Elma Çayı Faydaları Nelerdir, Elma Çayı Zayıflatır Mı, Tarifi

Ekim 8, 2018 Bitki Çayları

 

Ülke genelinde sıklıkla yenilen meyvelerin başında gelen elma her türlü yönden insan vücudu için faydalıdır. Doğrudan yenildiğinde son derece faydalı olan elma meyvesi çay halinde hazırlandığında da farklı faydalara sahip olur. Bu faydaları elde edebilmek için çayı demlerken bazı püf noktalara dikkat etmek önemlidir. Bitki çayları hazırlarken demlemek çayın etkilerini doğru şekilde açığa çıkarır. Bu nedenle hangi çay hazırlanırsa hazırlansın özen gösterilmelidir. Yaz mevsiminde sıcak şekilde soğuk kış günlerinde ise sıcak olarak içilen elma çayı içerisine tarçın, zencefil ve hatmi çiçeği gibi bitkiler ilave edilerek de içilir. Bu sayede bitki çayı hem daha lezzetli hem de daha faydalı hale gelecektir.

Elma Çayı İçeriği

Elma çayı antioksidan bakımından zengindir. Yapılan açıklamalara göre kateşin ve kuersetin bu çayın içerisinde yer alan antioksidanlar olarak bilinir. Bunun yanı sıra bu mucizevî bitki çayının içerisinde magnezyum, sodyum ve potasyum gibi mineraller de vardır. İçinde sadece mineral ve antioksidan olmayan elma çayı C, B6, A, E ve D gibi vitaminleri de bünyesinde barındırır.   Bunlara ilave olarak elma çayının içerisinde bol miktarda amino asit de bulunur. Limon, ayva ve portakal gibi meyveler de dâhil edilerek içilen elma çayı vitamin yönünden daha zengin hale gelecektir. Bundan dolayı düzenli şekilde elma çayı içmek vücut için yararlıdır.

Elma Çayı Nasıl Yapılır?

Evde elma çayı demlemek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunun için ilk olarak elmalar güzelce bol su ile yıkanır. İyice temiz hale gelen elmaların kabukları soyulur ve elmalar ince dilimler halinde dilimlenir. Daha sonra soyulan elma kabukları içerisinde iki su bardağı su koyulmuş olan demliğin içine atılır ve kaynamaya bırakılır. Demliğin altı orta ateşe getirilir ve yeterince kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılarak on dakika boyunca çay demlenmesi için bekletilir. Bu süreye dikkat edilmesi çayın lezzeti bakımından önemlidir.

Elma çayı hazırlamak için elma tozu ya da kurumuş elma kabukları da kullanılabilir. Ancak bunlarla hazırlanan çayın aroma yoğunluğu daha fazla olduğundan dolayı miktarının ona göre ayarlanması gerekir. Çay yamak için aktarlardan ya da büyük marketlerden elma çayı hazır olarak da satın alınabilir. Demleme şekli genel olarak bütün halleri için benzerdir.

Elma Çayı Faydaları Nelerdir?

Elma çayı antioksidan yönünden zengindir ve bu sayede bağışıklık sistemi için son derece faydalı hale gelir. Bu sayede vücut hastalıklara karşı daha korumalı olur. İçerisinde bol miktarda vitamin yer alan elma çayı vücuttan toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlar ve dolaşım sistemi, göz sağlığı ve boşaltım sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Aynı zamanda ferahlık veren bir etkisi de olan bu çay vücuda canlılık katar ve içerisinde yer alan özel bileşenler sayesinde başta baş ağrısı olmak üzere ağrı kesici özelliği vardır. Eğer elma çayı tarçın ile birlikte içilirse manganezin etkisiyle kolesterol düzenlenir ve buna ek olarak kan şekerini düzenleyici etki meydana gelir. Bunların yanı sıra elma çayının içinde bulunan B6 vitamini ile oksijen kanda taşınır, beyaz kan hücresinin yapımında önemli olan lenfler korunur. Buna benzer etkiler sayesinde elma çayı doğru şekilde demlenip içildiğinde vücut için son derece faydalı hale gelir.

Elma Çayının Hamilelik Üzerinde Etkileri

Şifa kaynağı olarak bilinen elma çayı hamilelik boyunca anne adaylarına ve doğumdan sonra bebeklere fayda sağlar. Bu konu üzerinde yapılan araştırmalara göre hamilelik sürecinde elma çayı içen anne adaylarının bebeklerinde astım hastalığına yakalanma riski daha az hale gelir. Bunun yanı sıra benzer bir araştırmaya göre de elma suyu içen bebeklerin içmeyenlere göre yüzde elli üç oranında daha az astım hastası olduğu görülür. Ayrıca elma çayının içinde yer alan vitamin ve mineraller hem anne hem de bebek için son derece yararlıdır. Bundan dolayı doktor öneri de dikkate alınarak düzenli şekilde içilmesi tavsiye edilir.

Elma Çayı Neye İyi Gelir?

Elma çayının faydaları oldukça fazladır. Düzenli olarak elma çayı içen kişilerin ciltleri daha pürüzsüz ve canlı hale gelir. Balgam söktürücü etkiye sahip olan elma çayı şiddetli öksürük şikâyetini azaltmak konusunda da etkilidir. Doğru şekilde hazırlandığında kısa süre içerisinde öksürüğün azaldığı görülür. İçerisinde yüksek miktarda lif bulunması sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesini, hazımsızlık sorunun ortadan kaldırılmasını ve kabızlığın önlenmesini sağlayan elma çayı kalp damar hastalıklarına da iyi gelir. Dolaşım sistemini düzenler ve halk arasında yaygın şekilde görülen kolon kanserine yakalanma riskini azaltır. Eğer elma çayının içine limon ilave edilerek içilirse antioksidan özelliği ile birlikte ilk sırada prostat olmak üzere mide, akciğer, lenf ve karaciğer kanseri gibi hastalıklara karşı koruyucu etki meydana getirir. Çayın içinde bulunan özel bileşenler bunların haricinde bağırsak parazitlerinin vücuttan dışarı atılmasında da etkilidir.

Elma Çayı İle Zayıflamak Mümkün Mü?

Kilo vermek için bitkisel çaylar olumlu etkisinin olmasıyla bilinir. İçerisinde yüksek miktarda lif bulunan elma çayının kalorisi yoktur ve bağırsakların daha hareketli olmasını sağlar. Aynı zamanda kilo olarak görünün vücutta birikmiş olan suyun dışarı atılmasını da sağlayarak metabolizmayı daha çok çalışır hale getirir. Özellikle elmanın kabuk kısmında yer alan ursolik asit isimli madde vücutta daha fazla kalori yakma isteği oluşmasına yardımcı olur. Bu etkiden dolayı elma çayının yağ yakımını daha hızlı hale getirdiği ve vücuttaki kas kütlesinin artmasını sağladığı belirtilir. Düzenli olarak elma çayı içen kişilerin vücutlarında toksin maddeler sürekli olarak dışarı atılır ve bu kişilerin gün boyunca daha dinç oldukları söylenir.

Elma Çayını Yan Etkileri Var Mıdır?

Elma çayının yan etkileri olup olmadığı sıklıkla merak edilir. Özellikle hamileler ve bebekler açısından bakıldığında bu çayın herhangi bir yan etkisinin bulunmadığı ifade edilir. İçerisinde herhangi bir alerjen madde yer almayan elma çayı ek besine geçmiş olan bebeklere verilebilir. Hamilelerin ise elma çayı içmesinde bir sakınca olmayıp gebelik dönemi boyunca güvenle içilebilir. Bu süreçte içilen elma çayının bebekler ve anne adayı üzerinde olumlu etkilerinin olduğu söylenir. Genel olarak doğal bitki çaylarında vücut için zararlı herhangi bir yan etki ortaya çıkmamaktadır.

Elma Çayı Faydaları Nelerdir, Elma Çayı Zayıflatır Mı, Tarifi Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir