Geven Otu Çayı Faydaları Nelerdir, Zararları, Kullanımı

Aralık 29, 2017 Bitki Çayları

Baklagiller familyasından olan geven otu ülkemizde oldukça yaygın biçimde görülen bir bitkidir. Geven otunun çiçeği tıp dünyasında ilaç olarak kullanılmaktadır. Beyaz ve sarı renkte çiçeklere sahip olan bu bitkinin uzunluğu beş santimetre ile on santimetre arasında değişmektedir. Genellikle otlaklarda yetişmektedir.

Geven otunun anavatanı Batı Asya, Kore, Çin ve Tayvan’dır. Latincede diğer adı astragalus membranaceus olarak bilinmektedir. Bu mucizevî otun içerisinde çeşitli proteinler, şeker, asparagin, dekstroz ve acı maddeler bulunmaktadır. Geven otu genel olarak kalp damar hastalıklarının tedavisinde işe yaramaktadır. Aynı zamanda selenyum açısından da zengin olan geven otu bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlamaktadır.

Geven Otu Nasıl Kullanılır?

Geven otu bitkisi iki şekilde kullanılmaktadır. Çay olarak kullanımı daha yaygındır. Ancak çay için kökü ve yaprakları ayrı ayrı demlenir. Geven otu çayı kök kısmı ile yapılacaksa önce kökler suyun içerisine koyulur ve ardından birkaç dakika kadar kaynatılır. Hafif acı olan tadını gidermek amacıyla içerisine bal ilave edilebilir.

Geven otu çayı demlemek için ikinci yol ise bitkinin yaprak kısımlarını kullanmaktır. Çay için geven otunun yaprak kısımları ile genç sürgünleri toplanır. Daha sonra tıpkı kök kısmında olduğu gibi yapraklar da bir miktar suyun içerisine atılarak birkaç dakika kaynatılır. Çaydanlıkta hazırlanan çayın günde üç yemek kaşığı olacak şekilde içilmesi önerilir.

Geven Otunun Faydaları Nelerdir?

Geven otunun birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kan dolaşımının artmasını sağlayarak kalp fonksiyonlarının düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bu sayede insanlar arasında sıklıkla görülen kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu nitelik taşır.
  • Kalbin daha fazla kan pompalamasını sağlar ve kalp üzerinde olumlu etki bırakır.
  • Yapılan çalışmalara göre akciğer kanseri olan hastalarda kanser hücrelerinin ilerleyişini durdurduğu görülmüştür.
  • Kemoterapi tedavisi gören hastalarda ortaya çıkan iştahsızlık ve yorgunluk hallerine karşı etkilidir.
  • Kalp ve beyine bağlı dokuların daha fazla oksijen almasını sağlar. Böylece geven otu çayı vücut direncini artırmaktadır.
  • Hazımsızlık problemlerine karşı iyi gelir.
  • Mide, böbrek ve kalp ile ilgili rahatsızlıklara karşı olumlu etkiye sahiptir. Aşağıda da geven otu çayı faydaları nelerdir yer almaktadır.

Geven Otu Çayının Faydaları

Günlük yaşamda sıklıkla kullanılan geven otu çayı insan vücudu için son derece yarar özelliklere sahiptir. Otun içerisinde bol miktarda selenyum bulunmaktadır. Bu da geven otu çayına kan pıhtılaşmasını azaltıcı, idrar söktürücü etki kazandırmaktadır. Aynı zamanda idrarda tortu birikmesine de engel olmakta ve böylece prostat oluşmasına karşı önlem niteliği taşımaktadır. Geven otu çayı faydaları saymakla bitmiyor.

Geven otu çayı düzenli olarak tüketildiği takdirde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Soğuk algınlığı tedavisinde iyileşme süresini hızlandırmaktadır. Bunun yanı sıra akciğer ve dalak ile ilgili görülen hastalıklara karşı etkilidir. Nefes darlığı, halsizlik, ishal, terleme ve iştahsızlık gibi durumlar geven otu çayı ile önlenebilir. Ayrıca bu çay hormonlarla alakalı sistemi de düzenlemekte ve kan şekerini dengelemektedir. Vücutta iltihap oluşumunu azaltıcı etkisinin bulunduğu da belirtilmektedir. Yapılan deneylere göre geven otunun idrar kanserine yakalanma ihtimalini de azalttığı ortaya çıkarılmıştır.

Geven Otu Çayının Etkileri

Geven otu yaşam uzatan etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini uyarır ve antioksidan deposudur. Sinir sistemini korur. Damarlarda sertlik meydana gelmesini önler. Diyabet ve kanser gibi hastalıkların tedavisinde önemli rol oynar. Kan hücrelerinin yapımına destek verir.

Geven otu çayı vücutta bulunan antikor seviyesinin artmasını sağlar. Aynı zamanda kanser hastalığına yönelik olarak uygulanan tedavide beyaz küre sayısının düşmesine engel olur. İdrar getirici etkisi vardır.

Geven Otu Çayı Zararlı Mı?

Genel olarak bakıldığında bitki çaylarının aşırı miktarda tüketilmemesi gerekir. Bu açıdan geven otu bitkisi yan etkileri bulunmaktadır. Eğer çayı içecek olan kişi yüksek tansiyon, antiviral ve kan inceltici ilaçlar kullanıyorsa bu kişilerin geven otu çayı içmemeleri tavsiye edilir. Bu ilaçların yanı sıra organ nakli için vücudun organa olumsuz yanıt vermesine engel olmak amacıyla verilen ilaçlarla da geven otu çayı içilmemesi gerekir. İmmün sistemine baskı yapan ilaçlar ile birlikte bu çay içildiğinde vücutta olumsuz reaksiyonlar ortaya çıkmaktadır. Bunların yanı sıra emziren ve hamile olan kadınların, herhangi bir hastalık tedavisi gören kişilerin de doktor izni olmadan geven otu çayı içmemeleri önerilir.

Geven Otu Nasıl Kullanılır?

Geven otu bitkisinin farklı kullanım şekilleri mevcuttur. Bunlar içinde en yaygın olanı çay şeklinde tüketimidir. Bitkinin kökü, sürgünleri ve yaprakları ağız yolu ile alınmaktadır. Çay şeklinin yanı sıra merhem, kapsül, tentür ve ilaç şekillerinde de kullanılabilir. Eğer otun kök kısmı kullanılacaksa kurutulur, kaynatılır ya da dilimler halinde tüketilir. Hatta kurutulmuş olan kökler yemek yiyememiş olan kişiler için destekleyici ilaç niteliği taşımaktadır. Bitkinin hangi şekilde tüketileceğine bağlı olarak kullanım miktarı ayarlanmaktadır. Kök toz haline getirilip kullanılacaksa günde üç kez olacak şekilde Beş yüz ile bin miligram arasında tüketilebilir. Aynı zamanda kök kısmı çorbaların içerisine de koyulabilir.

Geven Otu Bitkisinin Kullanımı

Geven otu bitkisi ilaç olarak merhem şeklinde kullanılabilir. Bunun için geven kökü tozu ile bal karıştırılır. Elde edilen merhem ciltte bulunan yaraların tedavisi için olumlu etkiye sahiptir. Geven bitkisi içinden çıkarılan kitre yarım litre su ile tüketilebilir. Geven otu çayı hazırlamak için yarım litre suyun içerisine iki yemek kaşığı geven otu atılır ve ortalama on dakika kadar kaynatılır Bu şekilde hazırlanan geven otu çayı yemeklerden önce olacak şekilde gün içinde dört kere bir çay bardağı içilebilir. Bu ölçü yetişkinler için geçerli olup çocuklar için kullanımında yetişkinlerin üçte biri oranına uyulması gerekmektedir.

Geven Otu Ve Çayı Hakkında Bilinmeyenler

Kemoterapi tedavisi gören hastalar üzerinde geven otu ile ilgili yapılan çalışmaya göre bu bitkiyi kullanan kişilerin yaşam sürelerinin yüzde yüz otuz oranında arttığı ortaya çıkmıştır. Bağışıklık sisteminin gelişimine katkıda bulunan geven bitkisi türü ülkemizde yetişmemektedir. Bu bitki Çin bölgesinde yer almaktadır. Tarihi Çin kaynaklarında belirtilen yüz şifalı bitkiden birinin de geven otu bitkisi olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda bitkinin uzun köklerinin olması erozyon ile mücadelede işe yaramaktadır. Hatta bu durum türkülere kadar yansımıştır. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde geven bitkisi yakacak ve hayvan yemi olarak da kullanılmaktadır. Bitkinin çiçek kısmında nitelikli nektar bulunması gevenin arılar için özel yiyecekler arasında yer almasını sağlar.

 

Geven Otu Çayı Faydaları Nelerdir, Zararları, Kullanımı Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir