Fındığın Faydaları Nelerdir, Saça Faydaları, Kalbe Faydaları

Ocak 10, 2018 Gıdalar

FINDIĞIN FAYDALARI NELERDİR

Özellikle Karadeniz bölgesinde yetiştirilmekte olan fındığın faydaları oldukça fazladır. Enerji vermesi nedeniyle tercih edilen fındık aynı zamanda insan vücudunda olumlu etkilere neden olmaktadır. Taze olarak tüketilebileceği gibi kavrularak tüketilebilir. Birbirinden farklı tatlıları içerisinde kullanılabilir. Özellikle kuruyemiş olarak tüketilmektedir.

Günümüzde kuruyemiş seçenekleri arasında yaygın olarak tercih edilmektedir. Yüksek yağ oranına sahip olması özellikle tüketecek olanların dikkat etmesi gereken noktalardan biridir. Fındık sert kabuklu bir meyvedir. Fındık ağacında yetişmektedir. İçerisinde bol miktarda yararlı ya ve nişasta bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle potasyum, demir ve kalsiyum gibi birbirinden farklı mineraller açısından zengin olduğu gibi magnezyum ve çinko bakımından da zengindir. Omega 3 ve E vitamini içeriğine sahiptir.

Fındığın Sağlığa Faydaları

Protein açısından yüksek içeriye sahip olması özellikle tüketilmesi durumunda faydalı olmaktadır. Bu nedenle çocuklarda düzenli şekilde tüketilmesi gereken ürün seçenekleri arasında yer almaktadır. Yeterli miktarda fındık tüketimi vücutta olumlu etkilere neden olmaktadır. Gelişme döneminde olan çocuklarda her gün düzenli şekilde fındık tüketilmesi vücut gelişimi açısından enerji verdiği gibi aynı zamanda destekleyici etkiye sahiptir.

Beden ve zihin yorgunluğu oluşması durumunda özellikle enerji vermesi nedeniyle tercih edilen fındık canlılık hissi oluşmasını sağlamaktadır. Hastalıklar konusunda özellikle iyileşme döneminde yaraların daha hızlı şekilde kapanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle vücudun daha kısa süre içerisinde toparlanmasını istediğiniz her durumda düzenli şekilde fındık tüketilmesi gerekir.

Günümüzde fındık pek çok farklı şekilde tüketilmektedir. Özellikle fındık yağı böbrek hastalıkları nedeniyle tedavi olarak büyük rol oynamaktadır. Böbreklerde oluşan kum veya taş gibi problemler karşısında özellikle hızlı ve sancısız bir şekilde düşürülmesi için fındık yağı etkili olmaktadır. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıkları konusunda da koruyucu etkiye sahiptir. Yüksek tansiyon oluşması durumunda fındık tüketimine dikkat edilmesi gerekir.

Kalp ve Damar Hastalıklarına Etkisi

Fındık içerisinde bulunan doymamış yağlar damar ve kalp sağlığı açısından koruyucu etkiye sahiptir. Bu nedenle özellikle kalp riskinin azalmasını sağlamaktadır. Kötü kolesterolün düşmesine ve aynı şekilde iyi kolesterolün desteklenmesini sağlamaktadır. İçerisinde bulunan omega 3 damarların korunmasını sağlarken aynı zamanda kan akışının düzenlenmesini ve kalp sağlığının korunmasını sağlamaktadır.

Yaşlanmaya Etkisi

Özellikle gün içerisinde bir bardak fındık tüketilmesi düzenli şekilde alınması durumunda E vitamini için vücudun ihtiyacının %86’sını karşılamaktadır. A ve C vitamininin yanı sıra güçlü antioksidanlar içermektedir. Bu durumda özellikle içeriğinde bulunan vitaminler yaşlanmayı önleyici etkiye sahiptir. Cilt üzerinde olan çizgilerin veya kırışıklıkların engellenmesini sağlamaktadır. Yaşlanma etkilerinden korumak isteyenlerin tercih edebileceği ürün seçenekleri arasında yer almaktadır. Düzenli şekilde tüketilmesi diyet üzerinde olumlu etkiler oluşturmaktadır.

Özellikle cilt bakımı konusunda etkili olduğundan ezilen fındığın üzerine bir miktar hakiki yağ eklenmesi ve daha sonrasında karıştırılarak cilde uygulanması cildin nemlenmesine ve yumuşamasını sağlamaktadır. Cilt bakımı konusunda tercih edilecek olan ürün seçenekleri arasında yer almaktadır. Fındık yağı ile uygulama yapmanız özellikle cildinizde oluşan problemlerin giderilmesi konusunda etkili olmaktadır. Aynı zamanda UV ışınlarına karşı cildinizin korunmasını sağlamaktadır. Özellikle yaz aylarında doğal güneş koruyucu olarak kullanılabilir.

Fındık içeriği antioksidanlar ile dolu olduğunda cildin sağlıklı bir şekilde korunmasını sağlamaktadır. Cilt hücrelerinin yenilenmesi konusunda etkin rol almaktadır. Hassas ciltler de özellikle nemlendirici görevi görmesi daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlamaktadır.

Cilt üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Akne problemlerinin giderilmesi konusunda etkilidir. Cilt problemlerine karşı doğal çözüm arayanların tercih edebileceği seçenekler arasında yer almaktadır. Kahve çekirdeği ile birlikte fındığın akne problemi yaşanan ciltlere uygulanmaz özellikle temizleyici olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Bu sayede akli problemlerinden kısa süre içerisinde kurtulmanıza sağlamaktadır. Doğal içeriği herhangi bir sorun yaşanmadan kullanım imkanı sağlamaktadır.

Saçlar Üzerindeki Etkisi

Doğal bir şekilde saç renginizi değiştirmek istediğinizde fındık saçınızın renginin değişmesi konusunda etkili olmaktadır. Özellikle kimyasal maddeler ile yapılmakta olan bu işlem konusunda tercih edebileceğiniz doğal bir seçenektir. Saçların kahverengi ne dönüşmesi konusunda etkilidir. Bu durumda akşam yatmadan önce uygulanacak olan fındık yağı ile sabah kalktığınızda saçınızı şampuan ile yıkamanız durumunda istediğiniz gibi saçlarınız da doğal ve sağlıklı bir görünüm elde etmenizi sağlamaktadır.

Kullanıcılar için fındığın saçlar üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Kuru ve yıpranan saçlar da fındık özellikle alternatif bir seçenek olarak kullanılmaktadır. Yumurta ile fındık tozunun karıştırılması durumunda özellikle kafa derinize uygulamanız halinde saçlarınızın istediğiniz gibi kuruluk probleminden kurtulmasını ve daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır.

Fındığın Kilo Vermede Etkisi

İçeriğinde yüksek oranda yağ bulunması nedeniyle aşırı derecede tüketilmesi özellikle kilo alınmasına neden olabileceği şeklinde düşünceler bulunmaktadır. Ancak yemeklerden önce tüketilmesi özellikle mideyi doyurucu etkiye sahip olmasını sağladığından yemek sırasında yemek isteğinin azalmasına neden olmaktadır. Doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılması ve zayıflama konusunda etkili olmasını sağlamaktadır. Özellikle fındığın kalorisinin düşük olması da kullanıcılar açısından etkili seçenekler arasında yer almaktadır. Kilo üzerindeki etkisi ile fındığın faydaları arasına girip girmediği ile ilgili bilgi verdikten sonra kap üzerindeki etkisi ile devam edelim.

Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Günlük hayatımızda çoğu zaman kullanmakta olduğumuz fındık doymamış yağlar açısından iyi bir kaynaktır. Bu nedenle özellikle doymamış yağlar açısından vücudun yeterli miktarda kaynak elde edebilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kalsiyum ve magnezyum seviyesini dengeleyerek kalp sağlığı açısından etkili olmaktadır. Özellikle magnezyum seviyesinin fazla olması kalp sağlığının tehdit edilmesine neden olduğundan bu dengenin sağlanabilmesi için yeterli miktarda fındık tüketilmesi gerekir.

Kansere Karşı Koruyucu Etkisi

Fındık özellikle mesane kanserinde önleyici etkiye sahiptir. Bu nedenle yüksek miktarda E vitamini içermesi mesane de oluşacak kanser başlangıcının önlenmesini sağlamaktadır. Magnezyum açısından zengin olması aynı zamanda diğer kanser türlerine karşı da ölecek diye sahip olmasını sağlamaktadır. Doğru zamanda ve yeteri kadar tüketilmesi özellikle fındığın sağlığa faydaları ile daha sağlıklı bir yaşam sürülmesini sağlamaktadır.

Kaslar Üzerindeki Etkisi

Magnezyum içeriğine sahip olması özellikle kaslar üzerinde oluşan kas kramplarının ve kasılmaların engellenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle yeterli miktarda fındık tüketimi kas gerginliklerinin azalmasını ve kas yorgunlukların giderilmesini sağlamaktadır. Kaslarda oluşabilecek pek çok farklı probleme karşı özellikle tercih edilebilecek ürün seçenekleri arasında yer almaktadır. Doğal çözüm olması herhangi bir sorun yaşamadan kullanım imkanı sağlamaktadır.

Kabızlık Üzerindeki Etkisi

Fındığın faydaları arasında bir diğer etki, Kabızlık problemi yaşayanlar için fındık yüksek lif içeriğine sahip olması nedeniyle sindirim sisteminin daha rahat şekilde çalışmasını sağlayacak olan besinler arasında yer almaktadır. Özellikle içeriğinde bulunan yüksek lif oranı bağırsakların daha düzenli şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Fındığın Faydaları Nelerdir, Saça Faydaları, Kalbe Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir