydır.
 • Ekinezya çayı başta sedef hastalığı olmak üzere birçok cilt probleminin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Ekinezya bitkisi en doğal ve etkili ağrı kesicilerden olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple ekinezya çayının ağrı kesmeye destek olabilir.
 • Ekinezya çayının düzenli kullanımı iltihap önleyici anlamında destek olabilir.

Ekinezya Çayının Zararları

Ekinezya çatı son derece faydalı ve sağlıklı bir çay olmasına rağmen özellikle fazla tüketilmesi durumunda bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu anlamda ekinezya çayının zararları ise şu şekildedir;

 • Bu çay bazı kişilerde yan etki olarak ciltte döküntü ve kızarıklığa neden olabilmektedir.
 • Ekinezya bazı ilaçların etkisin arttırıcı veya azaltıcı özelliği olabilmektedir. Bu sebeple ilaç kullanan kişiler doktor onayından sonra bu çatı tüketmelidirler.
 • Hamile bayanların ekinezya çayı tüketmesine izin verilmemektedir.

 

 

Ekinezya Çayı Faydaları, Zararları, Nasıl Demlenir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir