Emziren Anneler Saç Boyatabilir mi, Saç Kestirebilir mi?

Mayıs 24, 2018 Sağlık

 

Emziren anneler saç yapılarının rengini değiştirmek istemektedir. Emziren anneler için akla gelen ilk sorulardan bir tanesi emzirme sırasında saç boyatmak ya da perma yaptırmanın bebeğe zarar verip vermemesini merak etmektedir. Bu makalemiz içerisinde emziren annelerin saç boyatması ve perma yaptırması konusunda uzman görüşlerini sizlerle bir araya getiriyoruz.

Saç boyaları deri bölgesinde çok az emilmektedir. Bu nedenle gebelik döneminde saç boyatmanın muhtemelen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bununla beraber uzmanlar yine de gebelik döneminin ilk 3 ayı içerisinde saçların boyatılmamasını önermektedir. Saç boyası içerisinde pek çok kimyasal madde yer almaktadır. Bununla beraber gebelik döneminin herhangi bir zamanı içerisinde saç boyatan kişilerde bu güne kadar herhangi bir yan etki görülmemiştir. Deri bölgesinden çok az emilen saç boyasının süre geçmesi beklenmemektedir. Bu nedenle emzirme esnasında saç boyatmanın zararı bulunmamaktadır.

Saç boyatma uygulaması gebelik esnasında yada emzirme sırasında hiçbir zararı yer almamaktadır. Bununla beraber ilk üç ayın bitimini bekleyebilirsiniz. Günümüz şartları içerisinde emzirme döneminde saç boyatma ile ilgili olumsuz bir durumla karşılaşabilir. Saç boyası annenin vücuduna belli bir miktar girebilmektedir. Bununla beraber emilen miktar çok az olmasından dolayı bebeğe yan etkisi yer almamaktadır. Durumla ilgili olarak detaylı bilgiye ulaşabilmek ve emin olmak için uzman hekime danışılması gerekmektedir.

Saç Boyatmak Zararlı Mı?

Saç boyaları içerisinde çok sayıda kimyasal madde bulundurmaktadır. Bu maddeler annenin vücuduna girebilmektedir. Bu kadar az miktarda geçmesi nedeniyle bebeğe zarar vermek için yetersiz olarak yer almaktadır. Saç boyaları üzerinde kimyasal maddeler saç telleri üzerinden emilerek vücuda geçmemektedir. Onun yerine kafa derisinden emilerek geçmektedir. Bu yüzden saç boyatma sırasında bütün saçları kafa derisini içererek boyatmaktansa yüzeysel boyama stilleri gerçekleştirmek daha az kimyasal madde emilmesine neden olmaktadır. Günümüzde kullanılacak olan boyalarda toksik maddeler daha azalmış durumdadır. Bu yüzden her türlü boyamada bebeğe zarar verecek kadar madde içermemektedir.

Bazı hayvan deneyleri üzerinde insanları saç boyatmanız sırasında kullandıklarının 100 katı fazla dozda boya kullanılması durumunda bebek açısından bir zarar verildiği gözlenmemiştir. Kadınların pek çoğu hamilelik esasında çeşitli aylar içerisinde saç boyatmasına rağmen günümüze kadar saç boyattığı için bebekler üzerinde anomali bildirilen bir vaka görülmemiştir. Bununla beraber bu güne kadar emzirirken saç boyatması nedeniyle bir negatif durumla karşılaşılan vaka ortaya çıkmamaktadır. Saç boyalarından anne vücudu içerisine emilecek olan miktar çok az olmasından dolayı süre geçen miktar da çok çok az miktarda yer almaktadır. Bu oranın ise bebeğe herhangi bir yan etki yapması beklenmemektedir.

Hamilelerin Saç Kestirmesi Zararlı Mı?

Saç canlı şekilde yer almayan ölü bir doku olmasından dolayı saç kestirmenin anneye veya bebeğe bir zararı olmamaktadır. Hamilelik sırasında ya da doğumdan sonra saç yapıları istenildiği gibi ve istenen sıklıkta kestirilmektedir.

Emziren Anne Saç Kestirebilir Mi?

Saç ve tırnak gibi cansız olarak yer alan dokulardır. Bu nedenle saç kestirmek zararlı bir durum olarak görülmemektedir. Fakat eski dönemlerden bu yana hamileyken veya emzirirken saç kestirmenin iyi bir şey olmadığı ifade edilebilmektedir. Bu durum tamamen yanlış inanışlardan kaynaklanmaktadır. Sağlıkla ilgili ortaya çıkan problem teşkil etmeyecek saçlar konusunda hem emzirme hem de hamilelik dönemi içerisinde gönül rahatlığı ile kestirilir. Bu zamanların içerisinde kişi ne kadar sıklıkta saç kestirmek isterse kestirebilmektedir. Bu yazımız içerisinde yer alan bilgileri okuyarak doğru uygulamalardan haberdar olabilirsiniz.

Emziren Anneler Saç Boyatabilir mi, Saç Kestirebilir mi? Kullanıcı Yorumları

“Emziren Anneler Saç Boyatabilir mi, Saç Kestirebilir mi?” için bir cevap

  1. Zahde dedi ki:

    Saçlarım da dökülme var açılmalar da olmaya başladı doğumdan sonra doktora gittim testler yaptırdım ama hiçbir sorun çıkmadı. Saç çıkarıcı keratin seti kullanmaya başladım tavsiye üzerine saçlarım da dökülme durdu açılmalarda da etkisi olmaya başladı. Bu kadar zaman dökülme ve açılmayı boşa takmışım kafama saç çıkarıcı titanyum seti çözümmüş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir