Erzincan Tulum Peyniri Faydaları, Nasıl Yapılır?

Şubat 12, 2018 Gıdalar

 

Özel olarak hazırlanmakta olan Erzincan tulum peyniri aynı zamanda sağlık açısından da oldukça önemlidir. İnsan vücudunda olumlu etkilere sahiptir. Bu nedenle tüketilmesi durumunda oluşacak etkiler insanların daha sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürmelerine yardımcı olmaktadır. Koyun sütünden üretilmektedir. Bu nedenle özellikle sağlıklı peynir seçenekleri arasında yer almaktadır. Tüketilmesi durumunda Erzincan tulum peyniri faydaları şunlardır;

Erzincan Tulum Peyniri Faydaları Nelerdir

 • Mikrobik enfeksiyonlar üzerinde etkili olmaktadır. Vücutta oluşacak enfeksiyon problemlerine karşı vücudun direncinin artmasını sağlar.
 • Özellikle kemik erimesi problemi olanlarda kemik erimesi probleminin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.
 • İshal durumunda tüketilmesi ishalin kesilmesini sağlamaktadır.
 • Sindirim sisteminde ortaya çıkacak düzensizliğin giderilmesini sağlamaktadır.
 • Ülser sorunu olanlarda sorunun giderilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle mide problemine karşı doğal çözüm arayanlar tarafından tercih edilebilir.
 • Mide rahatsızlıkları üzerinde etkili olmaktadır.
 • Beyne enerji sağlamaktadır.
 • Dişlerde oluşacak çürümenin engellenmesini sağlar. Diş sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Tansiyon düşürücü etkisi özellikle yüksek tansiyon problemi yaşayanlar üzerinde etkili olmaktadır.
 • Kronik bronşit problemi olanlarda önleyici etki oluşturmaktadır.
 • Kansere karşı koruyucu etki oluşturmaktadır.
 • Protein ve kalsiyum bakımından zengin olması vücudun ihtiyaç duyduğu oranda karşılama imkanı sağlamaktadır.
 • Fosfor ve B12 vitamini oranı oldukça yüksektir. Bu sayede vücuda etkili olmaktadır.
 • Kalsiyum bakımından oldukça yüksek oranda özellikle kemik ve diş sağlığı üzerinde etkili olmaktadır. Bu nedenle çocuklarda gelişim döneminde özellikle tüketilmesi kemik ve diş sağlığı üzerinde olumlu etkiler oluşturmaktadır. Erzincan tulum peyniri faydaları bu şekildedir.

Erzincan Tulum Peyniri Nasıl Yapılır?

Koyun sütünden hazırlanmakta olan Erzincan tulum peyniri nasıl yapılır? Merak edenler yapacakları inceleme sayesinde daha detaylı bilgi elde edebilirler. Dört aşama şeklinde hazırlanan peynir sağlık açısından önemlidir.

 1. Aşama

İlk aşamada öncelikle koyunlardan elde edilecek olan süt süzgeçten iki defa geçirilir. Kazana denilen süzgeçler ile yapılacak olan damlatma işlemi ile mayalama işlemi için uygun hale getirilir. Sütün fazla soğumasına imkan vermeden uygulama yapılması gerekir. 20 litrelik kazana içerisine bir yemek kepçesi ile maya atılmaktadır. Daha sonrasında 20-25 Dakika kadar bekledikten sonra teleme haline geliyor. Bu sayede kesilmesi ve suyun açığa çıkması sağlanmış olunur. 10-15 dakika kadar bekledikten sonra süzül denilen süzeklerden çekilir. Süzgeçlerin ağız kısmından sıkılması halinde fazla suyun dışarı atılması sağlanır. İçerisindeki suyun tamamen çıkartılması sağlan ana kadar devamlı olarak değiştirirler. Peynirin iyice sertleşmesi sağlanana kadar aynı işlem devam ettirilir.

 1. Aşama

İkinci aşamada süzgeçlerden çıkartılan peynirler 50 kilogramlık çuvallara içerisine konulmaktadır. Çuvalların doldurulmasının ardından İstifleme işlemi yapılmaktadır. Dört veya beş gün boyunca aynı şekilde istiflenmiş halde bekletilen çuvallarda süzme işlemi devam ettirilir. Doğal bir şekilde yapılacak olan çalışmalar Erzincan tulum peyniri üretimi konusunda özellikle kalitenin daha iyi olmasını sağlamaktadır.

 1. Aşama

İki aşamada yapılan süzme işleminin ardından tamamlanmasıyla peynirlerin mandıraya getirilmesi sağlanır. Peynirler daha sonrasında krom tencere içerisine boşaltılarak ezilir. Ezme işleminin ardından tuzlama işlemi yapılır. Yeteri kadar kullanılacak olan tuz ile tuzlama işlemi yapılmaktadır. 100 kg peynir içerisine 3 kg tuz eklenmesi yeterli olmaktadır. Daha sonrasında ezme işleminin tamamlanması ile peynirler 50 kilogramlık çuvallara içerisine konularak ağızları dikilmektedir. Üst üste dizilen çuvallarda süzme işlemi devam ettirilir. 10 ila 15 gün boyunca aynı şekilde bekletilen peynirler devamlı olarak ters düz edilir. Özellikle kenarlarının tutmaması için üzerlerine nemli bez örtülmesi gerekir. Aynı zamanda bıçakla kazıma işlemi yapılarak kenarları temizlenebilir. Peynirin kalitesini arttırmak için aşama içerisinde gerekli olan bütün işlemlerin yapılması gerekir. Bekletilen peynirler gün geçtikçe olgunlaşmaya devam etmektedir. Zamanla peynir üzerine örtülen bezin dışına çıkacak kokusuyla kendisini belli etmektedir.

 1. Aşama

Son aşamada olgunlaşan peynirler önceden hazırlanmış olan deriler içerisine hava almayacak şekilde basılmaktadır. Daha sonrasında buzhane yerleştirilmektedir. Özellikle günümüzde yapılan üretimlerde daha çok gıda müfredatına uygun şekilde hazırlanmış olan plastik bidonlar içerisine basma işlemi yapılmaktadır. Geçmiş dönemlerde özellikle deriye basılması sağlanan tulum peyniri günümüzde maliyet açısından ve özellikle daha hijyenik olması açısından plastik bidonlar içerisine basılmaktadır. Bu şekilde bidonlara konulan peynir yaklaşık olarak 90 gün boyunca soğuk hava deposunda dinlendirilmektedir. Özellikle yeteri kadar bekletilmesi peynirin olgunlaşması ile kalitesini belirlemektedir.

Erzincan Tulum Peyniri Kullanımı

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez seçenekleri arasında yer almakta olan tulum peyniri faydaları oldukça fazladır. Özellikle koyun sütünden elde edilmesi içeriğinde bulunan kalsiyum ve vitaminler sayesinde insan vücudunun ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve vitaminlerin karşılanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda üretimi nedeniyle insan vücudunda oldukça etkili olan peynirler arasında yer almaktadır.

Özel olarak üretilmekte olan peynir koyun sütünden uzun süre olgunlaşması sağlanacak şekilde edebilmektedir. Mayalama işleminin ardından uzun süre bekletilen peynir olgunlaşması sayesinde farklı bir kokuya ve aromaya sahiptir. Erzincan da yaygın olarak üretilmekte olan peynirin geçmişten günümüze kadar özellikle gıda mevzuatına uygun şekilde hijyenik koşullarda üretilmesi herhangi bir problem yaşanmadan tüketilmesini sağlamaktadır. Tulum peyniri kahvaltılarda veya böreklerde tercih edilecek olan peynir seçeneklerinden biridir.

Tulum Peynirinin Kalsiyum İçeriği

Koyun sütünden elde edilmekte olan tulum peyniri özellikle kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Tüketilmesi özellikle vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumun karşılanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle çocuklarda ihtiyaç duyulan kalsiyumun karşılanması konusunda etkili olmaktadır. Kalsiyum özellikle diş ve kemik gelişimi konusunda oldukça önemlidir. Çocukların gelişme döneminde kemik yapısının ve dış yapısının daha iyi bir şekilde gelişmesini sağlamak amacıyla tulum beyninin içerisinde bulunan kalsiyumdan faydalanılabilir.

Kemik yapısının daha güçlü olması ve diş sağlığının özellikle oluşabilecek problemlere karşı korunmasını sağlamak amacıyla kahvaltılarda tüketilecek olan tulum peyniri yüksek kalsiyum etkisi sağlamaktadır.

Tulum Peynirinin Mikrobik Etkisi

Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkili olan tulum peyniri tüketilmesi durumunda vücudun korunmasını sağlamaktadır. Zaman içerisinde özellikle vücuda girecek olan mikroplar nedeniyle hastalanma durumu söz konusu olabilir. Bu nedenle tulum peynirinin enfeksiyonlara karşı etkili olması kullanıcılar açısından avantaj sağlamaktadır.

Doğal şekilde üretilmiş olması bu konuda önemlidir. Herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan koyun sütünden elde edilen tulum peynirinin tüketilmesi özellikle kişilerde olumlu etkiler elde edilmesini sağlar. Bu nedenle tercih edecek olan peynirin üretildiği alan ve üretim şeklinin güvenilir olmasına dikkat edilmesi gerekir. Güvenle tercih edilecek olan alanlardan tedarik edilerek tüketilmesi sağlıklı kullanım imkanı sağlar.

Erzincan Tulum Peyniri Faydaları, Nasıl Yapılır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir