Esansiyel Yağ Nedir, Gerçekten Faydalı Mı?

Aralık 30, 2019 Bitki Yağları

 Esansiyel Yağ

Esansiyel yağ kullanımı ile ilgili olarak çok fazla soru sorulmaya başlanırken gerçekten sağlıklı olduğu öğrenilmek isteniyor.

Esansiyel yağların bitki özleri olduğunu söylemek mümkün. Temelinde bitki özleri yatar.  Pek çok tedavi şekli için tercih edilen yağlardan birisi olarak ortaya çıkıyor. Fakata genel anlamda bilmeyen kişiler ise doğal olarak esansiyel yağ nedir sorgusu içerisine girmeye başlıyor.  Son dönemde baş ağrısından tutunda  kronik hastalıklara kadara pek çok sorunların çözümüne iyi gelen bir yağ olarak ön plana çıkıyor.  Özellikle kış dönemi gelip çattığı zaman boğaz ağrıları çok sık şekilde yaşanmaya başlanır. Boğaz ağrılarından kısa süre içerisinde kurtulmak adına da artık esansiyel yağlara başvurulur hale gelmeye başlanmıştır. Konsantre bitkisi olarak nitelendirebileceğimiz bu yağların gerçekten faydalı olup olmadığı konusunda bir bilgiye sahip olunmalıdır. Genelde uçucu yağlar için çok fazla işe yaramadığı gibi bir algı söz konusudur. Fakat  güvenli bir şekilde kullanıldığı zaman ise olumlu yanlarından en güzel şekilde faydalanmaya başlamanız da kolay hale dönüşecektir.

Genel sağlıkla olduğu kadar ruh sağlığında iyileştirilmesine yardımcı olur. Uçucu yağlaroın kaliteli hangisi olduğu bilinmeli ve bu konuda da mutlaka dikkatli olunmalıdır.

Esansiyel Yağ Faydaları Neler?

Bitki özlerinin birleşiminden üretimi yapılan yağlardır. Buğulama ya da pres sıkım ile elde edilir. Esansiyel yağlar sağlık yönünden bakıldığı zaman çok fazla fayda sağlayabiliyor. Tedavi destekleyen özelliği söz konusu olduğundan dolayı hastalığa karşı da oldukça iyi gelir. Esansiyel yağların aynı zamanda da ntimikrobiyal ve anti-enflamatuar yanları bulunur. Bilişsel işlevin yanı sıra aynı zamanda da i, ruh hali ve hafızaya iyi gelen önemli bir özelliği bulunuyor. Esansiyel yağlar artık her alanda ihtiyaca dönüşerek kullanılmaya başlanıyor. Bunların başında ise sert boğaz ağrılarından tutun da boğaz kaslarını ve eklemleri hafifletmesi konusunda da olumlu bir katkı sağlamaya yardımcı olur. Esansiyel yağ faydaları çok fazladır. Bazıları da cilt sorunları için kullanılıyor.

Fakat esansiyel yağları haddinden fazla kullanmaya başlamak sağlıklı olmayacaktır. Çünkü ciltte tahriş gibi bazı sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Az şekilde bu tür yağları kullanmak sağlık açısından daha fazla yararlı olacaktır diyebiliriz. Sağlığı iyileştirici toparlayıcı özelliği bilinir. Bu yüzden dolayıdır ki çağımızda artık esansiyel yağlara çok sık şekilde başvuruluyor. Esansiyel yağ denilince birkaçını sayabiliriz. Bunlar lavanta, nane, jojoba ve çay ağacı yağı gibidir.

Esansiyel Yağ Kullanımı

Her ne kadar esansiyel yağ kullanımı oranında kullanılırsa faydalı olur. Fakat aşırıya kaçma durumunda ise bu yağların yan etki sorunlarını da beraberinde ortaya çıkarabileceklerini söylememiz gerekiyor. Bu sebepten dolayıdır ki mutlaka esansiyel yağların kontrollü olarak kullanılmasına dikkat edilmelidir. Esansiyel yağların organizmalara karşı etkili bir özelliği bulunur. Ayrıca bazı ruhsal durumların düzeltilmesinde de yardımcıdır. Ruh sağlığına iyi geldiği kanıtlanmış bir durumdur. Bu uçucu yağları güvenli şekilde kullanmak oldukça önem arz eden konulardan birisidir. Genelde başağrısını veya mide bulantısı gibi bazı sorunlar yaşanır. Bu sorunları hafifletmeye yardımcı olan özelliği bilinir. Bu sayede sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Günlük hayatınız da  yaşam kalitesini arttırmak içinde esansiyel yağlara başvurmanız en iyi ve etkili çözüm yollarından birisi olmaya başlayacaktır. En sık yapılan hatalardan birisi de esansiyel yağların içilmesidir. Güvenliğinden emin olmadan kesinlikle esansiyel yağların kullanılmaması gerekiyor. Çünkü yan etki durumları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi yaşanacak durum sonrasında da sağlığınızın riske girmesine neden olabilirsiniz. Bu sebepten dolayıdır ki esansiyel yağları içmemelisiniz.

Esansiyel Yağ Nedir, Gerçekten Faydalı Mı? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir