Geç  Saatlerde Yemek Kilo Aldırır Mı?

Nisan 9, 2019 Sağlık

İstenmeyen kilo sorunu pek çok insanın mücadele ettiği ve çözüm yolu aradığı problemler arasında yer alır. Özellikle gece yemek yemek çoğu insanın vazgeçemediği durumlar içerisinde sayılır.

Genellikle pek çok insan geceleri karnını acıktığını ve emek yeme isteğinin ağır bastığını ifade eder. Peki, gece yemek yemek kilo aldırır mı? Bu sorunun yanıtı uzmanlar tarafından tartışılmakta olup buna yönelik çeşitli açıklamalar mevcuttur.

Kilo alma konusunda yapılan en büyük yanlış bilinçsiz beslenmektir. Bazı araştırmalara göre geç saatlerde yemek yiyen kişilerde ideal vücut ağırlığının korunduğu ortaya çıkarılmıştır. Bilinçli beslenme ile sağlanan bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Geç Saatlerde Ne Yenebilir?

Geç saatlerde neler yenebilir diye merak eden çok sayıda insan vardır. Buna göre geceleri bir şeyler yenilmek istendiğinde kalorisi düşük olan gıdaları tercih etmek daha faydalı olacaktır. Soğuk çorba, tarçınlı komposto, müsli, elma posası gibi besinler tüketilebilir.

Müsli yemek isteyenler bir çay bardağı light yoğurt, iki çorba kaşığı yulaf ezmesi, bir dili doğranmış ananas ve üç parça dövülmüş cevizi karıştırıp tüketebilir. Tarçınlı komposto için ise on tane kuru erik, beş tane kuru kayısı, dört bardak su ve bir tane çubuk tarçın gereklidir. Komposto için kayısı ve erik su içerisinde yaklaşık on beş dakika boyunca haşlanır. Daha sonra ocağın altı kapatılarak içerisine çubuk tarçın ilave edilir ve soğumaya bırakılır.

Geç saatlerde soğuk çorba yemek için ise bir çay bardağı light yoğurt, iki çorba kaşığı haşlanmış buğday, üç çorba kaşığı haşlanmış nohut, nane ve bir çay bardağı su gerekir. Çorbayı elde edebilmek için tüm malzemeler birbiriyle karıştırılır ve böylece çorba yemeye hazır hale gelir.

Geç Saatlerde Yemek Zararlı Mı?

Genel olarak insanlar akşam saatlerinde daha kalorili yiyeceklere yönelirler. Bu tarz yiyecekler geç saatte yenmesinden çok kalorili olmasından dolayı vücut için sakıncalı olarak görülür. Mide dolu olduğunda uykunun kalitesinin düştüğünü ifade eden uzmanlar reflü sorunu olan kişilerin akşam saatlerinde reflüye neden olan yiyeceklerden uzak durmaları gerektiğini ifade eder. Buna göre baharatlı yiyecekler, çikolata, turunçgiller, kafein, alkol ve yağ oranı yüksek yiyecekler bu besinler arasında yer alır. Bu tarz yiyecekleri maç izlerken ya da başka bir işle uğraşırken yemek fazla tüketime neden olabilir. Bundan dolayı sadece yenilen yemeğe odaklanmak kilo kontrolü açısından avantaj sağlar.

Yatmadan Önce Yemek Yemek Kilo Yapar Mı?

Yatmadan önce yemek konusunda farklı görüşler vardır. Ancak bu durumun öncelikle sağlıklı yemek alışkanlıklarını olumsuz yönde etkileyeceği ifade edilir. Çoğu insan akşam yemeğinin ardından bir şeyler yeme ihtiyacı hisseder. Daha çok televizyon izlerken ya da bilgisayar başındayken ortaya çıkan bu his esnasında çerez, cips gibi besinler aranır. Vücut eğer gece yemeğine alışırsa bu durumda gün içerisinde duyulmayan açlık gece geç saatlerde duyulmaya başlanır. Dolayısıyla bu bir kısır döngü haline gelir. Geceleri tüketilen sağlıksız atıştırmalıkların kilo alımına yol açtığı ifade edilir. Bununla birlikte metabolizmanın çalışma hızının gündüze kıyasla daha yavaş olduğu ve bunun da kilo alımını tetiklediği belirtilir. Ayrıca yatmadan önce yemek yiyen kişilerin reflüye yakalanma olasılıkları daha fazladır. Geceleri kalorili atıştırmalık yemek yerine daha sağlıklı ve küçük porsiyonlu olan besinler tercih edilebilir. Böylece hem vücudun bir şey yeme isteği giderilmiş olacak hem de kilo alımı bir nebze de olsa kontrol altına alınacaktır.

Geç  Saatlerde Yemek Kilo Aldırır Mı? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir