Folik Asit – Folat – Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ağustos 3, 2017 Vitaminler

Günümüzde üzerinde en çok durulan ve insanlar tarafından en çok merak edilen besin maderinden biri olan folik asit birçok anlamda önemli bir yer tutmaktadır. Hamilelik öncesi ve sonrasında yeterli ve dengeli folik asit kullanımı sonucu doğan çocuklar ileride gelişim özellikleri ve zekâ seviyeleri olarak oldukça iyi seviyelerde olmaktadır.  Bundan dolayı bu önemli besinin alınması konusunu asla es geçilmemelidir.

Folik Asit Nedir?

Folik asit, suda çözülebilen B grubu bir vitamindir; özellikle gebelik öncesi ve sürecinde destek amaçlı kullanılan oldukça önemli bir besin gurubudur. İnsanlarda metabolik olarak geçerli olan ve gıda ürünlerinde bulunan folik asit cinsi ise folat’tır. Kırmızı kan hücreleri oluşumunda hayati bir rolü bulunmaktadır. Beyin sinir dokularının gelişiminde kritik bir rol oynamaktadır.

Folat bakımından en iyi durumda olan besin kaynakları ise tahıllar, koyu yeşil sebzeler ve narenciye ürünleri olarak başı çekmektedir. Rahat ve sorunsuz bir hamilelik için folik asit çok değerlidir, bebeğin sağlıklı gelişimi için yeterli miktarda kesinlikle tüketilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı hamilelik sürecinde ve doğum sonrasında alınan folik asit bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Uzmanlar, omurilikteki doğum kusurlarının önüne geçmek ve bebeğin beyin gelişimini tam anlamıyla olmasını sağlamak için hamilelere folik asit takviyesi verilmesini önermektedir. Kadınların, çocuk doğurmayı planladıktan sonra ortalama 400 mikrogram folik asit almaları ve hamilelik sürecinde  de bu oranı sürdürmeleri gerekmektedir.. Otizm gibi pek çok gelişim geriliğini gebelikte folat eksikliğinin nende olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Folik Asidin Faydaları Nelerdir?

Folik asidin faydaları aşağıda sıralanmıştır;

1: Kansızlığı Önler: Folik asit hemoglobinin bünyesinde bolca bulunmaktadır. Bundan dolayı hemoglobinin üretilmesi ve verimli çalışabilmesi amacıyla folik asit oldukça önemlidir. Bundan dolayı folik asit herkesin kesinlikle alması gereken vitamin çeşididir. Bu asit gurubun ikamesi olan bir başka vitamin gurubu olmadığı için vücuda direkt alınmalıdır. Yani folik asidin görevini yapan bir başka vitamin gurubu yoktur.

2: Kolon Kanserini Önler: Bağırsak sistemindeki en hayati görevlerinin başında kolon kanserine yakalanma oranını en aza indirmek gelmektedir. Sağlıklı bir sindirim sistemi için folik asit hayati önem taşımaktadır.

3: Kan Oluşumunda Görevlidir: Yeni kan hücrelerinin üretilmesi için folik asit olmazsa olmaz görevdedir. Yaralanmalar, kan verme gibi durumlarda kan hücrelerinin kendini tekrar üretebilmesi için folik asit şarttır. Sağlıklı bir dolaşım sistemi için folik asit oldukça önemlidir.

4: Damar Sağlığı Açısından Önemi: Folik asit damarlar üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Folik asit damar sertliğini önleyerek sağlıklı bir dolaşım sistemi ve damar yapısı için sağlamaktadır.

5: Yüksek Tansiyonu Önler: Folik asit kan basıncını düzenleyerek yüksek tansiyon oluşmasına karşı vücudu koruma görevi bulunmaktadır.

Folik Asitin Hamileliğe ve Bebeğe Olan Faydaları

Folik asitin hamilelere ve bebeğe faydaları;

Folikasit, otizm gibi pek çok önemli gelişim geriliği sorununun oluşmasını baştan engellemektedir.

Düzenli kullanım ile anne adaylarının düşük yapma riski en aza inmektedir, ayrıca rahimdeki büyümeniz yetersiz kalmasını engellemektedir.

Folikasit, ile anne adaylarının erke doğum riski an aza inmektedir

Bebeklerde oluşan yarık dudak ve damak problemlerinin önüne geçmektedir.

Folik Asitin Cilde ve Saça Olan Faydaları

Eğer folik asit düzenli ve yeterli oranlarda alırsanız, saçların uzama hızı artacaktır. Saç dökülmesinin tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Kişinin saçı dökülüyorsa, yetersiz alınan folik asitin etkisi çok fazladır.

Normalde, B vitaminleri saçların büyümesi amacıyla saç köklerini uyarmaktadır. Bu vitamin gurubu enerji artırmak ve vücudun sağlığını koruma konusunda oldukça faydalı besinlerdir. Saçlar yeteri miktarda vitamin ve mineral aldığında normalden çok daha hızlı büyümektedirler. Folik asit dokuların ve hücrelerin büyümesini destekleyici bir rolü bulunmaktadır.

Yüzde görülen akne en sık görülen ve kişileri huzursuz eden cilt sorunlarının başında gelmektedir. Normalde, folik asit yetersizliği akne oluşumunu tetiklemektedir. Vücuttaki zehirlerin atılmasına yardımcı olan folik asit, bu şekilde metobolik faaliyetleri hızlandırmaktadır.

Tırnaklarınızın daha uzun ve canlı olmasını istiyorsanız, düzenli miktarda folik asit almalısınız. Yeterli ve düzenli folik asit alınırsa, kırmızı kan hücreleri normal oranlara inecektir. Folik asit cilt sağlığı için önemi çok fazladır. Yetersiz folik asit alımında cilt kuruluğu olmaktadır. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için folik asit içeren besinler normal oranlarda tüketilmelidir. Folik asitin cilde ve saça olan faydaları bu şekildedir.

Folik Asit Takviyesi Ne Zaman Yapılmalıdır

Hamile kalmayı planlayan anne adayları mümkünse 3-4 ay önceden folik asit takviyesi yapmaları oldukça faydalı olacaktır. Hamilelik durumunda ise doktorunuzun bilgisi dâhilinde günlük olarak yeterli miktarda folik asit takviyesi yapılabilmektedir.

Folik Asit Açısından Zengin Gıdalar Nelerdir?

Folik asit içeren besinler ve gıdalar şu şekildedir;

Folat Bakımından Zengin Tahıllar; Günlük tüketilen bu tahıl gurubu, folik asit bakımından en yeterli ürün gurubudur. Tahıllı ekmekler ve yulaf ezmesi, B vitamini grubundadır.

Folikasit İçeren Sebzeler; Yaprakları koyu yeşil renge sahip olan sebzeler, folikasit açısından oldukça varlıklıdır. Ispanak, marul, maydanoz ve karalâhana türevi sebzeler, günlük folat miktarını rahatlıkla karşılayabilmektedir. Bununla beraber kuşkonmaz, brokoli, bezelye ve bamya gibi yeşil sebzeler de folikasit açısından oldukça iyi durumdadır.

Folik Asit Kaynağı Turunçgiller; Kış mevsiminin sağlık açısından en zengin besin grubu hiç süphesiz turunçgillerdir. Bu ürün gurubu yüksek oranda folikasit barındırmaktadır. Portakal, greyfurt, mandalina ve limon, günlük beslenme içerisinde önemli bir yerleri vardır. Bu tür meyveler, hamilelik ve emzirme döneminde yüksek seviyelerde tüketilmesinde fayda vardır.

Folik Asit Bulunan Kuru Baklagiller; Mercimek ve kuru fasulye kuru baklagiller içerisinde folikasit miktarı bakımından önem çıkmaktadır. Diğer vitamin kaynaklarından da yeterli düzeylerde bulunan bu gıdalar, günlük beslenmede çok önem arz etmektedir.

Folik Asitin Zararları

Folik asitin zararları ise şu şekildedir; bu asit ağız yoluyla alındığında ya da vücuda enjekte edildiğinde güvenli olmaktadır. Sağlıklı yetişkinlerin birçoğu ortalama 1000 mikrogramdan daha az oranlarda folik asit tüketildiğinde herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır.

Fakat bu orandan daha fazla miktarlarda tüketildiğinde uzun vadede zararları olabilmektedir. Bu yüksek tozlarda alım sonrasında karınlarda oluşan ani kramplar, ishal, Vücutta döküntü, düzensiz uyku halleri, aşırı sinirlilik durumu, kusma, mide rahatsızlığı, davranışlarda meydana gelen sebepsiz değişimler aşırı heyecanlanma gibi yan etkileri görülebilmektedir.

Folik Asit – Folat – Nedir? Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

“Folik Asit – Folat – Nedir? Faydaları Nelerdir?” için 2 cevap

  1. TC Ayfer Karlı dedi ki:

    MTHFRS genim homozigot oldugu icin folik asit kullanmami onerdiler.Kanimda pihtilasma problemi yasiyorum.Bu konuda tam bir bilgi sahibi de degilim aslinda.Beni aydinlatmaniz mumkun mu?

    1. Zeki Ögür dedi ki:

      Hanım efendi emir hocamıza destek amaçlı olsun bağırsak odaklı sıkıntı dışardan almaya hücre dna si almıyor içeri çocuklar sadece bir kısmı tek taraflı zeka çalışıyor ama huysuzluk uyumsuzluk şiddete meyilli artırıyor bu bagirsakta probiyotik yoksa vücut yararlanamıyor hücre DNA sinin yüzde 97 si probiyotik ile oluşuyor ki senin yapman gereken hazır gıda gluten çamaşır suyu alüminyum antibiyotik tatlidan uzak kalman gerek bak dna kendini nasıl onariyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir