Ghee Yağının Faydaları Nelerdir?

Mayıs 14, 2019 Bitki Yağları

Sağlıklı beslenme ve diyet yazıları içinde ghee yağının faydaları nelerdir ifadesiyle karşılaştığınızda önce şaşırabilirsiniz ama sade yağ denilince konu açıklığa kavuşur.

Çünkü ghee yağının faydaları nelerdir demek aslında tereyağından elde edilen sade yağın faydalarından bahsetmektir. Yıllardır sade yağ olarak bilinen bu besin şimdi neden isim değiştirmiştir bilinmez ama eskiden beri sade yağ mutfaklarımızda vardı. Hatta Osmanlı saray mutfağında revgen-i sade olarak geçtiği bilinmektedir. Bildiğimiz tereyağının içinde yaklaşık yüzde yirmi oranında su varken sade yağın içinde su bulunmaz. Yaklaşık yüzde doksan dokuzluk bir oranda, yani neredeyse tamamına yakın olarak yağdır. Bu saflığı yüzünden her zaman tercih edilmiştir.

Nasıl Yapabilirsiniz?

Evlerde de rahatlıkla yapılabilir. Tuzsuz tereyağını (koyun tereyağı özellikle tavsiye ediliyor) tencere içine koyun ve erimesini sağlayın. Ama bu sırada yağ yanmamalı, sürekli karıştırın. Bir süre sonra üzerinde köpüklenme olacaktır. Kaşık yardımıyla bu köpükleri hep toplayın. (Her seferinde temiz bir kaşık kullanmanız çok daha iyi olacaktır.) Bu köpükler tereyağının doymuş yağ içeren kısmıdır, yapılan işlemle bu doymuş yağları ayıklamaya çalışıyorsunuz. Sonunda şeffaf bir kısmın kaldığını göreceksiniz. Son aşamada bunu da süzüp cam kavanozların içinde saklayabilirsiniz. Soğuyana kadar kavanozun kapağını kapatmayın ve içine de ıslak kaşık değdirmeyin. Böylece evde kullanabileceğiniz kadar sade yağ elde etmiş olacaksınız. Süzme işlemi sütten kalan tortuların ayıklanmasını da sağlayacaktır. Bir yıl kadar buzdolabında durabilir. Ghee yağı nerelerde kullanılır sorusu ise özellikle sıcak yemeklerde şeklinde cevaplanıyor. Ayrıca bu yağ değişik baharatlarla karıştırılarak da lezzetlendirilebilir.

Faydaları Nelerdir?

İçerdiği D, A, E ve K vitaminleri vücudu daha dirençli hale getiriyor, hafızayı güçlendiriyor, sindirimi ise çok daha kolay. Kolestrol içermediğinden çok daha sağlıklı yağ olarak kabul ediliyor. Karaciğeri yormuyor. Özellikle diyet yapanlar için bir noktayı belirtmekte fayda var. Sade yağ vücutta toplanmadan direk enerjiye çevrilebilen ihtivaya sahip, bu açıdan zayıflamayı desteklediği bile söylenebilir. Zayıflama ve yağın ne alakası var demeyin, sağlıklı kilo vermek demek metabolizmanın ihtiyaç duyduğu yağı kesmek demek değildir. Ghee yağı olarak da geçen sade yağ bu yüzden sağlıklı bir beslenme için çok iyi bir alternatiftir. Fakat tabii ki kilo verme sürecinde sırf sağlıklı diye sade yağ ile pişirilmiş pilav yenmesi de düşünülemez.

Bu yağ aynı zamanda cilt çatlaklarına da sürülebilir. Ya da cilt kuruluğu çekenler için gayet doğal bir krem işlevi de görecektir. Kabızlık sorunu çekenler için de bir bardak ılık sütün içine yarım çay kaşığı ghee yağı konarak uyumadan önce içilmesi öğütleniyor.

Karbonhidratsız Yağ

Bu kadar faydası olan ghee yağı kalori açısından da merak edilebilir. Bir çorba kaşığı sade yağ içinde sadece 100 kalori vardır. O protein ve 0 karbonhidrat vardır.

Bir başka merak edilecek konu da şüphesiz ghee yağı fiyatı olacaktır. Piyasalarda değişik markalar tarafından çoğunlukla inek sütünden yapılmış tereyağından elde edilmiş çeşitli sade yağlar satılmaktadır. 300 veya 500 gramlık cam kavanozlarda bulabilirsiniz. Küçük farklılıklar görülse bile ortalama olarak yarım kilosunun 50 lira olduğu görülmektedir. Doğal, katkısız, ev yapımı gibi ibareleri etiketlerde görebilirsiniz.

İnek sütünden elde edilen yayık tereyağı olarak da adlandırılan sade yağ doğal beslenme alışkanlıklarının giderek arttığı günümüzde çok yaygınlaşacak bir ürün olarak duruyor. Aslında bu yağ için onun yeniden keşfedilmesi de diyebiliriz. Anadolu’nun pek çok yöresinde kullanılan yayıkların özellikle yörük kültüründe çok kullanıldığını bilirsiniz.

Ghee Yağının Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir