Elmanın Faydaları

Ocak 19, 2018 Meyveler

Özellikle her mevsim tüketilmekte olan meyveler arasında yer alan elmanın faydaları oldukça fazladır. Farklı renk seçenekleri bulunduğundan kırmızı, yeşil, sarı elma günümüzde en sık tüketilen elma seçenekleri arasında yer almaktadır. Farklı bölgelerde yetişmekte olan elmaların faydaları özellikle içerdikleri vitamin, minerallerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kullanıcılar tek edecekleri elmaların özellikle kabuklarıyla birlikte tüketmeleri durumunda istedikleri etkiyi elde edebilirler.

Farklı çeşitlerinin bulunması elma tüketmek isteyenlerin birbirinden farklı seçenekleri değerlendirmesini sağlamaktadır. Farklı boyutlarda yetişen elmalar özellikle Türkiye’de pek çok farklı bölgede yetişmektedir. Bu nedenle tüketmek isteyenlerin tercih edebileceği daha fazla seçeneğe ulaşmasını mümkündür. Cilt üzerinde olumlu etkileri olduğundan ve aynı zamanda kalori değerinin düşük olması nedeniyle meyveler arasında en sık tercih edilen meyvedir.

Elma içerisinde A, E, B6, K ve C vitaminleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle potasyum içeriği oldukça yüksektir. Özellikle çeşitli mineralleri içeren suyu sağlık açısından etkilidir. Bu nedenle kullanıcılar elmanın kabuğu, suyu veya farklı şekillerde tüketmeleri durumunda istedikleri gibi yüksek etki elde edebilirler.

Elmanın Sağlık Açısından Önemi

Günümüzde en sık tercih edilen meyveler arasında yer alan elmanın özellikle sağlık açısından pek çok farklı faydası bulunmaktadır. Hastalıklara karşı oldukça etkilidir. Bu nedenle tüketilmesi durumunda organların sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Kalp hastalıkları, cilt hastalıkları, diş problemleri gibi pek çok farklı sorun da düzenli şekilde elma tüketimi yaşanan problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarının korunmasını sağlamaktadır.

Dişler Üzerinde Etkisi

Beyaz ve sağlıklı dişlere sahip olmak istediğinizde özellikle elma tüketebileceğiniz meyveler arasında yer almaktadır. En büyük etkisi ısırılarak yenilmesi durumunda sağlanmaktadır. Bu nedenle elmayı keserek yemek yerine ısırarak yemeyi tercih etmeniz gerekir. Dişlerde fırça etkisi oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle dişler arasında biriken mikropların ve artıklarının temizlenmesi konusunda etkili olmaktadır. Dişlerin güçlenmesini ve daha beyaz görünmesini sağlamaktadır. Az içerisinde bulunan bakterilerin öldürülmesi konusunda da etkili olmaktadır. Bu nedenle düzenli şekilde elma tüketilmesi istenilen etkilerini elde edilmesini sağlamaktadır.

Kansere Karşı Koruyucu Etkisi

Özellikle günümüzde kanser riskinin artması nedeniyle tercih edilecek olan yöntemler arasında elma kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda özellikle elmanın içeriğinde bulunan maddeler kanser riskini en aza düşürmektedir. Flavonoidi açısından oldukça zengin olan elma pankreas kanseri ne yakalanma riskinin en az da düşürülmesini sağlamaktadır. Aynı şekilde özellikle içerdiği bileşenleri sayesinde kolon, karaciğer ve meme kanserine karşı da koruyucu etkiye sahiptir. Bu nedenle yüksek etkisi ile kansere yakalanmak istemeyenlerin tercih edebileceği meyveler arasında yer almaktadır.

Alzheimer Hastalığına Etkisi

Özellikle bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya konulan faydaları arasında yer almaktadır. Zaman içerisinde beyinde yaşlılık nedeniyle ortaya çıkan unutkanlık problemlerinin azaltılması konusunda etkili olmaktadır.

Parkinson Hastalığına Etkisi

Elma içerisinde bulunan yüksek orandaki lif içeriği özellikle Parkinson hastalığına iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalar bu hastalığa karşı iyi geldiğini ortaya koymuştur. Düzenli şekilde kullanılması özellikle sinir hücrelerinde oluşan hasarın giderilmesini ve engellenmesini sağlamaktadır.

Diyabet Üzerindeki Etkisi

Her geçen gün ortaya çıkan rahatsızlıklar arasında özellikle diyabet hastaları farklı sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle günde bir defa elma tüketilmesi özellikle %28 oranında diyabet riskine yakalanma oranını düşürmektedir. Özellikle düzenli şekilde elma tüketilmesi içeriğinde bulunan lif sayesinde kan şekerini düşürme konusunda etkili olmaktadır. Bu nedenle diyabet riski olan kişilerin düzenli şekilde elma tüketmesi gerekir.

Kolesterol Üzerindeki Etkisi

Elma yüksek oranda lif içeriğine sahiptir. Bu nedenle pek çok farklı hastalığa karşı iyi gelmektedir. Özellikle her mevsim tüketilmesi mümkün olduğu için dilediğiniz her durumda elma tüketimi ile oluşabilecek hastalıklara karşı önlem alabilirsiniz. İçeriğinde bulunan lifler aynı zamanda kolesterol seviyesinin olması gereken düzeyde kalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kötü kolesterolün yükselmesini engellerken iyi kolesterolün artmasını sağlamaktadır. Kolesterol nedeniyle farklı hastalıklara yakalanma konusunda da bu sayede etkili olmaktadır.

Kalp Sağlığı Konusunda Etkisi

Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilmiş olan verilere göre elmanın içeriğinde bulunan lifler arter ve damarlarda oluşmakta olan plakların çözülmesini sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle arter duvarlarındaki katılaşmanın sonucunda ortaya çıkabilecek damar tıkanıklıklarını engellemektedir. Oluşacak katılaşma nedeniyle kalpte oluşacak zararların da önlenmesini sağlamaktadır. Dolaylı yoldan özellikle kalp sağlığı açısından koruyucu etkiye sahiptir.

Safra Kesesindeki Taşlar Üzerindeki Etkisi

Safra kesesinde oluşan taşların özellikle sıvının katılaşması nedeniyle ortaya çıkması söz konusu olmaktadır. Bu nedenle kilo problemi yaşamakta olan kişilerde yaygın olarak yaşanabilecek problemler arasında yer almaktadır. Safra kesesinde oluşacak taşların engellenmesi için özellikle tüketebileceğiniz meyveler arasında elma yüksek etkiye sahiptir. Bu nedenle düzenli şekilde kullanılması sıvıların katılaşmasından engelleyerek oluşabilecek taşlara karşı önleyici etkiye sahiptir. Elma aynı zamanda sindirim sistemini güçlendirerek sindirimi daha kolay şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu nedenle kilo vermenize yardımcı olacaktır.

İshal ve Kabızlık Üzerindeki Etkisi

Sabah aç karnına tüketilecek olan elma kabızlık sorununun giderilmesi konusunda etkili olduğu gibi aynı zamanda bağırsakların temizlenmesini sağlamaktadır. Özellikle zayıflamak isteyenler diyet sırasında aç karnına elma tüketebilirler. İshal problemi yaşayanlar da aç karnına tüketecekleri elma ile ishal probleminden kurtulabilirler.

Karaciğer Üzerindeki Etkisi

Vücudumuzda özellikle devamlı olarak tüketilen besinler nedeniyle toksin oluşumu söz konusu olmaktadır. Bu nedenle toksinlerin karaciğeri olumsuz şekilde etkilemesine engellemek için tercih edebileceğiniz meyveler arasında özellikle elma faydası ile istediğiniz etkiyi elde etmenizi sağlamaktadır. Gün içerisinde tüketilecek olan elma toksinlerin oluşturduğu hastalıklara yakalanma riskinin azalmasını sağlamaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar bu durumun etkisini ortaya koymaktadır.

Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkisi

Bağışıklık sisteminizin güçlü olması özellikle hastalıklara karşı vücudunuzun korunmasını sağlamaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmek istediğinizde tercih edeceğiniz meyveler arasında özellikle elma en etkili seçenek olarak bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak hastalıklara karşı korunmanızı sağlamaktadır. Kırmızı elma içerisinde bulunan antioksidan bağışıklık sistemi üzerinde etkili olmaktadır.

Katarak Hastalığına Etkisi

Uzmanlar tarafından özellikle tartışılan konular arasında yer alan elmanın katarak üzerindeki etkisi son zamanlarda yapılan araştırmalar sayesinde etkisini ortaya koymaktadır. Katarak hastalığı üzerinde özellikle %15 azaltıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle düzenli şekilde elma tüketilmesi istediğiniz gibi pek çok farklı soruna karşı sağlık açısından etkili sonuçlar elde etmenizi sağlamaktadır.

 

Elmanın Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir